W miejsce Centrum wchodzi Estrada

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak/Grzegorz Dembiński
Marta Danielewicz

W miejsce Centrum wchodzi Estrada

Marta Danielewicz

Centrum Amarant zostało zarządcą dawnego Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego w marcu 2015 roku. W planach mieli stworzenie nowoczesnego domu kultury, zrzeszającego mieszkańców Jeżyc. Po dwóch latach Centrum Amarant od lipca przestaje działać. W jego miejsce wchodzi Estrada Poznańska.

Centrum Amarant działało w Domu Tramwajarza od marca 2015 roku. Przez ten czas zrzeszało w budynku przy Słowackiego różne środowiska artystyczne, fundacje, kluby senioralne. Niestety, w lipcu tego roku Centrum zakończyło tam swoją działalność.

Jak podają w oficjalnym oświadczeniu:

„dotychczasowa formuła współpracy wewnątrz Fundacji Centrum Amarant się wyczerpała. Fundacja straciła możliwość realizacji swoich zadań. W konsekwencji Urząd Miasta musiał wytypować nowego operatora”.

Została nim Estrada Poznańska.

– To była nasza i miasta wspólna decyzja. Estrada Poznańska to jednostka dotowana przez miasto, która z pewnością będzie miała większe pole do popisu i większe fundusze, by prowadzić w Domu Tramwajarza nadal działalność kulturalną - mówi Dawid Dąbrowski z Centrum Amarant.

Jednocześnie przyznaje, że

zarządzanie tak dużą jednostką przez te lata nie było łatwe. Problemem okazały się finanse i konflikty personalne.

– Jedyną formą dotacji były pieniądze pozyskiwane z projektów, o których dofinansowanie zabiegaliśmy. Niestety, byliśmy zmuszeni zrezygnować z dalszego prowadzenia Centrum Amarant w takie formule jak dotychczas – dodaje Dąbrowski.

Centrum Amarant udało się przez te dwa lata wziąć udział w wielu inicjatywach. Dwukrotnie realizowali projekty w ramach Centrum Warte Poznania, czy Dni Jeżyc. Współpracowali z wieloma inicjatywami takimi jak: Short Waves Festiwal, Malta Festival, Dancing Poznań, Ukraińska Wiosna. Współpracowali z młodzieżą, jak i seniorami.

– Przez lata zwracały się do nas różne grupy, które nigdzie nie mogły znaleźć miejsca do prowadzenia swoich zajęć, które gościliśmy bezpłatnie. Także

współpraca z radą osiedla układała nam się bardzo dobrz

e – ocenia Dawid Dąbrowski.

Równie pozytywnie działania Centrum ocenia przewodnicząca RO Jeżyce.

– Taka zmiana może zadziałać na korzyść. W końcu tych młodych, pełnych pomysłów ludzi nie będą ograniczały problemy związane z zarządzaniem budynkiem – mówi Aleksandra Sołtysiak Łuczak.

Estrada Poznańska od sierpnia ma zostać oficjalnym zarządcą. Jak mówią jej przedstawiciele DT to miejsce z ogromnym potencjałem. Nadal ma być tam prowadzona działalność kulturalna.

Wspierać ją będą ludzie z fundacji Centrum Amarant.

– Chcemy jednocześnie skupić się na rozwijaniu naszych autorskich projektów - dodaje Dąbrowski.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.