Wolsztyn: Miasto słynące z parowozów będzie miało piękny dworzec. Przetarg na rozbudowę ogłoszony

Czytaj dalej
Fot. UM Wolsztyn
Marcin Paczkowski

Wolsztyn: Miasto słynące z parowozów będzie miało piękny dworzec. Przetarg na rozbudowę ogłoszony

Marcin Paczkowski

Po miesiącach oczekiwania gmina Wolsztyn w końcu ogłosiła przetarg na modernizację dworca kolejowego.

Modernizacja dworca kolejowego w Wolsztynie to jedna z największych inwestycji ostatnich lat, które będzie prowadzona w mieście. Zgodni są wszyscy - miasto słynące z parowozów musi mieć piękny dworzec - nie taki, który tylko odstrasza.

Właśnie dlatego kilka lat temu gmina pozyskała budynek, by go zmodernizować. Wybrano nawet koncepcję przebudowy dworca. W lutym tego roku gmina otrzymała 4,2 miliona dofinansowania na inwestycję rewitalizacji dworca.

Modernizacja dworca kolejowego w Wolsztynie to jedna z największych inwestycji ostatnich lat
NM Wolsztyn Miasto słynące z parowozów musi mieć piękny dworzec - nie taki, który tylko odstrasza

Następnie rozpoczęto procedurę przygotowania do przetargu. Jak się jednak okazało, zadanie to nie należało do najprostszych. Na sesji radni dopytywali nawet, czy aby na pewno wszystko idzie zgodnie z planem, skoro dofinansowanie otrzymano w lutym, a jeszcze na początku maja przetarg na modernizację nie został ogłoszony. Burmistrz uspokajał, iż jest to wyjątkowo skomplikowana procedura, która wymaga czasu i dużo zaangażowania.

I tak w końcu udało się ogłosić przetarg na budowę dworca. Warto zwrócić uwagę na to, iż dworzec leży przy czynnej linii, po której każdego dnia jeżdżą pociągi. Dworzec działa non stop i co dzień sprzedawane są tu bilety.

- Trzeba było zorganizować tymczasowy dworzec, ponieważ w momencie rozpoczęcia prac obiekt zostanie zamknięty

- mówi burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

Staną kontenery, w których sprzedawane będą bilety. Burmistrz jednak uspokaja podróżnych. Remont dworca nie będzie oznaczać ograniczenia liczby pociągów. Będą one kursować z taką samą częstotliwością jak miało to miejsce dotychczas.

Ogłoszony właśnie przetarg obejmuje budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z wielofunkcyjnym dworcem kolejowo - autobusowym w Wolsztynie.

Zamówienie zakłada realizację dwóch zadań inwestycyjnych. Pierwszym z nich jest wykonanie dworca tymczasowego. Drugim zadaniem będzie przebudowa i nadbudowa istniejącego budynku dworca wraz z rozbudową zadaszenia, budową schodów i ramp zewnętrznych, budynku usługowego służącego obsłudze podróżnych (zewnętrzna toaleta i bagażownia). Wybudowana zostanie także wieża zegarowa oraz infrastruktura techniczna z zagospodarowaniem terenu.

Inwestycja jest zaplanowana na dwa lata. W związku z tym planowany termin jej zakończenia to październik 2020 roku.

- Mieliśmy już zapytania ze strony przedsiębiorców dotyczące zadania. Liczymy, że uda nam się rozstrzygnąć przetarg i wszystko przebiegnie zgodnie z planem

- mówi burmistrz Wojciech Lis.

Dodaje on jednak iż zadanie jest inwestycją dwuletnią i zdecydowana większość prac zaplanowanych została właśnie na rok 2020. Najpierw będzie trzeba zająć się organizacją dworca tymczasowego, aby wszystko mogło normalnie funkcjonować w czasie prac budowlanych.

Modernizacja dworca kolejowego w Wolsztynie to jedna z największych inwestycji ostatnich lat
UM Wolsztyn Modernizacja dworca kolejowego w Wolsztynie to jedna z największych inwestycji ostatnich lat

Przypomnijmy także, iż nowy dworzec pełnić będzie nie tylko funkcję dla podróżnych. W nowym budynku znajdzie także małe kino społecznościowe. Termin jego otwarcia będzie ściśle związany z terminem oddania do użytku dworca.

Nowy dworzec w Wolsztynie to przede wszystkim wyższy standard. Znacznie poprawi on warunki podróżowania, w tym umożliwi zmianę środka lokomocji z autobusu, roweru, czy samochodu prywatnego na zbiorową komunikację kolejową. Budynek dworca pełnić będzie również funkcje nierozerwalnie towarzyszące obsłudze ruchu podróżnych, takie jak punkt informacji dla podróżnych, poczekalnia, czy część gastronomiczna na potrzeby przede wszystkim podróżnych.

Marcin Paczkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.