Marta Danielewicz

Wilda: Odlewnia aluminium może działać, ale... nie wiadomo co z nią dalej będzie

Odlewnia aluminium mieści się przy ul. 28 Czerwca 1956 r. na terenach zakupionych od HCP. Jej właściciele - firma Bobrek - czekają na ustalenie warunków Fot. Adrian Wykrota Odlewnia aluminium mieści się przy ul. 28 Czerwca 1956 r. na terenach zakupionych od HCP. Jej właściciele - firma Bobrek - czekają na ustalenie warunków zabudowy dla tej inwestycji
Marta Danielewicz

Tematem, który powraca jak bumerang jest budowa odlewni aluminium na poznańskiej Wildzie. Spędzał on sen z powiek mieszkańców, którzy przez lata sprzeciwiali się powstaniu inwestycji. Mimo zapewnień inwestora – Przedsiębiorstwa Metali Niezależnych Bobrek z okolic Oświęcimia – że odlewnia nie będzie stanowiła uciążliwości dla nich, protestujący dotychczas uważali, że jej powstanie obniży komfort życia, negatywnie może wpłynąć na zdrowie i środowisko. Odlewnia jednak może działać. Czy będzie?

Dziś część wildzian składa już broń.

Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego firma Bobrek może prowadzić przy ul. 28 Czerwca 1956 roku swoją działalność.

Jednocześnie sąd odrzucił zaskarżenie złożone przez Stowarzyszenie Ekologiczny Zieliniec w tej sprawie. Czy jednak działalność polegająca na przetwarzaniu aluminium będzie tam prowadzona? Nie wiadomo.

– Chciałam kupić mieszkanie na Wildzie, właśnie przy ul. 28 Czerwca w niedalekim sąsiedztwie, gdzie odlewnia miałaby działać. Próbowałam się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Poszperałam trochę w internecie i zauważyłam, że o sprawie głośno było dwa lata temu, ale gdy teraz próbowałam się czegoś nowego dowiedzieć to zostałam odprawiona z kwitkiem – mówi pani Magdalena.

Zielone światło dla odlewni
Historia budowy kolejnej na Wildzie odlewni aluminium zaczęła się w grudniu 2014 roku, kiedy to Przedsiębiorstwo Metali Nieżelaznych Bobrek złożyło wniosek do UM Poznań o wydanie decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację inwestycji. Inwestor obiecywał: odlewnia będzie nowoczesna, każdy proces będzie odbywał się przy użyciu zaawansowanych technologii i dodatkowych zabezpieczeń. Bobrek pokazywał dokumentację, filmy, a nawet zorganizował wycieczkę do swoich zakładów w Oświęcimiu.

Mieszkańcy byli jednak nieugięci, a do urzędu miasta spływały setki ich uwag, sprzeciwiających się powstaniu odlewni.

Mimo to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu pozytywnie zaopiniowały plany inwestycji. Także uwag nie miał Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, który w ostateczności wydał pozytywną decyzję środowiskową.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - jak będzie wyglądać inwestycja?
 • - kiedy będzie mogła ruszyć?
 • - kto ostatecznie będzie się zajmował odlewaniem aluminum na Wildzie?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.