Wielkopolskie wzornictwo coraz bardziej doceniane na arenie międzynarodowej

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Danielewicz

Wielkopolskie wzornictwo coraz bardziej doceniane na arenie międzynarodowej

Marta Danielewicz

Design z Wielkopolski podbija świat. Za nietuzinkowe podejście do tematu, często za prostotę, funkcjonalność i estetyczny wygląd. Polskie wzornictwo z roku na rok coraz bardziej jest doceniane na arenie międzynarodowej.

Kiedyś uznawane przez polskich przedsiębiorców było za fanaberię. Dziś wzornictwo stanowi o kompetencji i jest przewagą dla wielu przedsiębiorców. Design zwiększa atrakcyjność i promocję produktów. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega ten trend i inwestuje w dobry wzór. A Wielkopolska od lat wspiera w tym miejscowe marki i promuje wielkopolskich przedsiębiorców.

Myśl o tym, by produkowane sprzęty były dobre jakościowo, cenowo i równie dobrze się prezentowały, powoduje, że wiele firm z Polski ( w tym także z Wielkopolski) docenianych jest na arenie międzynarodowej. Zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach designerskich. Wyniki badań pokazują dużą i wciąż rosnącą świadomość roli wzornictwa w promocji produktów, osiąganiu przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy wśród polskich przedsiębiorstw, niezależnie od badanej branży.

Wielkopolska meblami stoi

Arena Design odbywająca się od lat na Międzynarodowych Targach Poznańskich to najważniejsze w Polsce wydarzenie, które promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie oraz tworzy przestrzeń do współpracy między projektantami i producentami. Impreza odbywa się w przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tam można zobaczyć nowinki ze świata wzornictwa, a także produkty, wyróżniony w najbardziej topowych konkursach.

Z kolei odbywające się w tym samym czasie Targi Meble Polska pozwalają polskim producentom mebli na skuteczną promocją. Wydarzenie to znajduje się w czołówce najważniejszych spotkań branży meblowej w Europie - stanowi obecnie największą na świecie i najbardziej kompleksową prezentację polskiej branży - drugiego największego eksportera mebli na naszym kontynencie. W krajowych firmach meblarskich zatrudnionych jest ponad 140 tys. osób, co czyni ten sektor kluczowym dla polskiej gospodarki.

- Niemcy słyną z samochodów, Francuzi z wina, Polacy z mebli - twierdzi Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Z kolei to Wielkopolska od lat jest meblarską stolicą Polski. To tu niegdyś znajdowało się Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego.

Arena Design oraz Targi Meble Polska na MTP
Grzegorz Dembiński Za nietuzinkowe podejście do tematu, często za prostotę, funkcjonalność i estetyczny wygląd. Wielkopolskie wzornictwo z roku na rok coraz bardziej jest doceniane na arenie międzynarodowej

Sukces w świecie designu od lat osiąga firma Noti z Tarnowa Podgórnego, która uznana jest za ambasadora polskiego wzornictwa. Noti to marka mebli wypoczynkowych, która od początku swojego istnienia stawia przede wszystkim na design i ścisłą współpracę z projektantami. Wspiera też młodych twórców, współpracując z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

- „Po pierwsze design” - to zasada, która towarzyszy nam w każdym działaniu. Design rozumiemy jako świadome projektowanie, gdzie funkcja, potrzeby użytkowników, ich styl życia, a także forma i jakość materiałów oraz ich wykonania tworzą harmonijną całość. Wszystkie projekty Noti noszą ten sam „gen designu”. Łączymy dążenie do najwyższej jakości produktów z talentem najlepszych polskich projektantów, jak na przykład: Piotr Kuchciński, Tomek Rygalik, Tomasz Augustyniak, Renata Kalarus czy Mikołaj Wierszyłowski - przyznają przedstawiciele firmy Noti.

- Dobrze zaprojektowane przedmioty wcale nie muszą być luksusowe i drogie, wręcz odwrotnie - kupujemy je na długie lata, bo są przemyślane, odpowiadają na nasze potrzeby i wykonane zostały z dobrej jakości materiałów

- dodaje prezes firmy.

Oryginalne wzornictwo i dbałość o komfort z tego z kolei słynie firma Bejot z Manieczek. Słynie z nowoczesnych i funkcjonalnych mebli do biur, zwłaszcza tych w formie open space. Przestrzenie typu open space w ostatnich latach nie cieszą się dobrą sławą.

Arena Design oraz Targi Meble Polska na MTP
Joel Hauck Jak twierdzą projektanci z pracowni PULVA wnętrza tego domu to czystość form, przestrzeń artystyczna, minimalna ilość komunikatów i skupienie na detalu.

Remedium na tę sytuację, są takie firmy jak Bejot, które sprawiają, że praca w otwartej przestrzeni staje się przyjemniejsza, a także bardziej osobista i intymna. Zaprojektowane przez firmę systemy akustyczne powodują, że każdy może poczuć się jakby pracował na osobności.

Doceniane zespoły architektów

Wielkopolski design dostrzec można nie tylko w meblach czy przedmiotach codziennego użytku, ale także w przestrzeniach. Najpiękniejsze wnętrze domu w Europie zaprojektowali... poznaniacy. Poznańska pracownia PULVA, której właścicielem jest Adam Pulwicki za wnętrza „domu kwadrantowego” została wyróżniona nagrodą European Property Awards w kategorii Interior Design Private Residence. European Property Awards to nagroda przyznawana przez międzynarodowe jury najlepszym projektom architektonicznym i najlepszym designerom z Europy. Dom uzyskał nazwę „kwadrantowy” za sprawą zewnętrznego ruchomego tarasu podążającego za słońcem.

Poznań jest przykładem, że w naszym mieście nawet podwórko może być designerskie i wyznaczać kolejne trendy. Zespół NMS Architekci został wyróżniony w tym roku w poznańskiej XXI edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49c. Jury doceniło ciekawy kierunek i pomysł na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania.

Arena Design oraz Targi Meble Polska na MTP
Tomasz Hejna Poznańską XXI edycję konkursu o Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro zwyciężyła realizacja nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja.

Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane.

Efekt pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta.

Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku w Poznaniu przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Podstawowy trzon zespołu stanowią projektanci z bogatym doświadczeniem przy opracowywaniu projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej i handlowych.

Arena Design oraz Targi Meble Polska na MTP
Marta Danielewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.