Ważne rodzinne wydarzenie, czyli nasze dziecko idzie do przedszkola. Jak je i siebie przygotować?

Czytaj dalej
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Ważne rodzinne wydarzenie, czyli nasze dziecko idzie do przedszkola. Jak je i siebie przygotować?

Magdalena Baranowska-Szczepańska

O tym, jak przygotować dziecko i rodzinę do rozpoczęcia przedszkola, rozmawiamy z Magdaleną Sękowską - psycholożką, psychoterapeutką, dyrektorką Kliniki Uniwersytetu SWPS: Rodzina - Para - Jednostka.

Pójście dziecka do przedszkola to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluch, który jeszcze niewiele wie o świecie, trafia w miejsce, którego nie zna albo które widział tylko raz czy kilka razy. Jak go do tego przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Magdalena Sękowska: Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, ważne jest przygotowanie go do tej zmiany w dwóch aspektach.

Jakich?

Pierwszy aspekt dotyczy samodzielności dziecka, a drugi aspekt dotyczy bardzo konkretnego obrazu tego, co to znaczy pójść do przedszkola.

Co zatem powinien umieć maluch, który idzie do przedszkola?

Powinien mieć opanowane umiejętności ubierania się, jedzenia, kontroli swoich potrzeb fizjologicznych. Im bardziej dziecko jest samodzielne w tych obszarach, tym łatwiej przystosuje się do nowej sytuacji, bo będzie potrafiło sobie poradzić z tymi zadaniami. Braki w tego typu umiejętnościach powodują, że dzieci bardzo szybko zaczynają odczuwać lęk, niepowodzenie, porażkę - co może się przełożyć na ich poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu. Samodzielność dziecka oznacza także zdolność radzenia sobie z różnymi sytuacjami podczas nieobecności rodzica: szczególnie matki. Dzieci, które ciągle jeszcze nie rozwiązały symbiozy z matką, mogą taką nową sytuację odczuwać bardzo boleśnie, ponieważ psychologicznie pozostają w stałej zależności wobec matki. To, co jest ważne, a nie tak często brane pod uwagę przez rodziców, którzy decydują się na pójście dziecka do przedszkola - to stopień psychologicznej samodzielności dziecka.

W dalszej części artykułu m.in. o tym, czy dziecko, które dopiero oswaja się z przedszkolem, można zostawić od razu na wiele godzin? Ile może potrwać proces adaptacyjny?

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.