Wakacje z kulturą: #NaWolnym - Krystyna Janda, Jan Peszek, Andrzej Seweryn i inni

Czytaj dalej
Fot. A. Ożagowska
Marek Zaradniak

Wakacje z kulturą: #NaWolnym - Krystyna Janda, Jan Peszek, Andrzej Seweryn i inni

Marek Zaradniak

Jak co roku, również tego lata na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania nie zabraknie intersujących spektakli teatralnych. Zobaczymy czołówkę polskich aktorów!

Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego

To jeden z największych hitów teatralnych, w których od lat oklaskujemy Jana Peszka. Premiera spektaklu odbyła się 22 października 1976 roku w BWA w Łodzi pod egidą zespołu MW2. 28 września 1984 roku odbyła się premiera w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W trakcie prób tekst ulegał wielokrotnym zmianom. Dlatego, jeśli ktoś już widział ten spektakl, warto go zobaczyć ponownie! A taka okazja nadarzy się już 16 sierpnia o godz. 20.

Bodo... tanga

Któż nie zna takich przebojów jak „Już taki jestem zimny drań”, „Sex appeal to nasza broń kobieca” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”? Przed laty, jako pierwszy śpiewał je Eugeniusz Bodo. Od tego czasu sięgają po nie kolejne pokolenia aktorów. W tym spektaklu, który odbędzie się 17 sierpnia o godz. 20, usłyszymy Oksanę Hamerską i Radosława Elisa, solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Tuwim dla dorosłych

W 1958 roku ukazał się napisany przez Juliana Tuwima (razem z Antonim Słonimskim) zbiór pt. „W oparach absurdu”. Zawiera nieśmiertelne i niestarzejące się zabawy sztuką purnonsensu, abstrakcji, groteski i kpiny. W oparciu o niego powstał spektakl „Tuwim dla dorosłych”. Forma teatralna użyta w nim, nawiązuje do stylu „noir”, ale jest też próbą odnowienia stylu kabaretowego w teatrze. Kabaretu literackiego, aktorskiego, inteligentnego i odważnego. Oczywiście w spektaklu nie brakuje też piosenek. Oprócz znanych przedwojennych i powojennych hitów w nowych aranżacjach, pojawią się też mniej znane, lecz znakomite piosenki do słów Juliana Tuwima, z repertuaru Grzegorza Turnaua, Marka Grechuty oraz zespołów Piersi i Buldog. Spektakl „Tuwim dla dorosłych” odbędzie się 18 sierpnia o godz. 20. Pokaże go Teatr Muzyczny w Gdyni.

Klub samotnych serc „Portofino”

Ten spektakl to ułożona z polskich przebojów lat 50. i 60. opowieść o miłości. Na scenie spotykamy pięć kobiet i pięciu mężczyzn oraz towarzyszący im zespół muzyczny. Przeboje Mieczysława Fogga, Janusza Gniatkowskiego, Ludmiły Jakubczak, Marty Mirskiej, Nataszy Zylskiej, Sławy Przybylskiej, Bohdana Łazuki, Piotra Szczepanika, Wiesława Gołasa, Piotra Fronczewskiego i innych usłyszymy w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie 19 sierpnia o godz. 20.

Maria Callas. Master Class

Jeden z największych przebojów teatralnych Krystyny Jandy, wcielającej się w postać legendarnej Marii Callas. Wielokrotnie nagradzany tekst o miłości do sztuki Terence’a McNally’ego, w reżyserii Andrzeja Domalika, zobaczymy 20 sierpnia o godz. 20.30.

Filadelfijska opowieść

Polska prapremiera klasycznej amerykańskiej komedii romantycznej, spopularyzowanej przez film Georga Cukora z Katherine Hepburn, Carym Grantem i Jamesem Stewartem, oparty na musicalu Cole Portera pt. „Wyższe sfery” odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu. I właśnie w jego wykonaniu sztukę zobaczymy w Poznaniu! To opowieść o tym, jak nieopodal Filadelfii trwają przygotowania do drugiego ślubu Tracy Lord - kobiety pochodzącej z zamożnej rodziny przemysłowców. Jej poprzednie małżeństwo skończyło się burzliwie, zaledwie po 10 miesiącach. Nic dziwnego, że zbliżająca się ceremonia wzbudza wielkie zainteresowanie nie tylko wśród elit, ale także reporterów z lokalnego brukowca. Sztukę można obejrzeć 21 sierpnia o godz. 20.

Pomoc domowa

Zabawną komedię Marco Camolettiego zobaczymy w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia. To opowieść o małżeństwie, zdradzie i chęci przeżycia miłosnej przygody. Humorystyczną sztukę zobaczymy 22 sierpnia o godz. 20 .

Pamięć wody

To wciągająca opowieść o trzech siostrach, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Muszą ponownie przyjrzeć się sobie i swojemu dzieciństwu. Wspominają spędzone razem lata, ale każda pamięta je zupełnie inaczej. W kontekście ostatnich wydarzeń, wychodzą na jaw „demony pamięci”. Widzimy ich skomplikowaną strukturę i piętno, które na każdej z nich odcisnęło się inaczej, a które każdą wypaczyło. Sztuka jest niepozbawioną elementów komediowych opowieścią o życiu, o tym jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na śmierć bliskiego człowieka. Sztukę Shelagh Stephenson w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi zobaczymy 23 sierpnia o godz. 20.

Szekspir Forever!

Andrzej Seweryn wciąga widzów w dialog, opowiadając o świecie Szekspira i świecie w ogóle. Monologi z arcydzieł genialnego stradfordczyka układają się w fascynującą opowieść o literaturze i kulturze, a także o człowieku widzianym w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Dla Andrzeja Seweryna są też przyczynkiem do opowieści o ludziach, których spotkał na różnych etapach swojej artystycznej drogi. Spektakl jest zarazem niezwykłą lekcją teatru. Aktor, wcielając się w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Ariela, Lady Makbet i Julię, wydobywa piękno i nieprzemijającą mądrość poezji Szekspira. Spektakl zobaczymy 24 sierpnia o godz. 20.

Kwartet

Znakomita komedia przedstawiająca sytuację dojrzałych artystów, opowiada o losach byłych śpiewaków operowych, którzy po wielu latach rozłąki spotykają się ponownie w luksusowym domu spokojnej starości. Dobroduszna Cissy, dystyngowany Reggie i rubaszny Wilf wspominają czasy świetności, kiedy byli podziwiani przez publiczność, a ich nazwiska nie schodziły z czołówek gazet. Te piękne chwile nieoczekiwanie przerywa wizyta byłej żony Reggiego, divy operowej Jean Horton. Autorem „Kwartetu” jest brytyjski dramaturg, powieściopisarz i scenarzysta filmowy Ronald Harwood, autor słynnego „Garderobianego” i scenarzysta „Pianisty” Romana Polańskiego. Spektakl w reżyserii Piotra Jędrzejasa, w wykonaniu Lucyny Winkel (jako Jean Horton), Wiesława Paprzyckiego (jako Wilfa) i Jarosława Patyckiego (jako Reggiego), a także występującej gościnnie Danieli Popławskiej (w roli Cissy) z Teatru Nowego zobaczymy 25 sierpnia o godz. 20.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.