Wielkopolska: Prywatni przedsiębiorcy znów na celowniku naciągaczy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Joanna Labuda

Wielkopolska: Prywatni przedsiębiorcy znów na celowniku naciągaczy

Joanna Labuda

Oszuści znaleźli sprytny sposób na wyłudzenie pieniędzy od właścicieli firm. Listy z informacją o konieczności zapłaty trafiają do skrzynek pocztowych przedsiębiorców w całym województwie.

Do wielkopolskich przedsiębiorców trafiają pisma z żądaniem zapłaty 295 złotych za wpisanie firmy do rejestru Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. Jak się okazuje, to pułapka stosowana przez nieuczciwe firmy działające w całej Polsce. Te, podszywając się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (czyli jedyny rządowy spis przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi), wyłudzają od nich pieniądze.

Podejrzaną korespondencję otrzymała m.in. pani Jolanta ze Skórzewa, która od kilku lat prowadzi własną działalność, a także nasz czytelnik Mateusz Racławski. Na szczęście oboje nie dali się oszukać.

- List od razu wydał się mi podejrzany, dlatego zadzwoniłam do Wydziału Działalności Gospodarczej UM w Poznaniu. Powiedziano mi, że nie jestem jedyną osobą, do której przyszło pismo, a oszuści znowu rzucili się na Poznań - ostrzega pani Jolanta, mieszkanka Skórzewa. - Wpis do CEiDG jest darmowy, a całe CEDGIF nie istnieje. Słowa „fakultatywne uregulowanie pieniędzy” w treści zwalniają oszustów z odpowiedzialności - wtóruje jej Mateusz Racławski.

Pismo faktycznie do złudzenia przypomina urzędową korespondencję. Właśnie dlatego przedsiębiorcy szukają pomocy np. w Urzędach Miasta.

- Urzędnicy w każdy możliwy sposób starają się przestrzegać przedsiębiorców przed tego rodzaju ofertami handlowymi. Podkreślamy, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG, prowadzonej przez ministra, są bezpłatne - mówi Hanna Surma z poznańskiego UM. I dodaje: Niestety, jako urząd, możemy jedynie ostrzegać i informować, że jeśli przedsiębiorca nie jest zainteresowany wpisem do płatnych/prywatnych rejestrów - ma nie dokonywać opłaty.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.