Sebastian Gabryel

Wakacje z kulturą: Kulturalne wakacje w stolicy Wielkopolski

W lipcu i sierpniu będzie można wziąć udział w wielu plenerowych wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych m.in. w ramach dwóch miejskich projektów: Fot. materiały Miasto Poznań W lipcu i sierpniu będzie można wziąć udział w wielu plenerowych wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych m.in. w ramach dwóch miejskich projektów: #NaFalach oraz #NaWolnym
Sebastian Gabryel

Program plenerowych koncertów, spektakli oraz seansów filmowych, jakie tego lata odbędą się choćby w ramach cyklów #NaFalach i #NaWolnym zapowiada się imponująco! Co w tym roku przygotowało dla nas Miasto Poznań?

Kulturalne wydarzenia pod chmurką zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania. Tłumów można spodziewać się również podczas nadchodzących koncertów w ramach wakacyjnego cyklu #NaFalach, będącego nową odsłoną Maltańskiej Sceny Muzycznej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dziesięć bezpłatnych koncertów popularnych wykonawców będzie odbywać się przez całe lato na scenie przy Trybunach Ziemnych Toru Regatowego Malta nad Jeziorem Maltańskim, a także na plaży miejskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku posłuchamy na żywo wielu gwiazd, takich jak przebojowa piosenkarka pop Natalia Nykiel, mistrz nadwiślańskiego reggae Kamil Bednarek czy rockowa grupa Happysad.

Kultura w samym sercu Poznania

Bardzo ciekawie zapowiada się też harmonogram teatralnych, filmowych i muzycznych wydarzeń w ramach projektu #NaWolnym, które tradycyjnie odbędą się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, po czterech latach cykl ten bardzo mocno wpisał się w świadomość poznaniaków. - Każdego sezonu przez Wolny Dziedziniec przewijają się tysiące mieszkańców miasta. To dowód na to, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Kultura musi wychodzić do ludzi - twierdzi Solarski.

Tym razem dla mieszkańców Poznania wystąpią wybitni aktorzy teatralni, tacy jak Jan Peszek czy Krystyna Janda, a także zagrają bardzo ciekawe zespoły, spośród których warto wyróżnić choćby Mikromusic i Wczasy. Nie zabraknie też pokazów interesujących filmów, które tym razem zostały podzielona na dwa oddzielne cykle: „Amerykańskie przedmieścia” oraz „Pół człowiek, pół legenda”.

Bilety to konieczność!

Dotychczas imprezy w ramach #NaWolnym były bezpłatne, jednak w tym roku Miasto Poznań zmuszone jest do wprowadzenia minimalnych opłat. Powodem są zmiany w rozliczaniu podatku VAT, które zostały uchwalone przez parlament. Po ich wprowadzeniu, instytucje kultury traktowane są jak przedsiębiorcy. W sytuacji, kiedy organizują bezpłatne wydarzenie, tracą dodatkowo 23 proc. podatku, którego nie mogą odzyskać. Tym samym podczas tegorocznej edycji projektu obowiązują symboliczne bilety. To pozwoli odzyskać VAT, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć na kolejne imprezy kulturalne.

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.