Wracamy na osiedla. Deweloperzy w Poznaniu mają więcej interesujących propozycji

Czytaj dalej
Fot. Ronson Development
Monika Kaczyńska

Wracamy na osiedla. Deweloperzy w Poznaniu mają więcej interesujących propozycji

Monika Kaczyńska

Ruch na placu zabaw, sklep w sąsiednim budynku, blisko do szkoły, lekarza i komunikacji miejskiej. Część z nas znów docenia osiedla. Sprawa jest prosta wielorodzinna zabudowa często oznacza większą dostępność potrzebnej infrastruktury. Deweloperzy, podążając tym tropem coraz częściej decydują się na większe inwestycje

Truizmem jest, że zakup mieszkania to poważna decyzja. Choć portfel często ogranicza wybór, to jednak szukając swojego miejsca na ziemi choćby na najbliższe kilka czy kilkanaście lat trzeba wziąć pod uwagę tryb życia i potrzeby wszystkich zainteresowanych. Warto też nauczyć się na cudzych błędach i krytycznie przyglądać ofertom.

Niejeden przekonał się bowiem, że „kameralny budynek w spokojnej okolicy” może oznaczać po prostu dom na odludziu, z którego do najbliższego sklepu są dwa kilometry i nic bliżej nie powstanie, bo dla dziesięciu czy dwunastu rodzin nikomu nie opłaci się uruchomić nawet straganu.

To wbrew pozorom całkiem poważny argument, by łaskawszym okiem spojrzeć na większe skupiska mieszkań. Deweloperzy mają w ofercie takich propozycji wcale nie mało.

Dzielnica odkryta na nowo

Podolany to dziś dzielnica mieszkaniowa. Jednak nie zawsze tak było. Pierwsze tego rodzaju inwestycje kilkanaście lat temu budziły wątpliwości. Podolany kojarzyły się bowiem raczej z działającymi tam firmami, niż z miejscem do życia. Okazało się jednak, że lokalizacja znalazła uznanie poznaniaków. Położenie nieco na uboczu, w niewielkiej odległości od terenów spacerowych, z dobrym dojazdem do centrum okazało się tym czego wiele osób szukało.

Reduta Nowe Podolany przy ul. Jasielskiej to położone w tej dzielnicy osiedle, które wciąż się rozrasta. EFB Development do tej pory zakończył budowę sześciu budynków. To łącznie 393 mieszkań. Niebawem pierwsze osoby wprowadzą się do budynku numer 7, w którym zaprojektowano 100 mieszkań.

Większość z nich znalazła już nabywców, kto więc chciałby wprowadzić się do gotowego mieszkania powinien się pospieszyć.

- Jesteśmy dumni, że ponad 80 proc. lokali w dwóch najnowszych projektach znalazło swoich właścicieli, a chętnych na pozostałe mieszkania nie brakuje

- zaznacza Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. - Aktualnie w naszej ofercie pozostały te o powierzchni od 48 do 83 m kw. - informuje.

Deweloper z końcem ubiegłego roku postanowił uruchomić sprzedaż budynku numer 8, którego finalizacja planowana jest na koniec II kwartału 2020 roku - W nowy etapie znajdziemy lokale o powierzchni od 42 do 85 mkw. Wszystkie z balkonami lub tarasami na parterze. W sprzedaży dostępne są jeszcze małe metraże - dodaje Agata Nowaczyk.

Ogrody w nowej odsłonie

Deweloperzy dostrzegają, że obecnie przy zakupie mieszkania coraz większą rolę odgrywają także kwestie architektoniczne i urbanistyczne. Pomysłowe rozwiązania, przyjemne dla oka fasady budynków - takie powinny być współczesne osiedla. Przykładem tego typu inwestycji są Nowe Ogrody, które powstają w pobliżu ulicy Polskiej.

- Ładne osiedle to nie tylko fasady i elewacja, lecz także atrakcyjne przestrzenie wspólne. Dlatego ogromną wagę przykładamy do tworzenia na inwestycji licznych fragmentów zieleni i miejsc przeznaczonych do relaksu, takich jak; place zabaw, ławki czy stojaki na rowery

- mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.

Proxin Ogrody obecnie realizuje IV etap inwestycji. W ofercie pozostało już kilkadziesiąt ostatnich mieszkań o metrażu od 31 do 90 mkw. Większość z nich posiada bezpośredni widok na tereny zielone oraz rekreacyjne.

Standardem na Nowych Ogrodach są również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz monitoring mający na celu zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. To niezwykle istotne czynniki wpływające na finalną decyzję o zakupie mieszkania. Planowany termin zakończenia budowy przy ulicy Meissnera planowany jest na IV kwartał 2019 roku.

Grunwald zawsze w cenie

Grunwald to dzielnica, którą poznaniacy lubią i cenią. Mieszkania z rynku wtórnego osiągają tam wysokie ceny, a nowe szybko znajdują nabywców.

W to zainteresowanie wpisuje się nowa inwestycja firmy Atal - katowickiego dewelopera budującego też w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Trójmieście.

Przy ul. Ptasiej powstaną 4 budynki, w których zaprojektowano 288 mieszkań, o powierzchni od 41,55 do 89,43 m kw., liczące od dwóch do czterech pokoi. Każde z mieszkań będzie miało balkon lub ogródek. Zaprojektowano 125 komórek lokatorskich oraz 389 miejsc postojowych w garażu podziemnym i 62 naziemne miejsca parkingowe. Ptasia 20 zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tuż przy osiedlu znajduje się przystanek autobusowy, kino studyjne Bułgarska 19 i stadion. Planowany termin oddania osiedla do użytku to II kwartał 2021 roku.

Nieopodal, przy ul Świerzawskiej zostało zlokalizowane osiedle Grunwald Kwadrat budowane przez Ronson Development. Pierwszy etap projektu przy ul. Świerzawskiej 5 w Poznaniu obejmuje 133 lokale, z których ponad połowa znalazła już nabywców. Na drugi etap projektu Grunwald2 składać się będzie 97 lokali, ponad połowa z nich to mieszkania dwupokojowe. Zostanie wybudowanych także 28 mieszkań trzypokojowych i 10 lokali czteropokojowych.

Nie tylko Poznań

Nie tylko położone w granicach Poznania osiedla wielorodzinne cieszą się powodzeniem. Jedną z tego typu interesujących propozycji jest osiedle Radosna budowane w Zalasewie przez Agrobex. Do tej pory powstały dwa etapy - Radosna I i Radosna II.

Obecnie trwają prace przy kolejnym etapie, który będzie się składał z 6 trzypiętrowych budynków, o nowoczesnej linii i modernistycznej bryle.

Dwa budynki (A1 i A4) ze 125 mieszkaniami są już gotowe. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się wiosną 2018 roku. W budowie są kolejne dwa budynki - A2.1 i A3. Łącznie 123 mieszkania. Do kupienia są mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Ich metraż to od 50,03 do 69,08 m kw.

Lokale usytuowane na parterze będą posiadały kameralne ogródki, natomiast mieszkania na wyższych kondygnacjach - przestronne i ciekawie wykończone balkony.

- Oryginalna architektura budynków z III etapu inwestycji nadaje całemu osiedlu unikalny charakter. Podkreśla to również przemyślana funkcjonalność pomieszczeń, a także ciekawa aranżacji otoczenia inwestycji

- mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.