Ważna wizyta prezydenta w Afryce. "Te kraje mają potężny potencjał surowcowy"

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Blanka Aleksowska

Ważna wizyta prezydenta w Afryce. "Te kraje mają potężny potencjał surowcowy"

Blanka Aleksowska

- Rozmawialiśmy o Ukrainie, o żywności i surowcach. Zachód musi traktować Afrykę jak partnera. Również jeśli chce skutecznie zwalczać kremlowskie kłamstwa - podkreślił Andrzej Duda, podsumowując swoją kilkudniową wizytę w Afryce. Prezydent spotkał się z przywódcami Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Senegalu.

Wizyta w afrykańskich krajach i spotkania z ich przywódcami miały szczególne znaczenie w dobie wojny na Ukrainie - celem było zawarcie kontraktów na dostawy m. in. surowców oraz żywności a także rozwój współpracy na polu gospodarczym, technologicznym, obronnym i militarnym.

Swoją trasę po Afryce Andrzej Duda rozpoczął od Nigerii, w której spotkał się z prezydentem kraju Muhammadem Buharim. Głównym przedmiotem rozmów były "kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego". – Potężny potencjał surowcowy ma przede wszystkim Nigeria, jeden z kluczowych afrykańskich eksporterów gazu i ropy. Do Polski dotarły już ładunki LNG z tego państwa. Złoża delty Nigru mogą znacznie usprawnić proces odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Z kolei Senegal ma w perspektywie zagospodarowanie dużych złóż gazu - Polska może być tego beneficjentem – wskazuje Jakub Wiech, wiceszef portalu Energetyka24.pl.

Jak podkreślał podczas swoich wystąpień prezydent Duda, dywersyfikacja źródeł energii ma dziś szczególne znaczenie w kontekście uniezależniania się od Rosji.

– Rosyjska agresja na Ukrainę wywołuje niestety bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak również wsparcie dla krajów Afryki – w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria – dla nas jest bardzo ważne, także jako kraju członkowskiego ONZ – podkreślił. Jak poinformował, Polska podpisała z Nigerią memorandum o współpracy w zakresie rolnictwa. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. (...) Pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – wyjaśniał.

Podobnym zagadnieniom i celom poświęcone były kolejne dwie wizyty prezydenta w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu, który również jest istotnym eksporterem ropy naftowej i gazu. Głównym punktem rozmów było zacieśnianie relacji i współpracy politycznej, gospodarczej, technologicznej i surowcowej. Z władzami obu krajów również podpisano stosowne memoranda. – Z Prezydentem Macky’m Sallem (prezydentem Senegalu - red.) rozmawialiśmy o współpracy na wielu polach: potencjalnych dostawach węglowodorów do naszego kraju, eksploatacji złóż, rozwoju sektora IT, w którym mogą pomóc polskie firmy. (...) Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich - mówił Andrzej Duda.

Spotkania z przywódcami Afryki są jednak także istotne z politycznej perspektywy. To bowiem pierwsze wizyty prezydenta RP w tych krajach, odbywające się przed 77. sesją Zgromadzenia Narodowego ONZ. Jak wskazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent Duda chciał "dokładnie wsłuchać się w głos Afryki" przed swoim wystąpieniem na forum. Chodziło również o przekazanie prawdy państwom afrykańskim, które są obiektem kremlowskiej propagandy i dezinformacji w kwestii przyczyn wojny na Ukrainie.

Jak podkreśla Jakub Wiech, w dobie wojny na Ukrainie, partnerstwo z krajami afrykańskimi będzie szczególnie pożądane. - Po 24 lutego szereg państw Europy, głównie południowej, zaczął interesować się gazem z Afryki Północnej - z Algierii, Egiptu i Maroka. Kierunek ten może wkrótce nabrać dużego znaczenia - zauważa ekspert.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Blanka Aleksowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.