Wielkopolska: Kulik wielki znika z naszych pól. Jak temu zaradzić?

Czytaj dalej
Fot. Maciej Szajda
Malwina Korzeniewska

Wielkopolska: Kulik wielki znika z naszych pól. Jak temu zaradzić?

Malwina Korzeniewska

Kulik wielki, którego można spotkać również na łąkach w Wielkopolsce, jest pod szczególną ochroną. Jednym z działań ochronnych jest opieka nad pisklętami w sztucznych warunkach.

W związku z krytyczną sytuacją kulika wielkiego w obszarze Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczęła długofalowy projekt zmierzający do poprawy stanu ochrony gatunku.

Kulik  to jeden z największych europejskich siewkowców
Maciej Szajda Kulik to jeden z największych europejskich siewkowców

Jednym z działań ochronnych jest opieka nad pisklętami kulika wielkiego w warunkach sztucznych. Po uzyskaniu przez młode ptaki zdolności lotu wypuszcza się je w bezpiecznym miejscu na łąkach w obszarze Natura 2000. Młode ptaki są w pełni samodzielne i bardzo szybko adaptują się do życia na wolności.

W 2018 roku na łąkach w dolinie Obry znaleziono 4 gniazda kulika wielkiego, z których udało się odchować i wypuścić na wolność 13 piskląt.

Realizowana już od dwóch lat czynna ochrona lęgów kulika wielkiego znacząco przyczynia się do podniesienia sukcesu lęgowego, czyli odchowania jak największej liczby lotnych młodych.

- Liczymy na to, że już za kilka lat wypuszczone młode powrócą na teren Wielkiego Łęgu Obrzańskiego i zasilą lokalną populację. Niestety od momentu uwolnienia nie mamy możliwości śledzenia losów piskląt. Każdy z ptaków otrzymał jednak metalowe obrączki oraz żółte znaczniki (tzw. flagi) z czarnym kodem alfanumerycznym, które ułatwią identyfikację poszczególnych osobników

- czytamy w informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Zachęcamy do bacznego przyglądania się każdemu zaobserwowanemu kulikowi wielkiemu i zwracaniu uwagi na ich nogi. Jeśli komuś uda się odczytać numer znacznika, to zachęcamy do przekazania takiej obserwacji do Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków za pośrednictwem bazy danych POLRING. Dzięki takim informacjom będziemy wiedzieć więcej o losach naszych młodych kulików wielkich - zaznacza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Kulik  to jeden z największych europejskich siewkowców
Maciej Szajda

Ochronę kulika wielkiego sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a inkubacją oraz hodowlą kulików na nasze zlecenie podjęło się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra.

Kulik to jeden z największych europejskich siewkowców. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, jednak samice większe od samców i mają dłuższe dzioby. W upierzeniu przeważa kolor szarobrązowy. Wierzch ciała okryty ciemnymi, podłużnymi lub okrągłymi plamami.

Malwina Korzeniewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.