Grzegorz Okoński

Wakacje z kulturą: Piaskowa Żaba zaprasza na festiwal niesamowitych rzeźb!

Żeby rzeźba nie rozsypała się pod wpływem słońca i wiatru, ale też by przetrwała lekki deszcz, musi być codziennie zraszana wzmacniającym ją płynem Fot. G.Okoński Żeby rzeźba nie rozsypała się pod wpływem słońca i wiatru, ale też by przetrwała lekki deszcz, musi być codziennie zraszana wzmacniającym ją płynem
Grzegorz Okoński

Festiwale Rzeźby Piaskowej przyciągają na całym świecie tłumy widzów. W Poznaniu, znanym dotąd z rzeźb lodowych, zapewne będzie podobnie!

Żaba siedzi przed siedzibą Term Maltańskich i budzi żywe zainteresowanie amatorów pływania i nadmaltańskich spacerów. Wielka, baśniowa, a przede wszystkim… piaskowa! Mimo słońca nie wysycha i nie rozsypuje się. Zaczarowana?

Żabka jest jedną z kilku rzeźb, które będą eksponatami Festiwalu Rzeźby Piaskowej w Poznaniu, pierwszej tego typu imprezy u nas, która w stolicy Wielkopolski pokaże, że piaskowe cuda wcale nie muszą kojarzyć się wyłącznie z nadmorskimi plażami. Artystki – rzeźbiarki będą zatem, podobnie jak Elżbieta Blanka Sawicka i Lucyna Kujawa, autorki „Żaby”, budowały przez tydzień monumentalne dzieła z piasku dostarczonego przez Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Dodajmy, że Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych i Termy Maltańskie są partnerami festiwalu. Partnerami dobrze dobranymi: Termy Maltańskie – to przecież najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce, który wykorzystuje naturalne wody termalne, a Kopalnie są firmą z ponad 50-letnią tradycją i największym producentem kruszyw na Pomorzu Zachodnim.

Piasek jest wprawdzie zwyczajnym tworzywem – co sprawia, że każdy, kto ma artystyczną duszę i zacięcie może już zacząć trenować rzeźbienie – ale w przypadku dzieł festiwalowych, musi być przygotowany. Przede wszystkim jest nawilżony i ubijany warstwami w blok. Z takiego bloku – i tak delikatnego i nieporównywalnego z kamieniem, rzeźbiarki usuwają nadmiar piasku, wyczarowując kształty rzeźby. W sumie na tego sympatycznego stworka „zużyły” 40 ton piasku.

- Wymyśliłyśmy żabę, gdy zastanawiałyśmy się, jakie zwierzę pasowałoby do Term, Malty, do wody, pływania, a zarazem miałoby związek z ochroną przyrody

– opowiada Elżbieta Blanka Sawicka. - Taka zresztą jest idea festiwalu, by zwrócić uwagę na zagrożone gatunki, na przyrodę, którą trzeba bezwzględnie chronić. To dobrze, że ludzie zdają już sobie sprawę, że jesteśmy u kresu wytrzymałości naszej planety.

Rzeźbiarki nie miały przygotowanego wcześniej modelu, ani naszkicowanych planów – jeśli nie liczyć figury żaby, takiej, która pozwalałaby zachować proporcje. Założyły nakrycia głowy – bo żar z nieba lał się straszny – i zabrały się za ręczną, żmudną pracę. Jak się okazało, miała ona potrwać aż trzy dni...

Żeby rzeźba nie rozsypała się pod wpływem słońca i wiatru, ale też by przetrwała lekki deszcz, musi być codziennie zraszana wzmacniającym ją płynem
E.B.Sawicka, L.Kujawa Elżbieta Blanka Sawicka i Lucyna Kujawa, autorki „Żaby” zadowolone po ukończeniu swej piaskowej bohaterki. Wykorzystały do jej stworzenia 40 ton piasku i poświęciły na to trzy dni rzeźbienia!

- Mamy doświadczenie w pracy z piaskiem, więc wiedziałyśmy, jak się do tego zabrać – wspomina Elżbieta (która wykorzystuje ten materiał do rzeźb od 2009 roku). - Umówiłyśmy się co do koncepcji, ustaliłyśmy podział prac, by zachować ich ciągłość – i rzeźbiłyśmy! Co chwila podchodzili dorośli i dzieci, robili zdjęcia i wyrażali podziw: szczególnie najmłodszym podobał się bajkowy motyw naszej żabki.

Rzeźba stoi już przed siedzibą Term Maltańskich, codziennie jest delikatnie spryskiwana wodą z delikatnym, ekologicznym środkiem konserwującym. Dzięki temu nie rozsypała się i przetrwała nawet kilka niewielkich deszczy. Stała się już nawet maskotką obiektu i dobrą zapowiedzią wysokiej klasy rzeźb festiwalowych. O nich i o innych ciekawostkach przeczytajcie na stronie sandfestival.pl.

A pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej będzie niewątpliwie ucztą dla oka: osiem artystek wykorzysta 500 ton piasku, by przygotować osiem wyjątkowych dzieł sztuki, osiągających wysokość nawet trzech metrów! Rozpocznie się on 15

Żeby rzeźba nie rozsypała się pod wpływem słońca i wiatru, ale też by przetrwała lekki deszcz, musi być codziennie zraszana wzmacniającym ją płynem
G.Okoński

lipca nad Jeziorem Maltańskim i potrwa do końca sierpnia. Same rzeźby powstają do 23 lipca. Warto dodać, że będzie można podpatrywać artystki w czasie pracy, a po zakończeniu budowy rzeźb, ich dzieła będą podświetlone wieczorem.

- W pierwsze weekendy zapraszamy na warsztaty rzeźbienia w piasku

– podkreśla Elżbieta Blanka Sawicka. - To dobra okazja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych do nauczenia się tej fajnej sztuki!

- Widzimy, jak wielkim zainteresowaniem poznaniaków cieszy się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - To impreza, która każdej zimy przyciąga do nas najsłynniejszych artystów i tysiące turystów z całego świata. Dlatego w tym roku proponujemy poznaniakom podobne, tym razem letnie wydarzenie, które będzie co najmniej równie widowiskowe. Mam nadzieję, że Festiwal Rzeźby Piaskowej spotka się z równie dużym uznaniem mieszkańców.

Elżbieta Blanka Sawicka sprawuje nadzór artystyczny oraz techniczny nad projektami poznańskiego Festiwalu Rzeźby Piaskowej. Jest rzeźbiarką z wieloletnim doświadczeniem, członkiem Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy, z powodzeniem zajmuje się też malarstwem, fotografią oraz projektowaniem przestrzennym. Jej prace podziwiane są w Polsce (m.in. w szczecińskiej Galerii STAR), ale też w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Danii, Hiszpanii i we Włoszech.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.