W Środzie Wielkopolskiej powstanie pierwsza w Polsce międzynarodowa zawodówka

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

W Środzie Wielkopolskiej powstanie pierwsza w Polsce międzynarodowa zawodówka

Błażej Dąbkowski

W Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej zostaną utworzone pierwsze w Polsce międzynarodowe klasy zawodowe. Od września naukę w średzkiej szkole rozpoczną dzieci z Kazachstanu.

W ubiegłym roku władze powiatu oraz gminy postanowiły utworzyć w Środzie Wielkopolskiej drugi w naszym kraju ośrodek dla repatriantów ze Wschodu. Przez pół roku mieszkało w nim 116 osób, które uczyły się języka polskiego i odbywały kursy zawodowe. Połowa repatriantów postanowiła zamieszkać na stałe w Wielkopolskiej gminie.

W najbliższym tygodniu w ośrodku „Rodak”, prowadzonym przez lokalne Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli EDU XXI pojawiła się kolejna - ponad stuosobowa grupa osób o polskich korzeniach, pochodzących głównie z Kazachstanu. Z tym państwem byłego bloku wschodniego powiat i gmina wiążą także inne plany - chcą utworzyć, we współpracy ze stowarzyszeniem pierwsze w naszym kraju międzynarodowe klasy zawodowe, które od września działać będą w Zespole Szkół Rolniczych.

- Planujemy objąć edukacją na poziomie szkolnictwa zawodowego - branżowego 40 uczniów - dzieci Polaków zamieszkujących obecnie w Kazachstanie. Uczniowie będą absolwentami szkoły podstawowej w Kazachstanie, w wieku 15-16 lat. Będziemy chcieli tworzyć klasy łączone, gdzie pojawią się dzieci polskie i z Kazachstanu - informuje Bartosz Wieliński, sekretarz powiatu średzkiego.

Uczniowie kształcić się będą w kilku zawodach:

Kierunki kształcenia zawodowego zostały dobrane zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy i przy współpracy z działającymi na terenie powiatu przedsiębiorstwami, takimi jak Solaris, Polipak, czy Fludra.

- Pracodawcy zadeklarowali możliwość zorganizowania praktyk dla uczniów, a po ukończeniu kształcenia możliwość zatrudnienia w ich firmach

- dodaje B. Wieliński.

Rekrutacja zostanie przeprowadzona w pierwszej połowie roku, podczas wizyty w Kazachstanie. Nie będzie to pierwszy takich wyjazd samorządowców, bowiem już w lipcu 2018 r. wraz z lokalnymi pracodawcami odwiedzili oni m.in. Astanę. To wtedy narodził się pomysł stworzenia międzynarodowych klas zawodowych, na przykładzie już istniejących międzynarodowych klas w dwóch warszawskich polonijnych liceach ogólnokształcących. Kilka miesięcy temu został złożony wniosek do Kancelarii Senatu RP w ramach działań na rzecz

Polonii. Obecnie trwa jego weryfikacja, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić w najbliższych dniach.

Przyszli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie mają pojawić się w sierpniu. Zamieszkają w specjalnie utworzonej dla nich bursie.

- Za wzór mogą nam służyć bursy warszawskie, które są dla tamtejszych uczniów urządzone tak przyjaźnie jak dom

- podkreśla sekretarz powiatu średzkiego.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.