Większe Opole. Nowe nazwy ulic w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Google Maps
Artur Janowski

Większe Opole. Nowe nazwy ulic w tym roku

Artur Janowski

Zmiana granic miasta oznacza, że nowe nazwy musi otrzymać blisko 160 ulic. Wymiana pierwszych tabliczek, powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Wprowadzenie unikalnych nazw jest konieczne. Bez tego ulice myliłyby się nie tylko kurierom, ale również służbom ratunkowym.

Zgodę na rozpoczęcie operacji wyrazili na ostatniej sesji radni i to oni zdecydowali, że w powiększonym od 1 stycznia Opolu pojawią się m.in. ulice: Bajkowa, Motylkowa, Lazurowa czy Jesiennych Liści.

Będzie również ulica dla majora Władysława Raginisa, dowódcy obrony Wizny we wrześniu 1939 roku.

- Zmienią się nie tylko nazwy w nowych dzielnicach Opola, ale również w obecnym mieście i w tym przypadku akcję rozpoczniemy, jak tylko uchwała się uprawomocni - zapowiada Mirosław Pietrucha, zastępca prezydenta Opola.

W stolicy regionu nowe nazwy otrzyma 11 ulic i np. w Zakrzowie ul. ks. Ligudy będzie teraz upamiętniać Michała Korneckiego.

- Wszystko odbyło się na zasadzie konsultacji, my pokazaliśmy swoje propozycje, było też ponad 100 pomysłów ze strony mieszkańców - opowiada Pietrucha. - Kryterium kwalifikującym ulicę do zmiany nazwy była przed wszystkim liczba adresów, ale patrzyliśmy także na uwarunkowania historyczne. Dlatego np. to w obecnym Opolu zniknie ulica ks. Alojzego Ligudy, za to pozostanie w Winowie, gdzie ksiądz się urodził.

Nie wszystkie propozycje zgłoszone podczas konsultacji zostały uwzględnione. Nie uwzględniono także wniosku mniejszości niemieckiej, która chciała upamiętnić znanych opolan m.in. Maxa Glauera, słynnego przedwojennego fotografa.

- Niewykluczone, że z tych pomysłów skorzystamy, kiedy będą powstawać nowe ulice - mówi wiceprezydent.


Warto pamiętać, że za wymianę dokumentów, wynikającą ze zmiany nazwy ulic, zapłaci ratusz.

Artur Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.