Wielkopolanie stają się... królami Albanii

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Norbert Kowalski

Wielkopolanie stają się... królami Albanii

Norbert Kowalski

Za nami pierwszy miesiąc wakacji. W porównaniu do ubiegłego roku był on tragiczny na wielkopolskich drogach oraz kąpieliskach. Lepiej przedstawia się za to sytuacja na koloniach i w lokalach gastronomicznych. Z kolei Wielkopolanie, którzy wybierają wakacje za granicą, coraz chętniej udają się do Albanii.

- To kraj, który ugruntowuje swoją pozycję wśród turystów. Od lat jest coraz popularniejszy a turyści opowiadają, że jest tam bezpiecznie i przyjemnie

- mówi Włodzimierz Kolat, prezes Wielkopolskiej Izby Turystycznej.

Z kolei Mirosław Matuszewski z biura podróżny Kanion podkreśla, że „Albańczycy dopiero uczą się turystyki”. - To oznacza, że chociaż mają bardzo ładne hotele, to sam serwis hotelowy może być na nieco niższym poziomie niż w Grecji, Hiszpanii czy Turcji. Jeśli jednak przed wyjazdem turyści są o tym poinformowani, to zwykle wracają szczęśliwi - wyjaśnia.

Chociaż Albania jest coraz częstszym kierunkiem wyjazdów, nadal musi gonić inne turystyczne państwa takie jak Hiszpania, Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria i Grecja. Wpływ na wybory Wielkopolan ma również aktualna sytuacja polityczna na świecie. Dlatego wciąż niewiele osób decyduje się na podróż do Turcji, Tunezji czy Egiptu, choć te dwa pierwsze państwa powoli się odradzają. - Część osób decyduje się na podróż do nich ze względu na niższe ceny, gdyż w normalnych warunkach nie byłoby ich na to stać - mówi W. Kolat.

Z kolei Mirosław Matuszewski dodaje: -

W Turcji wciąż jest najlepszy stosunek ceny do jakości hoteli. I to nawet pomimo tego, że w porównaniu do ostatniego roku, wycieczki do Turcji podrożały.

Lepsza pogoda - więcej wypadków

Eksperci z branży turystycznej przyznają również, że wpływ na wybory Wielkopolan miała także pogoda. - Tegoroczne prognozy długoterminowe spowodowały, że niektóre osoby uznały, iż lepiej za podobne pieniądze wyjechać za granicę, gdzie pogoda jest bardziej stabilna - mówi Włodzimierz Kolat. Teoretycznie lepsza pogoda powinna być w sierpniu, co może ucieszyć wszystkich, którzy spędzają wakacje w Polsce. A takich osób nie brakuje. Niestety, co za tym idzie, nie brakuje również wypadków drogowych.

Tylko w lipcu tego roku doszło do 268 wypadków na wielkopolskich drogach (rok temu w tym samym okresie było ich 215).

- Dotychczas w wypadkach 23 osoby poniosły śmierć. Ponadto wykryliśmy 589 pijanych kierowców

- mówi Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji. Z kolei w lipcu ubiegłego roku policjanci zatrzymali 721 kierowców, podczas gdy śmierć na drodze poniosło 19 podróżnych.

Za nami już połowa wakacji.
Wojciech Klapa, Dawid Budnik/OSP Łobżenica Tego lata na wielkopolskich drogach zginęły już 23 osoby.

Lepsze wiadomości płyną za to z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Z 44 skontrolowanych kolonii, obozów i półkolonii w powiecie poznańskim, zaledwie w przypadku jednego z nich nałożono mandat na organizatorów za nieodpowiednie warunki higieniczne w ośrodku. Ponadto inspektorzy nałożyli trzy mandaty dla lokali gastronomicznych za przechowywanie przeterminowanej żywności.

- Nie jest źle, gdyż w ubiegłych latach było więcej mandatów i nieprawidłowości. Oby tak było do końca wakacji i rodzice mogli spokojnie wysyłać swoje dzieci na kolonie - komentuje Cyryla Staszewska, rzecznik poznańskiego sanepidu.

Uwaga na sinice

Jednocześnie przypomina, że z powodu zakwitu sinic od tygodnia obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorze Maltańskim oraz jeziorze Niepruszewskim. Na razie trudno przewidzieć, kiedy zostanie on zniesiony. Korzystać można za to z pozostałych kąpielsk. Trzeba to jednak robić rozważnie, gdyż w tym miesiącu już dziewięć osób straciło życie w wodzie (rok temu w analogicznym okresie było pięć ofiar).

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.