Grzegorz Okoński

Wójt Suchego Lasu podjął męską decyzję. Strażacki Axor ratuje na jego odpowiedzialność i czeka na certyfikat

Wójt Suchego Lasu podjął męską decyzję. Strażacki Axor ratuje na jego odpowiedzialność i czeka na certyfikat Fot. OSP Suchy Las
Grzegorz Okoński

Strażacy ochotnicy z gminy Suchy Las, podobnie jak jej urząd, lada dzień mogą ponownie być na ustach środowiska strażackiego: ich ciężki samochód GCBA Mercedes Axor, zakupiony za 425 tys. złotych, a nie mający bardzo kosztownego państwowego świadectwa dopuszczenia do akcji, nie tylko nie stoi bezczynnie w garażu, ale jeszcze ma szansę na pozyskanie certyfikatu na prostszej i dużo tańszej drodze!

Gmina Suchy Las znalazła rozwiązanie patowej sytuacji, która, co ciekawe, dotyczy nawet 1,5–2 tysięcy strażackich samochodów z całego kraju, ale kojarzonej powszechnie właśnie z konkretnym, należącym do jej straży samochodem. Oto bowiem GCBA Mercedes Axor został w dobrej wierze zakupiony od firmy – największego w Polsce producenta samochodów strażackich, przebudowywanych na bazie samochodów ciężarowych. Jest profesjonalnym wozem bojowym z m.in. zbiornikiem wody o pojemności 9 tys. litrów i autopompą, która tę wodę może wypompować w ogień w trzy minuty. Na całe swoje wyposażenie ma odpowiednie certyfikaty.

Ale… tak jak blisko 600 innych samochodów tegoż producenta służących w państwowych i ochotniczych strażach pożarnych w Polsce, nie ma certyfikatu wystawionego przez Centrum Naukowo–Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, przez co oficerowie PSP nie chcą go dopuszczać do udziału w akcjach gaśniczych.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.