Walczymy ze smogiem. Koniec palenia w starych piecach?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Walczymy ze smogiem. Koniec palenia w starych piecach?

Marta Danielewicz

Nim rząd zajmie się problemem smogu, zrobi to sejmik? Większość gmin w Wielkopolsce widzi potrzebę podjęcia uchwały antysmogowej.

Co może uchronić Poznań i Wielkopolskę przed zanieczyszczonym powietrzem? Zdaniem fachowców - tylko ustawa antysmogowa. Inne działania to raczej pudrowanie, walka z epizodami smogowymi, a nie wyeliminowanie problemu. A bagatelizować sprawy zanieczyszczonego powietrza nie można dłużej - alarmują ekolodzy.

Odwołają półmaraton?

W środę pomiary wskazywały, że Poznań był drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Zaraz po Pekinie.

W kolejne dni, było lepiej, ale i tak źle. Do ideału - czyli do obowiązującej normy 50 mikrogramów pyłu PM 10 w powietrzu wciąż wiele brakuje. Stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazywały, że przez większość dni w styczniu i lutym oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem - w Poznaniu, Kaliszu, Koninie. Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania informowało mieszkańców w dni, gdzie stężenia pyłów prawie ośmiokrotnie przekroczyło normy, by nie wychodzić bez potrzeby poza dom, a przede wszystkim nie uprawiać sportów. Wydział Oświaty UMP przesłał komunikatu do poznańskich przedszkoli i szkół, by dyrektorzy nie wypuszczali dzieci i uczniów poza mury budynków.

- Może warto zastanowić się nad odwołaniem półmaratonu poznańskiego, lub zapewnić jego uczestnikom maski z filtrami. A sama trasa biegu powinna być przebadana pod względem czystości powietrza

- uważa Lechosław Lerczak z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Zdaniem dra Wojciecha Augustyniaka z Uniwersytetu Ekonomicznego, darmowa komunikacja, proponowana przez miasto nie rozwiąże problemu.

- W Poznaniu trzeba wprowadzić rozwiązania na zasadzie „kija i marchewki”. Sama „marchewka” nie działa i ma jedynie walor edukacyjny

- mówi.

Gminy chcą uchwały

Potrzebę wdrożenia prawdziwych zmian widzą też gminy. Marszałek województwa wysłał do wszystkich gmin ankiety w celu podjęcia przez wielkopolski Sejmik uchwały antysmogowej.

Czy boimy się smogu

Źródło: gloswielkopolski.pl

- Ankiety te mają określić faktyczną i uzasadnioną potrzebę wsparcia samorządów gminnych w walce o czyste powietrze. Do tej pory spłynęło około 80 procent ankiet, w których spora część gmin wyraża potrzebę wprowadzenia uchwały anty-smogowej - mówi Marzena Wodzińska, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Niektóre gminy sygnalizują jednak konieczność zapewnienia przez państwo wsparcia finansowego samorządów w tym obszarze, część z kolei chce określenia jasnych reguł wprowadzania ograniczeń lub zakazów.

Wyniki ankiet wpłyną na decyzję o poddaniu pod głosowanie uchwały antysmogowej przez Sejmik. Jej projekt miałby powstać do końca tego roku.

- Taką uchwałę mogliśmy przegłosować na sejmiku już kilka lat temu. Niestety, w wyniku zaniechań urzędu marszałkowskiego do tego nie doszło

- mówi Waldemar Witkowski, wiceprzewodniczący sejmiku.

Region zamiast Kawki

Na razie tylko Małopolska zdecydowała się podjąć taką uchwałę. Niektóre jej zapisy mają wejść w życie już od 1 lipca. Uchwała zakazuje m.in. spalania mułów węglowych, mokrego drewna, a także montowania kotłów i kominków, niespełniających ekologicznych norm, emitujących więcej niż 40 mg/m pyłów. Mieszkańcy - do 2022 roku - mają czas na wymianę przestarzałych kotłów, na nowsze, co najmniej trzeciej klasy.

- Niestety, w tym roku kończy się rządowy program Kawka dofinansowujący wymianę starych pieców. Póki co, z Poznania mamy tylko 10 zgłoszeń

- mówi Piotr Szczepanowski, z-ca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UMP. Poznań ma plan, by w budżecie zarezerwować część środków na jego kontynuacje.

- Także PiS pracuje na programem Region, który ma zastąpić Kawkę od nowego roku - mówi Klaudia Strzelecka, radna PiS. Rząd - do końca kwietnia 2017 roku - chce też wprowadzić zaostrzone normy emisji dla nowych pieców i wyższe normy jakości dla paliw.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.