Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa

Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Pracował w kilku parafiach na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Był proboszczem w Wągrowcu, a potem w Jarząbkowie, rezydentem w Kórniku. Był księdzem. Jak się okazuje księdzem-pedofilem.

Były już ksiądz, o którym mowa, pochodzi spod Gniezna. Został wyświęcony do stanu kapłańskiego w Zdziechowie pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś ma ponad 80 lat. Niedawno został wyrzucony z kapłaństwa. Za co dokładnie?

Kuria potwierdza, ale jest tajemnicza. Ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie potwierdził nasze informacje.

- Ksiądz Stanisław, były proboszcz parafii w Jarząbkowie, został wydalony ze stanu duchownego za dopuszczenie się przestępstwa przeciw szóstemu przykazaniu dekalogu popełnionego z nieletnim poniżej osiemnastego roku życia. Zgodnie z obowiązującym prawem jego sprawa, która nie dotyczy powiatu gnieźnieńskiego, została zgłoszona do prokuratury

- informuje.

Jednak nie chce podawać więcej informacji, zasłaniając się dobrem pokrzywdzonych.

Jak udało nam się dowiedzieć, sprawa została zgłoszona do prokuratury w Wągrowcu i Środzie Wielkopolskiej. Decyzję o usunięciu z kapłaństwa podjęła watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

Czy były ksiądz usłyszy zarzuty?

Jak wynika z ustaleń prokuratury, do czynów pedofilskich doszło w Wągrowcu. Dotyczyły one osoby wówczas poniżej 15. roku życia, aktualnie już dorosłej. Co jednak istotne, miały miejsce w latach 1996 - 2001. Z racji, że zaszło już ich przedawnienie, prokuratura wydała decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.

Drugi wątek, który dotyczy powiatu średzkiego, pojawia się natomiast w relacjach z późniejszego okresu kariery duchownego, gdy ten był już przeniesiony na teren diecezji poznańskiej jako emeryt i rezydent w jednej z parafii.

Jak wynika z informacji przekazanych przez prokuraturę, w tym przypadku mówimy o „innej czynności seksualnej” wobec dwójki osób, które były poniżej 18. roku życia.

Wielkopolska: Znany proboszcz był pedofilem. Został usunięty z kapłaństwa
Pixabay

- Materiał dowodowy został zebrany. Przesłuchano pokrzywdzonych. Będą dalsze decyzje w tej sprawie - informuje Michał Smętkowski, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Poznaniu, potwierdzając jednocześnie, że oba przypadki - z Wągrowca i Środy Wielkopolskiej - są znane prokuraturze i badane przez śledczych.

Jak udało nam się ustalić, mężczyzna aktualnie mieszka w jednej z miejscowości w powiecie poznańskim. Jego aktualny adres zamieszkania jest znany śledczym. Czy poniesie więc odpowiedzialność karną i usłyszy zarzuty prokuratorskie? Będziemy to sprawdzać na bieżąco.

Prymas o pedofilii

- Każda z tych ofiar powinna w nas, duchownych, także we mnie jako przełożonym, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej KEP na temat pedofilii w polskim Kościele.

Swoją myśl rozwinął w najnowszej rozmowie dla „Przewodnika Katolickiego”: - W sprawie wykorzystania osób małoletnich przez duchownych najważniejsze są osoby wykorzystane. To z ich punktu widzenia powinniśmy do tego problemu podchodzić. Mówimy tutaj o dramacie człowieka, który został wykorzystany i skrzywdzony w swojej niewinności. Stąd też słowa, które powiedziałem na konferencji prasowej, że w moim sercu są ból, rozgoryczenie, wstyd i jednocześnie poczucie winy, że do czegoś takiego doszło w Kościele, wobec osób, które są naszymi siostrami i braćmi.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Łukasz Cieśliński, Arkadiusz Dembiński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.