Wielkopolska: Groźna gorączka panuje wśród koni. Hodowcy rezygnują z organizacji imprez. Poznańskie zoo wprowadza reżim sanitarny

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Marta Danielewicz

Wielkopolska: Groźna gorączka panuje wśród koni. Hodowcy rezygnują z organizacji imprez. Poznańskie zoo wprowadza reżim sanitarny

Marta Danielewicz

Od kilku tygodni na terenie województwa wielkopolskiego panuje groźny, wysoce zakaźny wirus powodujący zapalenie tętnic u koniowatych. Choroba objęła też Poznań. Pierwsze ognisko wystąpiło w jednej z hodowli na hipodromie Wola. Hodowcy w obawie przed zarażeniem swoich zwierząt rezygnują z udziału i organizacji wystaw i konkursów. Także poznańskie zoo odwołuje pokazy i prosi, by przestrzegać reżimu sanitarnego i nie dotykać koni i kucyków.

Wirusowe zapalenie tętnic koni (EVA) jest szeroko rozpowszechnioną, zakaźną i zaraźliwą chorobą. W ostrej postaci pojawia się podwyższenie temperatury u zwierzęcia do 41 stopni Celsjusza, które może się utrzymywać przez 1–9 dni. Ponadto obserwuje się: utratę apetytu, depresję, obrzęk kończyn, często prowadzący do sztywnego chodu, zapalenie spojówek. Gorączka i leukopenia są najczęściej obserwowanymi zaburzeniami towarzyszącymi zakażeniu.

Czytaj: Poznań: Wścieklizna w parku Wilsona. Chorobę przenosił nietoperz. Weterynarz radzi szczepić psy i koty

Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale dla koni, szczególnie młodych, może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

- Największe zagrożenie zakażenia chorobą występuje u koni rekreacyjnych i rozpłodników. W rozprzestrzenianiu zakażeń wirusem EAV zasadnicze znaczenie odgrywają ogiery. Na śmierć narażone są przede wszystkim klacze i młode osobniki - mówi Grzegorz Wegiera, powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu.

Jedno z pierwszych ognisk na terenie Wielkopolski pojawiło się właśnie w jednej z hodowli na terenie hipodromu Wola w Poznaniu. Potwierdzają to badania laboratoryjne.

- To bardzo trudna choroba, która podlega jedynie rejestracji. Nie jest, jak np. wirus ASF, zwalczana z urzędu, a także postępuje - mówi G. Wegiera.

- Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia jest powodowanie poronień u źrebnych klaczy, zwykle w trzecim miesiącu ciąży. Z tego powodu wirus jest szczególnie groźny dla hodowców koni, ponieważ może spowodować śmierć całego przychówku w danym roku.

Wielkopolska: Groźna gorączka panuje wśród koni. Hodowcy rezygnują z organizacji imprez. Poznańskie zoo wprowadza reżim sanitarny
Łukasz Gdak

Dlatego też poznańscy hodowcy, właściciele stadnin zrezygnowali z organizacji imprez. Te miały się odbyć w najbliższym czasie w miejscowości Trójka (powiat koniński) i Szamocinie. Także zawody w stylu western nie odbędą się pod Tarnobrzegiem.

- Nosiciel wirusa może pojawić się na wystawie i zarazić rozpłodnika lub klacz i, zgodnie z rozporządzeniem, taka hodowla jest praktycznie zablokowana na okres sześciu miesięcy - mówi Wegiera.

Z obawy o swoje zwierzęta także poznańskie zoo wprowadziło reżim sanitarny.

- Ze względu na wystąpienie w Poznaniu ogniska wysoce zakaźnego wirusa, powodującego zapalenie tętnic u koniowatych, który przenosi się również w kontakcie pośrednim, bardzo serdecznie prosimy o uszanowanie czasowego kordonu sanitarnego i nie dotykanie kucyków oraz osiołków w Starym i Nowym Zoo aż do odwołania alarmu - ostrzegają pracownicy poznańskich ogrodów zoologicznych.

Dlatego też hodowcy, którzy podejrzewają wystąpienie wirusa w swojej stadninie powinni przestrzegać dodatkowych zasad bezpieczeństwa.

- Przede wszystkim przypadki zarażenia powinny być do nas zgłoszone. Hodowcy powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i posortować w hodowli konie na te zdrowe i chore, przygotować dla nich oddzielne padoki, maty dezynfekujące ustawić przed wejściem do stajni. Nawet zdrowe konie nie powinny w czasie występowania wirusa jeździć na wystawy

- mówi Grzegorz Wegiera.

Marta Danielewicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

hieronim.cichy

Dzień dobry Pani Redaktor,
zwracam się do Pani po przeczytaniu artykułu o występowaniu wśród koni poważnej infekcji. Jestem Prezesem Zarządu CWJ Hipodrom Wola Sp. z o.o. Muszę zareagować z powodu używania w artykule nieścisłych określeń, które wprowadzają w błąd czytelników. Tutaj przykład "Jedno z pierwszych ognisk na terenie Wielkopolski pojawiło się właśnie w jednej z hodowli na terenie hipodromu Wola w Poznaniu. Potwierdzają to badania laboratoryjne". Moje wyjaśnienie to informacja, iż CWJ Hipodrom Wola to nie ośrodek hodowli koni. Zajmujemy się przechowywaniem koni rekreacyjnych i używanych dla sportu amatorskiego w różnych dziedzinach jeździeckich. Natomiast nie prowadzimy rozrodu.Zatem zajmujemy się CHOWEM koni a nie HODOWLĄ.
Następnie w sensie ogólnym, stosowanie niedopowiedzeń o pierwotnym źródle infekcji wirusowej którym mogą być TYLKO ogiery używane do rozpłodu i ich nasienie przechowywane do dalszego użycia. Dopiero tak zainfekowane klacze używane do rozrodu, dają przyczynę do szerzenia zakażeń drogą aerogenną - kropelkową po wystąpieniu u nich objawów chorobowych. Zastosowane w artykule wyjaśnienia są jedynie bardzo poważnym przyczynkiem do dezinformacji i rozpowszechniania powszechnego zagrożenia. Nasza Stajnia jest objęta jako pierwsza w Wielkopolsce zakazem wyjazdu koni w celu zapobieżenia przenoszenia wirusa.
Powyższe wyjaśnienia co do sposobów rozprzestrzeniania się wirusa potwierdzają też, że konie przebywające w naszych stajniach zostały zainfekowane poza hipodromem wola. Konie wcześniej w dużej liczbie wyjeżdżały na zawody sportowe do różnych ośrodków w Polsce i nie tylko. Zakażenia występujące w naszych stajniach są POCHODNĄ od faktycznego źródła infekcji, którego jak mi wiadomo służby weterynaryjne jeszcze nie ustaliły.
Tutaj wklejam podstawowe źródła informacji o występującym wirusie
http://www.piwet.pulawy.pl/vir/eav-pl.html
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/2008_09_04.pdf
http://www.acta.media.pl/pl/action/getfull.php?id=1028
Proszę Panią o możliwość publicznego sprostowania fałszywych informacji o naszym ośrodku. Uważam to za bardzo istotne, gdyż nigdy nie zgodzę się, aby informacja o CWJ Hipodrom Wola Sp. z o.o. mogła być fałszywa z jakichkolwiek powodów.
Proszę o odpowiedź i choćby krótką rozmowę w dogodnym dla Pani czasie i miejscu.
Z poważaniem
Hieronim Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.