Wakacje z kulturą: Wczasy, Mikromusic, Glasspop: Startuje muzyczne #NaWolnym!

Czytaj dalej
Fot. Maciej Stanik
Marek Zaradniak

Wakacje z kulturą: Wczasy, Mikromusic, Glasspop: Startuje muzyczne #NaWolnym!

Marek Zaradniak

Podczas lata #NaWolnym nie zabraknie również koncertów. Na scenie pojawią się wykonawcy o ugruntowanej pozycji, jak też ci, którzy znajdują się na początku kariery.

Helaine Vis

Już 19 lipca usłyszymy Helaine Vis, będącą 22-letnią wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Utwory, które nam zaprezentuje są zbiorem osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń, opisywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Delikatny głos Vis uzupełnia i kontrapunktuje gitara. To muzyka w pełnym spektrum brzmieniowym, bo znajdują się w niej zarówno dźwięki oszczędne, niemal ambientowe, ale też często bardzo szorstkie i brudne. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.30.

Mikromusic

Kiedy zakończy się występ Helaine Vis, na scenie pojawi się znana i lubiana grupa Mikromusic. To polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W jego twórczości słychać inspiracje słowiańskim folklorem, jazzem i elektroniką. W swoim dorobku grupa Mikromusic ma sześć płyt studyjnych i trzy koncertowe. Pojawiała się na najważniejszych polskich festiwalach, często grała też poza granicami kraju. Muzycy byli aż dwukrotnie nominowani do Fryderyków w kategorii „Alternatywna płyta roku”. Koncert rozpocznie się 19 lipca o godz. 20.30.

Onur Alpoz

Onur Alpoz to intrygujący, poznański raper pochodzący z Turcji. W Polsce mieszka od pięciu lat. W ubiegłym roku wydał swój pierwszy studyjny mini-album zatytułowany „The Great Project EP”. Obecnie pracuje nad pierwszym, pełnoprawnym albumem. Koncert rozpocznie się 20 lipca o godz. 19.30.

Glasspop

Jeszcze tego samego wieczoru odbędzie się koncert poznańskiej grupy Glasspop. Kapela powstała trzy lata temu, a tworzą ją doświadczeni muzycy, znani choćby z takich zespołów jak Ufly, Hot Water, Chupas, Wolna Sobota, AlphaDog i Tfaruk Love Communication: wokalista Marcin „Maverick” Kujawa, basista Piotr Tarnawski, gitarzysta Maciej Zdanowicz, a także perkusista Antek Cepel. - Glasspop to odpowiedź na nasze muzyczne poszukiwania i próba zdefiniowania samych siebie jako artystów. Chcemy tworzyć i być na muzycznej scenie na swoich własnych zasadach - podkreślają muzycy. W listopadzie ubiegłego roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pod tytułem „Stranger In The Mirror”, która zyskała bardzo dobre recenzje wśród krytyków polskich i niemieckich. Koncert projektu Glasspop rozpocznie się o godz. 20.30.

Mitochondrium

Mitochondrium to poznańska grupa założona siedem lat temu, jako rezultat „wspólnych poszukiwań nowych mikstur dźwiękowych”. Muzyka, jaką proponuje ten projekt, to głównie fusion. Członkowie zespołu pochodzą z różnych stron Polski, ale na dobre połączył ich Poznań. Czworo reżyserów dźwięku oraz położna, bo takie zawody mają muzycy, koncertują nie tylko lokalnie. Sporym sukcesem okazał się pochodzący z ich pierwszej EP-ki utwór pod tytułem „Bałagan to zło”. W 2014 roku zespół został wyróżniony na Zimowej Giełdzie Piosenki Uniwersytetu Opolskiego, w wyniku czego wystąpił na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Warto dodać, że w 2015 roku Mitochondrium zagrało jako support wspomnianego wcześniej Mikromusic, tymczasem rok później grupy tej słuchano podczas poznańskich Juwenaliów. Koncert grupy Mitochondrium rozpocznie się 26 lipca o godz. 19.30.

