W Poznaniu za roczną pensję kupisz pięć metrów kwadratowych mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Monika Kaczyńska

W Poznaniu za roczną pensję kupisz pięć metrów kwadratowych mieszkania

Monika Kaczyńska

Nasze wynagrodzenia w ostatnich latach rosną, a ceny mieszkań pozostają dość stabilne. I choć mieszkania są bardziej dostępne, to nadal kupujemy je na kredyt i to z dopłatami.

Choć jest lepiej, to zakup mieszkania pozostaje nadal dużym wyzwaniem. Z ostatnich wyliczeń Expandera wynika, że osoba z przeciętnymi dochodami, za roczną pensję może kupić zaledwie 4 metry kwadratowe mieszkania w Warszawie.

W Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu - sytuacja wygląda trochę lepiej. W tych miastach - za roczną przeciętną pensję netto - można kupić 5,59 metrów kwadratowych mieszkania.

Ponad 7 metrów można kupić w Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach i Zielonej Górze. A rata kredytu pochłania od 21 do nawet 38 procent dochodów pary o przeciętnych zarobkach.

I tak kupujemy na kredyt

W rzeczywistości niewielu Polaków może pozwolić sobie na zakup mieszkania w całości za własne pieniądze. Kluczowe jest więc to, jak dużą część dochodu muszą przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego.

Zakładamy, że nasza przykładowa para o przeciętnych dochodach chcąca kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, posiada minimalny (10 procent) wymagany wkład własny. Udział raty w ich dochodzie wynosi od 21 procent do 38 procent.

O czym pamiętać przy odbiorze technicznym mieszkania?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Większość banków godzi się udzielić kredytu, jeśli rata nie przekracza 40 procent dochodów. Nasza para będzie więc mogła kupić wymarzone mieszkanie, nawet w stolicy - choć tam rata pochłonie 38 procent zarobków. Zdecydowanie łatwiej byłoby im jednak w miastach, w których ceny mieszkań są niższe - tam udział raty w ich dochodzie wyniósłby na przykład 27 procent (Poznań, Wrocław) a nawet 21 procent (Szczecin, Zielona Góra).

Jeszcze trzy miesiące

W ramach programu „Mieszkanie dla młodych” obecnie można starać się jedynie o dofinansowanie wypłacane dopiero w przyszłym roku. Pula dostępnych pieniędzy jednak dość szybko się wyczerpuje. Według BGK, w lutym złożono wnioski na 47,7 mln zł. Z szacunków Expandera wynika, że możliwość składania wniosków zostanie zablokowana już w kwietniu lub maju.

Blokada ta zostanie zdjęta dopiero w styczniu 2018 roku. Wtedy udostępniona zostanie ostatnia pula dopłat (381 mln zł). Po jej wykorzystaniu program MdM zostanie ostatecznie zakończony. Przypomnijmy, że dopłatę na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci.

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.