Wakacje z kulturą: Amerykańskie przedmieścia w samym sercu Poznania

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Nicole Młodziejewska

Wakacje z kulturą: Amerykańskie przedmieścia w samym sercu Poznania

Nicole Młodziejewska

W ramach letniego cyklu #NaWolnym, oprócz koncertów oraz spektakli na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) odbędą się również pokazy filmowe w kinie plenerowym za symboliczną złotówkę. Program został podzielony na dwa cykle.

- W pierwszym z nich będziemy mogli zobaczyć filmy mówiące o amerykańskich przedmieściach, czyli o tym, co fascynuje filmowców od lat - tłumaczy Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, że to, co dzieje się na przedmieściach, jest swego rodzaju odzwierciedleniem kondycji społeczeństwa. Przecież to właśnie na nich zawierane są najbardziej niebezpieczne układy, czają się najczarniejsze charaktery, a także rodzą się powody do zemsty...

Z myślą o tegorocznej edycji lata #NaWolnym, zostały wybrane filmy opowiadające głównie historie „idealnych rodzin”, których losy, w wyniku zaskakujących i niecodziennych sytuacji, nagle zaczynają zmieniać się o 180 stopni. Spełnianie mitycznego „Amerykańskiego snu” zaczyna być dla nich coraz trudniejszym wyzwaniem. Życie zmusza ich do zaciśnięcia pięści i podejmowania działań, których kiedyś nawet by się po sobie nie spodziewali.

Jednak wśród proponowanych produkcji są również i takie, które zawierają zupełnie odwrotne historie - ukazują pozytywne zmiany w życiu filmowych bohaterów. Jakie dokładnie? O tym można przekonać się oglądając filmy #NaWolnym!

THE FLORIDA PROJECT

To pierwsza z ekranizacji, jaką będzie można zobaczyć podczas wakacyjnego cyklu. „The Florida Project” to amerykański film z 2017 roku w reżyserii Seana Bakera, znanego choćby z wcześniejszej „Mandarynki” czy „Gwiazdeczki”. Dramat opowiada o matce i córce, które mieszkają w motelu Magic Castel. Sześcioletnia Moonee całe dnie spędza poza domem, wraz z paczką swoich przyjaciół. Sielanka? Nic bardziej mylnego! By móc opłacić kolejne tygodnie pobytu w motelu, Halley - matka dziewczynki, decyduje się na podjęcie bardzo ryzykownych decyzji.

W filmie możemy zobaczyć choćby takich aktorów jak Bria Vinaite, Willem Dafoe, Valeria Cotto oraz Brooklynn Prince. Ta ostatnia za rolę Moonee zdobyła prestiżową nagrodę Critics’ Choice w kategorii „Najlepszy młody aktor/aktorka”.

Seans filmu odbędzie się w poniedziałek 15 lipca o godz.21. Cena biletu: 1 zł.

POKÓJ (Room)

Irlandzki reżyser Lenny Abrahamson pokazuje w swoim filmie „Room”, jak ważne jest poczucie wolności, a także jak trudno jest się jej nauczyć. Głównymi bohaterami jego sugestywnego dramatu są mały Jack oraz jego mama, którzy mieszkają w małym pomieszczeniu nazywanym po prostu „pokojem”. Dopiero kiedy chłopiec kończy pięć lat, dowiaduje się, że poza „pokojem”, w którym żyje, istnieje coś jeszcze - że pomieszczenie jest klatką, w której przetrzymuje ich człowiek każący nazywać się „Dużym Nickiem”. Mężczyzna ten nie pozwala im wychodzić poza cztery ściany. Grozi, że jeśli opuszczą „pokój”, to czeka ich śmierć. Czy Jack i jego mama znajdą drogę ucieczki i uwolnią się z rąk oprawcy? W rolach głównych zobaczymy laureatkę Oscara Brie Larson oraz Jacoba Tremblaya w roli Jack’a.

Seans filmu odbędzie się we wtorek 16 lipca o godz. 21. Cena biletu: 1 zł.

AMERYKAŃSKA SIELANKA (American Pastoral)

Film wyreżyserowany przez znanego aktora Ewana McGregora, który swojej ekranizacji doczekał się w 2016 roku. Tytuł tej produkcji na pewno nie jest przypadkowy. Życie głównego bohatera Seymoura z pozoru rzeczywiście przypomina sielankę. Aż do czasu... W jego poukładanym świecie, z piękną, kochającą żoną, dobrą pracą oraz wymarzonym domem, nagle coś przestaje pasować. Problemem staje się jego ukochana córka, która, jak się okazuje, jest zdolna do brutalnych ataków terroryzmu. Czy coś takiego może mieć miejsce w sielankowym życiu Seymour’a? W filmie roli głównej występuje sam Ewan McGregor, a towarzyszą mu Jennifer Connelly (w roli żony) oraz Dakota Fanning (w roli córki).

Seans filmu odbędzie się w środę 17 lipca o godz. 21. Cena biletu: 1 zł.

SUBURBICON

To kolejna z propozycji lata #NaWolnym. Komedię kryminalną „Suburbicon” również wyreżyserował znany aktor - George Clooney. Film przybliża widzom losy rodziny Lodge’ów. Wraz z Nicky’m, będącym głównym bohaterem produkcji, poznamy słodko-gorzki smak zemsty. Nastolatek na własną rękę przeprowadzi śledztwo, by znaleźć zabójców swojej matki. W trakcie poszukiwań odkryje wiele mrocznych sekretów swojej rodziny, a także układy i animozje, które mogą mieć związek ze śmiercią rodzicielki.

Tytułowy „Suburbicon” wydaje się być miastem w stylu „american dream” - stateczne życie oraz wszechobecny dobrobyt, to bez wątpienia najlepiej opisujące je słowa. To miasto, które jest obietnicą idealnego życia, aż do czasu napadu z bronią w ręku, w którym ginie seniorka rodziny Lodge’ów. - „Suburbicon” to opowieść o ludziach podejmujących z głupoty i chciwości szereg nietrafionych decyzji. Ludziach zakładających sobie na szyję pętlę, która z minuty na minutę zaciska się - pisze Łukasz Muszyński na łamach Filmwebu. W główych rolach możemy zobaczyć Matta Damona, Julianne Moore oraz Oscara Isaaca.

Seans filmu odbędzie się w czwartek 18 lipca o godz. 21.30. Cena biletu: 1 zł.

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.