Clock Machine

- Wszystko co wiemy o przyszłości, to tylko chłodne prognozy. To w nich tkwią wszystkie nasze nadzieje i obawy. Mogą zwiastować wieczne słońce i szczęście, albo fatum i niekończący się, wściekły tajfun, niszczący wszystko co spotka na swej drodze. Zaufać im, czy może przejść obojętnie obok? A co, jeśli mówią prawdę o przyszłości? Co, jeśli jest już za późno i na nic nie mamy wpływu? - to pytania, które stawia krakowski zespół Clock Machine, powracający z albumem „Prognozy”, na którym nie tylko zadaje pytania, ale też analizuje oblicza międzyludzkich relacji. Jak podkreślają twórcy, to płyta „z piosenkami o próbach odnalezienia wspólnego języka z drugim człowiekiem. O słodkich sukcesach i gorzkich porażkach”. Projekt, który swoją muzykę określa mianem „cosmic beats”, tworzą wokalista Igo Igor Walaszek, gitarzysta Kuba Wojtas, basista Konrad Nikiel, perkusista Piotr Wykurz oraz Marcin Pater, odpowiadający za produkcję i realizację dźwięku. Zespół zadebiutował w 2009 roku minialbumem „EP”. W 2013 roku wydał swoje „Greatest Hits”, zaś trzy lata później album „LOVE”. Koncert Clock Machine odbędzie się 26 lipca o godz. 20.30.

Bloki

Bloki to poznański duet elektroniczny, tworzony przez wokalistkę Paulinę Ślusarek i producenta Piotra Kowalskiego. Unikatowe brzmienie zespół osiągnął dzięki wykorzystaniu elektronicznych instrumentów analogowych i niezwykle melodyjnych i poruszających partii wokalnych. Cztery lata temu grupa zadebiutowała EP-ką zatytułowaną „Dance That!” i wystąpiła choćby na popularnym, poznańskim festiwalu Spring Break. Ponadto usłyszeć ją można było również na festiwalach Gamma oraz FNM. Drugi album zespołu zatytułowany „Bipolar”, wydany w ubiegłym roku dzięki wsparciu fanów nakładem wytwórni Wild Yeast Records, przyniósł niezwykle taneczną mieszankę stylów. Na płycie, oprócz klimatów neo soul czy breakbeat, usłyszeć można również echa brzmienia charakterystyczne dla nurtu IDM, zaś dźwięki „rodem z wytwórni z wojownikiem ninja w logo doprawione są delikatną nutą dubu”. Płyta „Bipolar” prowadzi słuchacza od łagodnego, organicznego pulsu przez taneczny obłęd i kwaśne rejestry, by ostatecznie znów dryfować na spokojnych falach tripowych. Koncert zespołu Bloki rozpocznie się 27 lipca o godz. 19.30.

Wczasy

Gdy zakończy się koncert grupy Bloki, na scenie pojawi się duet Wczasy. Grupa ta łączy w swej muzyce polską zimną falę z synth-

Mikromusic to zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.
Jarema Drozdowicz Jedną z gwiazd #NaWolnym będzie poznański zespół Wczasy. Jego założycielami są Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. Muzycy zdobyli popularność w całej Polsce za sprawą swojego wielkiego przeboju „Dzisiaj jeszcze tańczę”. Ich koncert to świetna propozycja dla miłośników alternatywnych, rockowych brzmień.

popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne, polskie teksty, a także przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty, sprawiły, że ostatnio o Wczasach zrobiło się głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Debiutancka płyta Wczasów pod tytułem „Zawody” nie tylko podbiła serca wielu słuchaczy, ale i spodobała się recenzentom, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy. Album ten trafił do wielu zestawień najlepszych płyt 2018 roku. Koncert zespołu Wczasy rozpocznie się 27 lipca o godzinie 20.30.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.