Marcin Paczkowski

Wolsztyn: Gmina wspomoże remont kościoła. Nie wszystkim się to spodobało

Wolsztyn: Gmina wspomoże remont kościoła. Nie wszystkim się to spodobało
Marcin Paczkowski

Gmina Wolsztyn udzieliła dotacji na remont kościoła. Jednak nie wszyscy radni byli zgodni co do tego, aby się do zadania dołożyć.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, może udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Z wnioskiem o udzielenie dotacji wystąpiła Parafia Rzymskokatolicka p.w. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Zakres prac określony we wniosku dotyczy dofinansowania prac konserwatorskich i restauratorskich (wymiana okien oraz wykonanie i montaż parapetów) przy kościele ewangelickim, obecnie filialnym p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. 5 Stycznia w Wolsztynie.

Uchwałą rady urząd przekazał na remont kościoła 50 tysięcy złotych. Jednak nie wszyscy radni byli zgodni, co do udzielenia dotacji.

- Jestem przeciwny, aby dotować z budżetu gminy tak bogatą instytucję jaką jest Kościół. Mamy w gminie wiele innych potrzeb - skomentował radny Marcin Klessa. Gmina może dotować remonty zabytków, jednak przed rokiem także sfinansowała ona właśnie remont kościoła, m.in. w Gościeszynie. To nie podoba się wszystkim.

Wolsztyn: Gmina wspomoże remont kościoła. Nie wszystkim się to spodobało

Radny Mariusz Przybyła zaznaczył, iż w centrum miasta mamy bardzo dużo zabytkowych budynków, które gmina mogłaby dotować przy ich remontach. - Problem jest taki, iż ich właściciele o tym nie wiedzą - zaznaczył radny. Wiedzą o tym parafię i z tego korzystają.

- Być może trzeba uświadomić społeczeństwo, iż taka możliwość istnieje - dodał Mariusz Przybyła, który zaznaczył, iż jako muzealnik będzie stał na straży ochrony takich zabytków. W końcu i kościół, który znajduje się przy ulicy 5 Stycznia do takich się zalicza.

Inni radni stanęli w obronie remontu kościoła, zaznaczając, iż akurat ten kościół to nie tylko miejsce do odprawienia mszy, ale także i miejsce wielu koncertów, które się tutaj odbywają.

- W kościele odbywają się choćby koncerty noworoczne, które przecież organizowane są nie tylko dla wiernych, ale także i dla wszystkich mieszkańców - zauważył Stefan Piechocki.

- Tak naprawdę ta dotacja to kropla w morzu potrzeb. Na tego typu remonty potrzeba znacznie więcej środków. Parafia wystąpiła z takim wnioskiem, miała do tego prawo

- dodał zastępca burmistrza Tomasz Spiralski.

Ostatecznie przegłosowano przyznanie dotacji. Przeciwni byli dwaj radni: Marcin Klessa oraz Artur Strażyński. Warto zaznaczyć, iż przed rokiem z gminy przeznaczono także 50 tys. złotych na remont obiektu sakralnego. Wówczas chodziło i kościół Gościeszynie oraz właśnie Wniebowstąpienia.

Marcin Paczkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.