W Toruniu podpisano pozwolenie na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego

Czytaj dalej
Joanna Maciejewska

W Toruniu podpisano pozwolenie na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego

Joanna Maciejewska

W nowej siedzibie Sądu Rejonowego przy Placu Zwycięstwa siedzibę będzie miało dwanaście wydziałów: trzy karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych.

W budynku znajdzie się 40 sal rozpraw, pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz sala konferencyjna. W piwnicy będzie garaż podziemny dla pracowników sądu i cztery miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych, archiwa i pomieszczenia techniczne.

W okolicy Placu Zwycięstwa są wieżowce, zabytkowe wille z 1927 i 1904 roku czy budynek o architekturze nawiązującej do przedwojennych gmachów, dlatego projektanci starali się dopasować koncepcję do otoczenia. Maksymalną wysokość budynku ustalono na 25 metrów z akcent wysokościowym sięgającym do 33 metrów. Aby jednak nie stworzyć przytłaczającego gmachu, projektanci zastosowali zasadę „budowanie przez odejmowanie”, czyli takie przekształcanie głównej bryły, by zyskał lekkość. Do budynku sądu prowadzić będzie wejście - brama, oszklona na całej wysokości, co rozjaśni wewnętrzną przestrzeń publiczną - korytarze i poczekalnie. Elewacja ma być szaro-biała; biel sięgnie do wysokości okolicznych budynków, by zharmonizować całość znajdującej się wokół architektury. Wewnątrz gmachu - na sufitach i ścianach, wykorzystana zostanie okładzina drewniana, mająca ocieplić wnętrze.

Wczoraj w Urzędzie Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski podpisał pozwolenie na budowę siedziby Sądu Rejonowego. - Teraz kiedy projektant przekazał projekt wykonawczy, w którym każdy detal został wyceniony, możemy złożyć wniosek do ministra o zatwierdzenie wartości kosztorysowej całości i rozważenie możliwości uruchomienia zadania inwestycyjnego. Według wstępnych wyliczeń projektanta, całość kosztować ma 160 mln zł. Jednak kwota ta może jeszcze ulec zmianie - poinformował Marian Pieńczewski, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Po uzyskaniu zgody z ministerstwa, nastąpi otwarcie procedury przetargowej, która ma wyłonić wykonawcę inwestycji. Sama budowa powinna potrwać 3-4 lata.

Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło prowadzenie inwestycji Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku, który wykonanie projektu powierzył Pracowni Architektonicznej AA z Gdańska.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.