Wielkopolska Wschodnia bez węgla do 2030 roku. Rozmowa z Magdaleną Bartecką z Polskej Zielonej Sieci

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Emilia Bromber

Wielkopolska Wschodnia bez węgla do 2030 roku. Rozmowa z Magdaleną Bartecką z Polskej Zielonej Sieci

Emilia Bromber

W zeszły czwartek odbyło się obywatelskie wysłuchanie publiczne na temat Wielkopolski Wschodniej. O przyszłości tego regionu rozmawiamy z Magdaleną Bartecką, ekspertką ds. sprawiedliwej transformacji w Polskiej Zielonej Sieci.

Na czym będzie polegała transformacja w Wielkopolski Wschodniej?

Region zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku i zaprzestanie wykorzystywania węgla w elektroenergetyce i ciepłownictwie w 2030 roku. Transformacja będzie polegała na osiągnięciu tych celów oraz znalezieniu alternatyw dla dominacji przemysłu wydobywczego w regionie. Trzeba będzie rozwinąć inne gałęzie gospodarki, które wypełnią tę lukę. Co ważne ma się to odbywać wspólnie ze wszystkimi instytucjami, które są odpowiedzialne za ten proces, pracownikami elektrowni i kopalń, organizacjami społecznymi oraz z mieszkańcami.

Wielkopolska Wschodnia bez węgla do 2030 roku. Rozmowa z Magdaleną Bartecką z Polskej Zielonej Sieci
Anastasiya Bezborodova Magdalena Bartecka, Polska Zielona Sieć

Dużo mówi się od sprawiedliwej transformacji. Co to znaczy?

Definicje są różne. Dla niektórych instytucji, to łagodzenie skutków odchodzenia od węgla. Ja pojmuję ją szerzej - jako przebudowę całej gospodarki w sposób sprawiedliwy i korzystny społecznie. To szansa, żeby zbudować lepsze warunki do życia i zatrudnienia, a także czystsze środowisko, czy lepsze planowanie przestrzenne. To ma być plan, który zatrzyma mieszkańców w regionie i odwróci proces wyludnienia, który jest poważnym zagrożeniem.

Jakie są wyzwania transformacji?

Transformacja nie jest łatwa ani w Polsce, ani w żadnym innym regionie węglowym w Europie, czy na świecie. Przez wiele lat budżety gmin i rodzin opierały się na dużym pracodawcy w regionie jakim jest ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin – przyp. red.). To będzie musiało się zmienić. Na koniec 2019 roku w całej grupie ZE PAK było zatrudnionych 4,6 tys. osób. Szacuje się, że do 2025 roku ok. 2,2 tys. osób będzie wymagało wsparcia w zakresie zmiany pracy. Tym osobom trzeba zapewnić nowe stabilne miejsca pracy, wykorzystać ich kwalifikacje i zorientować się jakie są ich oczekiwania.

Jakie podmioty są zaangażowane w ten proces?

Kierunki rozwoju gospodarczego oraz pomysły, jak wesprzeć pracowników i całe społeczności w procesie zmiany są nakreślone w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji (TPST). W jego powstawanie zaangażowanych było wiele podmiotów – władze lokalne i regionalne, przedstawiciele różnych lokalnych instytucji, naukowcy, organizacje społeczne oraz mieszkanki i mieszkańcy. Obecnie jest on negocjowany i konsultowany przez władze regionu z Komisją Europejską. Kolejnym dokumentem jest Strategia Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 roku. Tu z kolei mają się znaleźć pomysły, które poprawią jakość życia w regionie i wesprą Wielkopolskę Wschodnią w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Na te wszystkie cele przeznaczone są różne środki unijne m.in. z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Czytaj także: Wysychają najpiękniejsze i najczystsze jeziora Wielkopolski. Pojezierze Gnieźnieńskie zniknie z mapy Polski?

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Emilia Bromber

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.