Wakacje z kulturą: Wakacyjne spektakle #NaWolnym również dla najmłodszych

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bedliński
Sebastian Gabryel

Wakacje z kulturą: Wakacyjne spektakle #NaWolnym również dla najmłodszych

Sebastian Gabryel

Teatr w plenerze to świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu dla dzieci w każdym wieku. Nie ma wątpliwości, że dobry spektakl dla dzieci powinien przede wszystkim rozbudzać ich wyobraźnię, kształtować wrażliwość, uczyć, ale też zapewniać rozrywkę na wysokim poziomie. Przedstawienia dla małych widzów, jakie w tym roku odbędą się w ramach wakacji #NaWolnym pokazują, że teatr jest jednym z najdoskonalszych narzędzi do rozwijania osobowości dziecka. Warto o tym pamiętać!

„Pograjki” z Reksiem i Żubrem Pompikiem

Barwne postacie, ciekawe historia, znakomita muzyka oraz chwytliwe piosenki - to cztery asy w rękawie Teatru Fuzja, który już nieraz udowodnił, że na spektaklach dla najmłodszych zna się, jak mało kto! Sztuką, jaką zaprezentuje dzieciom na Placu Kolegiackim będą „Pograjki” (14 lipca o godz. 16.30, cena biletu: 2 zł). To kolorowe i żywiołowe przedstawienie, w formie przypominające teatralny koncert piosenek.

Na scenie pojawią się wszyscy ulubieni bohaterowie młodej widowni, znani z dotychczasowych spektakli poznańskiego teatru - Ciocia Jadzia, Reksio, Żubr Pompik i wielu, wielu innych. Jak podkreślają twórcy, podczas „Pograjek” zabrzmią utwory, które najbardziej pokochały dzieci. - Doczekaliśmy pięknego momentu, w którym nasz repertuar to dziewięć tytułów dla dzieci. Co za tym idzie? Ogromna playlista songów, które uwielbiacie. Z pewnością będzie to „Fuzyjna Bomba”, przepełniona humorem i pozytywną energią! - podkreślają przedstawiciele teatru.

Jaś i Małgosia czują rock’n’rolla!

Niemniej ciekawie zapowiada się „Jaś i Małgosia” (21 lipca o godz. 16.30, cena biletu: 2 zł) - wyjątkowy i bardzo pomysłowy spektakl, który zaprezentują dzieciom aktorzy teatru Fabryka Kultury. Jeśli im wierzyć, to przedstawienie, w którym wszystko się „pofyrtało”.

- Chcieliśmy tu napisać coś o braciach Grimm, o ich bajce „Hansel und Gretel”, ale że tam nie ma Baba Jagi na hulajnodze, Jasia tańczącego do Boney M., Wilka, który traci wątki czy Maszyny Czasu, to nie napiszemy - zapowiadają spektakl jego autorzy. Podczas ich przedstawienia dzieciaki poznają Jasia i Małgosię od zupełnie nieznanej strony. Chcąc zmienić swój wizerunek, sympatyczne rodzeństwo rzuca się w wir zadziwiających przygód, w tanecznym rytmie hip hopu, disco oraz rock’n’rolla!

Król w zupełnie nowych szatach

W sierpniu rodzice mogą zabrać dzieci na najnowszą premierę Teatru Animacji, czyli lalkowo-aktorski musical familijny pod znajomym tytułem „Nowe Szaty Króla” (17 sierpnia o godz. 12, cena biletu: 5 zł). Jego autorką jest Malina Prześluga, która choć bazowała na klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena, to wspólnie z reżyserem Arturem Romańskim przedstawiła „Króla” w zupełnie nowy sposób.

- Tę baśń Andersena znają wszyscy. Zakochany w sobie i w swoich strojach władca, krawcy-oszuści, nieistniejące szaty oraz słynny okrzyk: „Król jest nagi!”. My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się tej historii bliżej - podkreślają twórcy. W tej sztuce każda scena wywołuje jakąś refleksję. Bo dlaczego właściwie król tak kocha piękne stroje, dlaczego za wszelką cenę otacza się przedmiotami, pragnie tylko mieć, posiadać i wyglądać? Co sprawiło, że zapomniał o tym, co naprawdę ważne, o celebracji życia, o bliskich? Czy dziś, w dwudziestym pierwszym wieku nie spotykamy wokół siebie jemu podobnych „króli”? To tylko kilka pytań, jakie stawia Prześluga w swojej najnowszej sztuce, która zapewni dzieciom mnóstwo absurdalnego humoru i jeszcze więcej wpadających w ucho piosenek.

Byczek, który nie chciał walczyć...

Kolejnym interesującym spektaklem w ramach cyklu #NaWolnym jest autorskie przedstawienie „Byczek Fernando” Studia Teatralnego Blum (18 sierpnia o godz. 12, cena biletu: 5 zł). To dobrze znana historia, opowiedziana z wykorzystaniem techniki planszowej, a rozgrywająca się przy akompaniamencie hiszpańskich, gitarowych rytmów. Głównym bohaterem sztuki jest tytułowy byczek, który „unikał zwady, nie lubił wojny, nie znosił gwaru i walczyć z nikim nie miał zamiaru”. Jak odnajduje się w brutalnym świecie madryckich torreadorów?

...i Kula, co chciała być Kurą

Najmłodsi poznaniacy będą mogli zobaczyć też spektakl „Chodź na słówko 2” (24 sierpnia o godz. 12, cena biletu: 5 zł) autorstwa wspomnianej wcześniej Maliny Prześlugi, który przedstawią aktorzy Centrum Sztuki Dziecka. Reżyserem przedstawienia dla dzieci od 7 lat, które „uczy, bawi i wzrusza” jest Jerzy Moszkowicz, będący nie tylko dyrektorem CSD, ale też twórcą Biennale Sztuki dla Dziecka. Akcja spektaklu toczy się wokół sympatycznych bohaterów znanych z pierwszej części: Kuli, co chciała być Kurą oraz Toperza, którzy „odnaleźli wspólne szczęście wtedy, gdy zaakceptowali siebie i siebie nawzajem, takimi, jakimi są”. Jednak ta trudna sztuka lubienia samego siebie nie udaje się wszystkim.

- Spotykamy jednego z takich sfrustrowanych nieudaczników, odrzuconego, zagubionego i nieszczęśliwego, chociaż całkiem popularnego w pewnych, niezbyt eleganckich, kręgach. Na pomoc spieszy mu nie kto inny jak Piłka, która jednak nie jest już tą samą, nieco lekkomyślną i zagubioną Kuleczką - czytamy w zapowiedzi „Chodź na słówko 2”, w którym mali miłośnicy Kuli zobaczą go w zaskakującej odsłonie!

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.