W Murowanej Goślinie ma powstać Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących i ich Opiekunów wraz z Dziennym Domem Pomocy

Czytaj dalej
Fot. UMiG Murowana Goślina
Bogna Kisiel

W Murowanej Goślinie ma powstać Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących i ich Opiekunów wraz z Dziennym Domem Pomocy

Bogna Kisiel

W Murowanej Goślinie powstanie Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących i ich Opiekunów. Centrum poza świadczeniem różnego rodzaju specjalistycznych usług opiekuńczych będzie też prowadzić Dzienny Dom Pomocy. Kompleksowym programem zostanie objętych ponad 300 mieszkańców gminy.

Porozumienie w sprawie uruchomienia centrum zostało właśnie podpisane przez Dariusza Urbańskiego, burmistrza Murowanej Gośliny oraz przedstawicieli poznańskiej spółki OAK Usługi Opiekuńcze, działającej non profit oraz goślińskiego Stowarzyszenia Każdy Jest Ważny. To te dwie organizacje poprowadzą centrum i uzyskały dofinansowanie unijne na realizację projektu w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa wielkopolskiego.

Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora rozszerzyło swoją ofertę. Z jego usług mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy gminy Czerwonak

Centrum zapewni wsparcie potrzebującym

Centrum zapewni 198 mieszkańcom Murowanej Gośliny oraz ich opiekunom opiekę między innymi psychologa, fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego czy dietetyka. 30 osób będzie mogło skorzystać z usług Dziennego Domu Pomocy, z uwagi na pandemię zajęcia będą odbywać się w mniejszych grupach.

120 osób zostanie objętych pomocą sąsiedzką. 30 z nich może liczyć także na teleopiekę czyli otrzyma opaskę telemetryczną, która zapewnia kontakt z centrum przez 24 godziny przez siedem dni w tygodniu. Opaska jest na przykład wyposażona w przycisk SOS, który podopieczny uruchamia w momencie pogorszenia się stanu zdrowia.

Ośmiu osobom zostaną zapewnione darmowe usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, także opiekunowie mogą liczyć na wsparcie. Co ważne pomoc oferowana przez centrum będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb uczestników programu oraz ich rodzin

Kto może liczyć na wsparcie centrum?

Każdy kto potrzebuje wsparcia, nie może sam wykonywać codziennych czynności, wiek nie ma tu znaczenia. Istotne jest, że członkowie rodzin czy sąsiedzi, którzy obecnie pomagają takim osobom, gdy zostaną objęci programem otrzymają wynagrodzenie za swoją pracę.

W pierwszej kolejności do projektu zostaną zakwalifikowane osoby samotne, o niskich dochodach (ustawa o pomocy społecznej), korzystające lub kwalifikujące się do wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej), korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi czy zaburzeniami zachowania, w tym niepełnosprawnością intelektualną, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Warto wiedzieć: Na Strzeszynie powstaje nowa siedziba DPS nr 1. O miejsce w placówce tego typu nie jest łatwo. W Poznaniu czeka się na nie pół roku

Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących i ich Opiekunów, w ramach którego uruchomiony zostanie także Dzienny Dom Pomocy, będzie się mieścić w pomieszczeniach udostępnionych przez gminną spółkę MG Sport i Nieruchomości przy ulicy Mściszewskiej Murowanej Goślinie. Obecnie trwają prace remontowe, związane z przystosowaniem sal do potrzeb centrum.

- Centrum ma być uruchomione jeszcze w grudniu tego roku

– dodaje Katarzyna Dobrowolska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina. - Mamy nadzieję, że pandemia nie opóźni jego otwarcia.

------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.