Wakacje z Kulturą: Wieki Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Grzegorz Okoński

Wakacje z Kulturą: Wieki Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Grzegorz Okoński

Jedną z największych atrakcji Poznania, z którymi miasto kojarzy się w światowych rankingach turystycznych jest Trakt Królewsko–Cesarski.

Trakt to rzecz genialna pod względem organizacyjnym i zarazem niesamowicie ciekawa. Warto go poznać, tym bardziej, że start w Bramie Poznania można zaplanować każdego dnia, oprócz poniedziałków!

Popularny „Cesarsko-Królewski” jest szlakiem prowadzącym przez najciekawsze zakątki Poznania, pokazującym widzowi miasto i czterdzieści pokoleń mieszkańców, którzy je budowali. Tysiąc lat Poznania można poznawać wędrując pieszo, korzystając ze stacji rowerowych na trasie, a nawet – w wariancie szybkim i wygodnym – z dobrze zorganizowanej komunikacji tramwajowej.

Tu rodziło się miasto i państwo - Brama Poznania z kładką wiodącą w stronę Katedry
Łukasz Gdak

Wycieczka rozpoczyna się w Bramie Poznania – kompleksie budynków nad rzeką Cybiną, obok Katedry (kościoła o historii sięgającej 968 roku, z grobami pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego). To pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii przedstawia początki państwa polskiego i Poznania, a jednocześnie pozwala na odpoczynek i spędzanie wolnego czasu przy filiżance kawy. Ekspozycję Bramy tworzą m.in. cztery sale tematyczne: Gród, Woda, Złoto i Witraż. To miejsca wyjątkowe, dostosowane do poznawania przez gości o różnych możliwościach i potrzebach, także seniorów i osoby niepełnosprawne intelektualnie, słuchowo lub wzrokowo.

Tu rodziło się miasto i państwo - Brama Poznania z kładką wiodącą w stronę Katedry
Łukasz Gdak

Warto dodać, że Trakt wśród licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, szczyci się nagrodą w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii obiekt turystyczny, tytułem jednego z 7 nowych Turystycznych Cudów Polski (na 5. miejscu) w konkursie National Geographic (październik 2014 roku), nominacją do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Avard, przyznawaną przez Unię Europejską (październik 2014 roku), czy wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie na najlepszy publiczny projekt budowlany organizowany przez niemiecką Fundację Lebendige Stadt (wrzesień 2015 roku).

W lipcu na Trakcie zaplanowano następujące atrakcje:

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.