Wielki Czwartek w domu. Kościół instruuje, jak sprawować wieczorną liturgię rodzinną

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Anna Janik

Wielki Czwartek w domu. Kościół instruuje, jak sprawować wieczorną liturgię rodzinną

Anna Janik

Instrukcje z praktycznymi wskazówkami, teksty modlitw, błogosławieństw, rozważań oraz infografiki - Kuria Diecezjalna w Rzeszowie na swojej stronie instruuje wiernych, jak podczas epidemii koronawirusa przeżywać Wielkanoc w domu i jak sprawować obrzędy podczas Wielkiego Czwartku i świąt.

Spowodowany pandemią zakaz gromadzenia się sprawił, że zaczynające się właśnie Triduum Paschalne, poprzedzające Wielkanoc wierni spędzą w domach. Dlatego duchowni przygotowali komplet materiałów potrzebnych do tego, żeby liturgię sprawować we własnym M.

Pierwszą okazją do tego jest właśnie Wielki Czwartek, czyli dzień, w którym kończy się okres Wielkiego Postu a rozpoczyna Triduum Paschalne. Jego centralnym punktem jest uroczysta liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej. Sprawuje się ją na pamiątkę gestu, który Jezus dokonał w Wieczerniku w dzień przed swoją Męką.

- Liturgia ta zwraca uwagę na trzy istotne wydarzenia: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ukazanie wzoru wzajemnej miłości oraz początek drogi ku krzyżowi - wyjaśnia ks. Tomasz Bać, współautor poradnika "Święte Triduum Paschalne przeżywane w rodzinie”, który można pobrać ze strony Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

- Nawet jeśli nie możemy uczestniczyć w Eucharystii w kościele, to nasze wspólne bycie w domu daje nam możliwość wejścia w te niesamowite w swoim wyrazie wydarzenia Wieczernika

- zaznacza.

W Wielki Czwartek wieczorem, w czasie trwania Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele parafialnym lub bezpośrednio po jej zakończeniu, rodzina może zgromadzić się przy świątecznie przygotowanym stole, aby wspólnie przeżyć liturgię wejścia w Triduum Paschalne i dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Stół, nakryty białym obrusem, może zostać udekorowany kwiatami. Na środku należy położyć otwartą księgę Pisma świętego, z której odczytywane będzie słowo Boże oraz mały bochenek chleba, którym na zakończenie podzielą się członkowie rodziny.

Modlitwie przewodniczy ojciec lub matka. Może to zrobić także ktoś inny z dorosłych. Liturgia rozpoczyna się śpiewem, po którym następuje znak krzyża i modlitwa, którą odczytuje ojciec rodziny.

Następnie odbywa się Liturgia słowa, po której wszyscy razem odmawiają modlitwę "Ojcze nasz" i przekazują sobie znak pokoju. Teksty liturgii słowa, Ewangelii, Modlitwy Pańskiej, rozważań, a nawet modlitwy podczas przyjmowania tzw. Komunii duchowej można znaleźć we wspomnianej publikacji i pobrać ją na swój telefon lub komputer.

Zakończeniem liturgii i przejściem do wspólnej kolacji jest obrzęd dzielenia się chlebem. Przewodniczący liturgii w milczeniu podaje chleb członkom rodziny, którzy odłamują z niego po kawałku. To, co zostaje odkłada się na stół, na którym leży aż do śniadania wielkanocnego. Następnie wszyscy zasiadają do wspólnej kolacji. Po zakończeniu posiłku należy zdjąć obrus i kwiaty ze stołu, tak jak w kościele obnaża się ołtarz. Na stole pozostaje tylko Pismo święte i połamany chleb.

- Niech to będzie czas, w którym odłożymy na bok to, co nieistotne, a centrum naszych dni uczynimy modlitwę i wspólne bycie razem. Niech pomocą w takim przeżywaniu tego świętego czasu służą przygotowane teksty i wskazania. Niech towarzyszy nam wiara, że Pan jest z nami

– podkreśla ks. Sławomir Jeziorski, drugi z autorów publikacji.

Jak zalecają kurie, każdy proboszcz powinien w miarę możliwości przeprowadzać transmisję z uroczystości ze swojej parafii. Rozpiskę transmisji na żywo wielkoczwartkowych mszy także można znaleźć na stronie rzeszowskiej kurii. Radio VIA, Radio RZESZÓW i TVP RZESZÓW będą transmitować z rzeszowskich kościołów: katedry, kościoła św. Krzyża i z bazyliki ojców bernardynów.

Dziś o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej biskup pobłogosławi olej chorych i olej katechumenów oraz poświęci olej krzyżma, który jest używany m.in. podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Transmisje na żywo z katedry można oglądać także na jej fan page'u na Facebooku.

Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.