Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa

Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Pracował w kilku parafiach na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Był proboszczem w Wągrowcu, a potem w Jarząbkowie, rezydentem w Kórniku. Był księdzem. Jak się okazuje księdzem-pedofilem.

Były już ksiądz, o którym mowa, pochodzi spod Gniezna. Został wyświęcony do stanu kapłańskiego w Zdziechowie pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś ma ponad 80 lat. Niedawno został wyrzucony z kapłaństwa. Za co dokładnie?

Kuria potwierdza, ale jest tajemnicza. Ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie potwierdził nasze informacje.

- Ksiądz Stanisław, były proboszcz parafii w Jarząbkowie, został wydalony ze stanu duchownego za dopuszczenie się przestępstwa przeciw szóstemu przykazaniu dekalogu popełnionego z nieletnim poniżej osiemnastego roku życia. Zgodnie z obowiązującym prawem jego sprawa, która nie dotyczy powiatu gnieźnieńskiego, została zgłoszona do prokuratury

- informuje.

Jednak nie chce podawać więcej informacji, zasłaniając się dobrem pokrzywdzonych.

Jak udało nam się dowiedzieć, sprawa została zgłoszona do prokuratury w Wągrowcu i Środzie Wielkopolskiej. Decyzję o usunięciu z kapłaństwa podjęła watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

Czy były ksiądz usłyszy zarzuty?

Jak wynika z ustaleń prokuratury, do czynów pedofilskich doszło w Wągrowcu. Dotyczyły one osoby wówczas poniżej 15. roku życia, aktualnie już dorosłej. Co jednak istotne, miały miejsce w latach 1996 - 2001. Z racji, że zaszło już ich przedawnienie, prokuratura wydała decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.

Drugi wątek, który dotyczy powiatu średzkiego, pojawia się natomiast w relacjach z późniejszego okresu kariery duchownego, gdy ten był już przeniesiony na teren diecezji poznańskiej jako emeryt i rezydent w jednej z parafii.

Jak wynika z informacji przekazanych przez prokuraturę, w tym przypadku mówimy o „innej czynności seksualnej” wobec dwójki osób, które były poniżej 18. roku życia.

Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa
Pixabay

- Materiał dowodowy został zebrany. Przesłuchano pokrzywdzonych. Będą dalsze decyzje w tej sprawie - informuje Michał Smętkowski, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Poznaniu, potwierdzając jednocześnie, że oba przypadki - z Wągrowca i Środy Wielkopolskiej - są znane prokuraturze i badane przez śledczych.

Jak udało nam się ustalić, mężczyzna aktualnie mieszka w jednej z miejscowości w powiecie poznańskim. Jego aktualny adres zamieszkania jest znany śledczym. Czy poniesie więc odpowiedzialność karną i usłyszy zarzuty prokuratorskie? Będziemy to sprawdzać na bieżąco.

Prymas o pedofilii

- Każda z tych ofiar powinna w nas, duchownych, także we mnie jako przełożonym, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej KEP na temat pedofilii w polskim Kościele.

Swoją myśl rozwinął w najnowszej rozmowie dla „Przewodnika Katolickiego”: - W sprawie wykorzystania osób małoletnich przez duchownych najważniejsze są osoby wykorzystane. To z ich punktu widzenia powinniśmy do tego problemu podchodzić. Mówimy tutaj o dramacie człowieka, który został wykorzystany i skrzywdzony w swojej niewinności. Stąd też słowa, które powiedziałem na konferencji prasowej, że w moim sercu są ból, rozgoryczenie, wstyd i jednocześnie poczucie winy, że do czegoś takiego doszło w Kościele, wobec osób, które są naszymi siostrami i braćmi.

Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.