Wielkopolska zarabia, ale wciąż nie na innowacjach

Czytaj dalej
Monika Kaczyńska

Wielkopolska zarabia, ale wciąż nie na innowacjach

Monika Kaczyńska

Wielkopolska utrzymuje się w czołówce województw o najwyższym PKB na głowę mieszkańca i wskaźniku zatrudnienia. Jeśli chodzi o innowacje, nadal pozostaje w tyle.

Wielkopolska zajęła szóste miejsce wśród polskich województw pod względem potencjału innowacyjności - wynika z raportu „Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów”. To wynik, który nie może cieszyć. W tej kategorii nasze województwo plasuje się poniżej średniej krajowej (w całej Polsce wartość indeksu innowacyjności to 69,9 pkt., w Wielkopolsce zaledwie 64,8). Wypadamy dobrze jeśli chodzi o wskaźnik zatrudnienia (druga lokata w kraju) i aktywności zawodowej (trzecie miejsce w Polsce). Co zatem stoi na przeszkodzie w rozwoju innowacyjności?

Autorzy raportu ustalając potencjał innowacyjny poszczególnych województw wzięli pod uwagę sześć aspektów: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, liczbę pracujących w branży badań i rozwoju, liczbę patentów, stopę wartości dodanej i edukację policealną. Suma tych czynników określała potencjał innowacyjności poszczególnych regionów.

Nasze województwo wypada bardzo dobrze jeśli chodzi o wydajność pracy. Pod tym względem plasujemy się na trzecim miejscu po województwie mazowieckim i pomorskim. Tym co może martwić i wpłynęło na stosunkowo kiepski ogólny wynik Wielkopolski jest niezbyt wysoka stopa wartości dodanej. Pod tym względem nasze województwo plasuje się dopiero na dwunastym miejscu w kraju. W praktyce oznacza to, że firmy z naszego regionu bardzo często koncentrują się na stosunkowo prostej produkcji. To w połączeniu z wysoką wydajnością pracy może dawać dobre efekty ekonomiczne.

Nic dziwnego zatem, że wielu przedsiębiorców nie spieszy się z inwestowaniem w badania i rozwój. Pod względem wydatków na ten cel zajmujemy 11 miejsce w kraju. Braku nakładów jak widać nie rekompensuje stosunkowo wysokie - szóste w kraju - zatrudnienie w branży badań i rozwoju ani przeciętnie wysoki poziom wykształcenia. Jeśli chodzi o liczbę osób z wykształceniem policealnym Wielkopolska jest na czwartym miejscu w kraju. W tym kontekście szóste miejsce w kraju pod względem liczby patentów wydaje się całkiem niezłym wynikiem.

Problemem jednak jest najwyższy w kraju odsetek firm bez dostępu do Internetu, a także przewaga małych i średnich firm, których nakłady na badania i rozwój są znacząco mniejsze niż dużych.

Jak wynika z raportu sytuacja Wielkopolski pod wieloma względami przypomina sytuację całego naszego kraju na rynku światowym. Według międzynarodowych rankingów Polska znajduje się w połowie stawki 50 najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie.

Zobacz komentarz: Uciec z pułapki własnych zalet

Podobnie jak cały kraj, nasze województwo musi podjąć działania, by uniknąć tzw. pułapki średniego rozwoju.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.