W Polsce toczy się wojna o seks? [ZA I PRZECIW]

Czytaj dalej
Paulina Błaszkiewicz

W Polsce toczy się wojna o seks? [ZA I PRZECIW]

Paulina Błaszkiewicz

O zdanie pytamy Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty oraz Joannę Keszkę, edukatorkę seksualną.

W Polsce toczy się wojna o seks? [ZA I PRZECIW]
Dariusz Bloch "Są pewne środowiska, które wkraczają do szkół, mają kontakt z młodzieżą, czasami bez wiedzy dyrektora." - Marek Gralik

MAREK GRALIK - kujawsko-pomorski kurator oświaty

Słyszał Pan o projekcie „Stop pedofilii“?

Tak, ale nie mam jeszcze dostatecznej wiedzy na ten temat. Wiem, że został przygotowany obywatelski projekt ustawy, odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie i projekt trafił do komisji. Mam nadzieję, że trafi on także do komisji edukacji, bowiem choć dotyczy on nowelizacji Kodeksu karnego, to zawarte w nim zapisy odnoszą się do wykonywania zawodu nauczyciela.

Z projektu wynika, że nawet pięciu lat pozbawienia wolności grozi za edukowanie młodzieży na temat seksualności i antykoncepcji.

Tak jak powiedziałem, nie znam dokładnie tego projektu, ale wiem, że istnieją organizacje, które zajmują się seksualizacją dzieci i młodzieży. Są pewne środowiska, która wkraczają do szkół, mają kontakt z młodzieżą, czasami bez wiedzy dyrektora, i często bez zgody rodziców a na zajęciach przedstawiają młodzieży treści pornograficzne. To czyn karalny. W ubiegłym tygodniu oglądałem film dokumentalny w Telewizji Polskiej o jednej z organizacji, której przedstawiciele wkraczali do szkół podstępnie - sami nawet o tym mówili. Nie chcieli też, by nauczyciel był obecny w trakcie tych zajęć. Nie ma na to zgody. Bardzo krytycznie wypowiadał się na ten temat sam prof. Lew Starowicz, znany seksuolog. U nas takich zajęć nie było. Jestem bardzo wyczulony na takie działania.

A jak wygląda u nas edukacja seksualna?

Nie ma przedmiotu edukacja seksualna. Są zajęcia z wychowania do życia w rodzinie i kwestie związane z dojrzewaniem, z życiem seksualnym też są na tych zajęciach omawiane.

-----------------------------------------------------------------------

JOANNA KESZKA - edukatorka seksualna

W Polsce toczy się wojna o seks? [ZA I PRZECIW]
Bartek Syta "Mogę dostać większą karę więzienia niż gwałciciel. Ta ustawa ma nas zastraszyć. Mamy się bać i siedzieć cicho." - Joanna Keszka

Słyszała Pani o projekcie „Stop pedofilii“? Co Pani o nim sądzi?

Uważam, że mamy w Polsce wojnę o seks pod płaszczykiem walki z demoralizacją i pedofilią. Pod płaszczykiem walki z „potopem demoralizacji” Kościół i konserwatywni hipokryci prowadzą zażartą krucjatę o to, żeby mieć całkowitą kontrolę w sprawach seksu. Walka jest zażarta, bo stawka jest wysoka. Oskar Wilde powiedział, że w życiu zawsze chodzi o seks, tylko w seksie chodzi o władzę. Ten projekt jest manifestacją konserwatywnej i kościelnej władzy, która decyduje kto i na jakich warunkach może rozmawiać o seksie. Pojawienie się takiego projektu jest konsekwencją tego, że do tej pory w polskich szkołach nie było edukacji seksualnej. Na tych zajęciach kwestie związane z seksualnością są ściśle połączone z rodziną, co jest fałszowaniem tematu edukacji seksualnej i wprowadzeniem dezinformacji. Przecież można mieć seks nie mając rodziny. Można mieć rodzinę i nie mieć seksu. To nie są wątki połączone. Celem rzetelnej edukacji seksualnej jest ochrona dziewczynek przed krzywdą, przekazanie im narzędzi, dzięki którym będą w stanie przejąć kontrolę nas sferą seksu w swoim życiu oraz wyrobienie w nich świadomości praw , obowiązków i zagrożeń wynikających z seksu.

Pani jest edukatorką seksualną. Co Pani może grozić, jeśli ustawa wejdzie w życie?

Mogę dostać większą karę więzienia niż gwałciciel. Ta ustawa ma nas zastraszyć: mamy się bać i siedzieć cicho, zamiast rozmawiać, edukować, i krzyczeć w obronie tych, którym za pomocą przemocy seksualnej dzieje się krzywda.

Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.