Katarzyna Chybowska

Większości szkół rady klasyfikacyjne nadal się nie odbyły. Strajk nauczycieli trwa

Z powodu strajku w szkołach nie odbywają się zajęcia, co oznacza też brak możliwości powtarzania przez maturzystów materiału. Muszą oni to robić na własną Fot. Radek Koleśnik Z powodu strajku w szkołach nie odbywają się zajęcia, co oznacza też brak możliwości powtarzania przez maturzystów materiału. Muszą oni to robić na własną ręke.
Katarzyna Chybowska

Trwa trzeci tydzień strajku nauczycieli. W regionie sytuacja zmienia się dość dynamicznie, w samym Koszalin bez większych zmian. Najbardziej palącym pytaniem pozostają matury i to czy się odbędą.

Koszalińscy nauczyciele są jednymi z najbardziej solidarnych w kraju. Wczoraj nadal protestowało 48 placówek w mieście, w tym 20 przedszkoli. Nie odbyła się też ani jedna rada klasyfikacyjna klas maturalnych.

Jak do tej pory w mieście od strajku odstąpiły jedynie pojedyncze osoby, większości zmuszone do tego powodami finansowymi. Zgodnie z prawem bowiem, za okres strajku nie jest wypłacane wynagrodzenie. Jak podkreśla prezes ZNP w Koszalinie Małgorzata Chyła, nikt nauczycieli nie zmusza do strajku i tak samo jest z decyzją o klasyfikacji uczniów. Żeby były one możliwe, na radzie obecna większość, a to oznaczałoby przerwanie strajku. Dyrektorzy nie chcą za wiele na razie mówić, o rewelacjach dotyczących propozycji przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, o możliwości klasyfikacji przez samych dyrektorów, a nawet przez samorządy.

- Na razie wiem tylko tyle, co z doniesień medialnych. Czekam na odpowiednie dokumenty i zmiany w prawie, wtedy będę mógł się do nich odnieść. Na razie mimo nieustannych prób, żadna z rad pedagogicznych nie zakończyła się sukcesem - komentuje sytuację Rafał Janus, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie.

Powiat sławieński

Tu do tej pory klasyfikacyjne rady pedagogiczne nie odbyły się w 4 placówkach oświatowych. Nauczyciele wciąż strajkują m.in. w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. Wszyscy jednak zastanawiają się nad apelem OMKS, dotyczącym tego aby klasyfikować maturzystów.

- Są różne zdania na ten temat. Jedni mówią, że nie po to tyle strajkowali, żeby teraz odpuszczać. Drudzy z kolei mówią, że może warto klasyfikować. Problemem mimo wszystko pozostaje sprawdzanie matur, czy też same matury ustne, które nie może prowadzić leśnik lub strażnika więziennego nie posadzi w komisji - mówi nam Bogusława Ciechanowska z ZNP w Darłowie.

- U nas strajk będzie dalej trwał. Jeśli chodzi o klasyfikowanie czekamy na rozporządzenia, które wymyśli rząd. Zastanawiamy się po co w takim razie jest potrzebny nauczyciel, skoro wszystkie przepisy można obejść - mówi Wojciech Szczęsny z ZNP w Sławnie.

Powiat drawski

W środę Maciej Rydzewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zwołał radę pedagogiczną, a ponieważ było kworum, rada zatwierdziła wyniki rocznej klasyfikacji uczniów. W piątek maturzyści z Kalisza otrzymają świadectwa, a 6 maja przystąpią do egzaminu dojrzałości. W pozostałych szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie drawskim w środę sytuacja nadal była niepewna W Złocieńcu dyrektor ZSP Beata Miszewska-Kozłowska począwszy od minionego piątku zwoływała rady pedagogiczne codziennie. Bezskutecznie. Podobnie było w Drawsku Pomorskim, gdzie dyrektor ZSP Iwona Kucharska trzykrotnie zwoływała rady klasyfikacyjne, ale żadna z nich nie odbyła się, bo nie było kworum. W Czaplinku na radzie zwołanej przed świętami było zbyt mało nauczycieli, a kolejna zaplanowana została na czwartek.

Katarzyna Chybowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.