Sebastian Gabryel

Wakacje z kulturą: Kulturalne wakacje w stolicy Wielkopolski

W lipcu i sierpniu będzie można wziąć udział w wielu plenerowych wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych m.in. w ramach dwóch miejskich projektów: Fot. materiały Miasto Poznań W lipcu i sierpniu będzie można wziąć udział w wielu plenerowych wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych m.in. w ramach dwóch miejskich projektów: #NaFalach oraz #NaWolnym
Sebastian Gabryel

Program plenerowych koncertów, spektakli oraz seansów filmowych, jakie tego lata odbędą się choćby w ramach cyklów #NaFalach i #NaWolnym zapowiada się imponująco! Co w tym roku przygotowało dla nas Miasto Poznań?

Kulturalne wydarzenia pod chmurką zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania. Tłumów można spodziewać się również podczas nadchodzących koncertów w ramach wakacyjnego cyklu #NaFalach, będącego nową odsłoną Maltańskiej Sceny Muzycznej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dziesięć bezpłatnych koncertów popularnych wykonawców będzie odbywać się przez całe lato na scenie przy Trybunach Ziemnych Toru Regatowego Malta nad Jeziorem Maltańskim, a także na plaży miejskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku posłuchamy na żywo wielu gwiazd, takich jak przebojowa piosenkarka pop Natalia Nykiel, mistrz nadwiślańskiego reggae Kamil Bednarek czy rockowa grupa Happysad.

Kultura w samym sercu Poznania

Bardzo ciekawie zapowiada się też harmonogram teatralnych, filmowych i muzycznych wydarzeń w ramach projektu #NaWolnym, które tradycyjnie odbędą się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, po czterech latach cykl ten bardzo mocno wpisał się w świadomość poznaniaków. - Każdego sezonu przez Wolny Dziedziniec przewijają się tysiące mieszkańców miasta. To dowód na to, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Kultura musi wychodzić do ludzi - twierdzi Solarski.

Tym razem dla mieszkańców Poznania wystąpią wybitni aktorzy teatralni, tacy jak Jan Peszek czy Krystyna Janda, a także zagrają bardzo ciekawe zespoły, spośród których warto wyróżnić choćby Mikromusic i Wczasy. Nie zabraknie też pokazów interesujących filmów, które tym razem zostały podzielona na dwa oddzielne cykle: „Amerykańskie przedmieścia” oraz „Pół człowiek, pół legenda”.

Bilety to konieczność!

Dotychczas imprezy w ramach #NaWolnym były bezpłatne, jednak w tym roku Miasto Poznań zmuszone jest do wprowadzenia minimalnych opłat. Powodem są zmiany w rozliczaniu podatku VAT, które zostały uchwalone przez parlament. Po ich wprowadzeniu, instytucje kultury traktowane są jak przedsiębiorcy. W sytuacji, kiedy organizują bezpłatne wydarzenie, tracą dodatkowo 23 proc. podatku, którego nie mogą odzyskać. Tym samym podczas tegorocznej edycji projektu obowiązują symboliczne bilety. To pozwoli odzyskać VAT, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć na kolejne imprezy kulturalne.

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.