W Poznaniu będą przeszczepiać też wątroby i trzustki

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Marta Żbikowska

W Poznaniu będą przeszczepiać też wątroby i trzustki

Marta Żbikowska

Po nerkach, sercach i płucach - czas na wątroby i trzustki. Szpital Kliniczny UMP przy ul. Przybyszewskiego występuje o akredytację na przeszczepianie tych narządów w Poznaniu. W tym celu oddział transplantologii przenosi się z ul. Grunwaldzkiej na Przybyszewskiego.

Do końca lipca oddział transplantologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej i plastycznej przeniesie się z budynku przy ul. Grunwaldzkiej do głównej siedziby Szpitala klinicznego im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego. Dyrekcja szpitala postanowiła stworzyć w tym miejscu oddział transplantologii.

– Organizując pracę szpitala musimy patrzeć na priorytety i potrzeby pacjentów, a

przeszczepy są obecnie przyszłością medycyny

– tłumaczy Krystyna Mackiewicz, dyrektor placówki.

Plany wobec nowego oddziału transplantologii są szerokie. Do tej pory, przy ulicy Grunwaldzkiej wykonywano przeszczepy nerek.

– Mamy zamiar rozwijać się w kierunku przeszczepów narządowych – przyznaje dr hab. Marek Karczewski, kierownik oddziału. – Chcielibyśmy w najbliższej przyszłości rozpocząć operacje przeszczepiania wątroby i trzustki.

W tym celu oddział potrzebuje nowych pomieszczeń. Przy ulicy Grunwaldzkiej problemem był blok operacyjny, który nie spełniał norm potrzebnych do uzyskania akredytacji na przeszczepy kolejnych narządów.
– Stąd potrzeba przeniesienia oddziału na ulicę Przybyszewskiego – tłumaczy dyrektor Mackiewicz.

Nowy oddział znajdzie się w części szpitala zajmowanej do tej pory przez oddział dermatologii. Część „swoich” łóżek odda transplantologii również chirurgia ogólna.
– Nowa lokalizacja to lepsze warunki dla transplantologii – przyznaje doktor Karczewski. – Mamy tu większe możliwości do przeprowadzania badań diagnostycznych, bliżej znajdują się oddziały, z którymi ściśle współpracujemy, jak nefrologia, czy oddział intensywnej opieki medycznej.

Doktor Karczewski zaznacza, że szpital na razie rozpoczął procedurę, która doprowadzi do pozwolenia na przeszczepy wątroby i trzustki, ale

do pierwszej takiej operacji w Poznaniu jeszcze dość długa droga.

– We wrześniu, po przeprowadzeniu remontu, możemy dopiero formalnie wystąpić o akredytację – tłumaczy dr Karczewski. – Komisja akredytacyjna sprawdzi wtedy, czy jesteśmy gotowi do takich operacji. Przed nami jeszcze szkolenia lekarzy, którzy będą przeprowadzać te zabiegi.

Poznański zespół współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie oraz z placówką w Berlinie.
– Wykonujemy też zabiegi na wątrobach, jak resekcje wątroby – mówi doktor Karczewski. – Żeby jednak samodzielnie wykonać taki zabieg przeszczepienia potrzebujemy jeszcze co najmniej półtora roku szkoleń i przygotowań.

Po uzyskaniu pozwolenia na przeszczepianie wątroby i trzustki, w Poznaniu będą wykonywanie wszystkie przeszczepy narządowe. Do tej pory w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu oraz w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UMP przeprowadzano przeszczepy nerek, Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego UMP to miejsce, gdzie od 2010 roku wykonywane są transplantacje serca, a w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przeszczepiane są płuca. Do tej pory wielkopolscy pacjenci potrzebujący przeszczepu wątroby pomoc znajdowali w Szczecinie lub w Warszawie.
Zmiany w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego niepokoją pacjentów oddziału dermatologii.

– Pacjentom dermatologicznym na pewno nie zrobimy żadnej krzywdy

– zapewnia dyrektor Mackiewicz. – Większość tego typu schorzeń może być leczona w trybie ambulatoryjnym, tak, jak to się dzieje na całym świecie. Na pewno zostawimy tyle łóżek, aby zapewnić bezpieczeństwo tym pacjentom dermatologicznym, którzy potrzebują bezwzględnej hospitalizacji.

Dyrektor zapewnia również, że na oddziale dermatologii pomoc znajdą ci pacjenci, którzy zostali już umówieni na przyjęcie.

Marta Żbikowska

m.zbikowska@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.