Wirus ASF w Wielkopolsce to kwestia czasu. Rolnicy zabezpieczają swoje gospodarstwa

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marta Danielewicz

Wirus ASF w Wielkopolsce to kwestia czasu. Rolnicy zabezpieczają swoje gospodarstwa

Marta Danielewicz

Zdaniem przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpienie wirusa ASF na terenie województwa to kwestia czasu. Dlatego rolnicy zabezpieczają swoje gospodarstwa. W innym przypadku nie otrzymają rekompensat.

Tylko w 2017 roku Wielkopolski Inspektorat Weterynarii przebadał 700 sztuk padłych dzików. Od stycznia tego roku pobrano próbki do badań 215 zwierząt. Na szczęście, w żadnym przypadku nie stwierdzono występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wielkopolscy rolnicy są jednak pewni, że pojawienie się ASF wśród dzików i trzody chlewnej na terenie naszego województwa to kwestia czasu.

– Dzik zarażony wirusem jest w stanie przemieścić się jakieś 10-20 kilometrów. Później zdechnie. Dlatego większym zagrożeniem dla gospodarstw jest człowiek, który może także być nosicielem ASF. A sporo zatrudniamy teraz osób ze wschodniej ściany Polski i Ukrainy, gdzie wirus występuje – mówi Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Sam wirus afrykańskiego pomoru świń nie zagraża ludziom. By jednak uniemożliwić jego występowanie u nas, wojewoda wielkopolski wydał zarządzenie odstrzału sanitarnego dzików do końca marca, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu.

W dalszej części artykułu:

 • Co trzeba zrobić, jeżeli w danym gospodarstwie wystąpi wirus ASF?
 • Co grozi rolnikom, jeżeli nie zastosują się do zasad bioasekuracji?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.