W Kaliszu wydali przewodnik tylko dla kobiet. „Wszystko dla pań”, opisuje gród nad Prosną widziany oczami płci pięknej

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki

W Kaliszu wydali przewodnik tylko dla kobiet. „Wszystko dla pań”, opisuje gród nad Prosną widziany oczami płci pięknej

Bartłomiej Hypki

„Wszystko dla pań. Alternatywny przewodnik po Kaliszu i okolicy” Anny Tabaki to pierwsza książka, która przedstawia sylwetki kaliszanek oraz ich oczami pokazuje to miasto. Wydawcą jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

Anna Tabaka w książce „Wszystko dla pań” oddała głos kobietom, które stają się przewodniczkami po miejscach oraz historii Kalisza i okolic. To lekcja historii, a także fascynująca lektura o społeczności Kalisza i regionu w różnych epokach. Wśród bohaterek znalazły się patriotki, społeczniczki, nauczycielki i lekarki, kobiety bardzo znane, wybitne artystki, literatki oraz postaci do tej pory nieobecne w społecznej świadomości: bezimienne służące, prostytutki i robotnice, które tworzyły pejzaż Kalisza przez stulecia. Autorka tłumaczyła, że każda z nich musiała z nich musiała choć przez chwilę zaistnieć w grodzie nad Prosną.

- Są to 24 portrety kobiece i jeden męski. Wokół tych postaci snujemy historie o mieście

- tłumaczyła Anna Tabaka podczas promocji książki, która odbyła się w księgarni Staromiejskiej w Kaliszu. - Lokomotywami narracji są kobiety i ich życie, także na tle obyczajowym. Ich historie dzieją się w konkretnych miejscach Kalisza i te wszystkie miejsca opisujemy jako narrację poboczną. To ma być jednak przewodnik, choć inny i alternatywny - dodaje.

Dodaje, że jest celem było także, by książka była nasycona życiem i emocjami. Przewodnik jest bogato ilustrowany przez Przemysława Dunaja.

- Skoro przewodnik jest alternatywny, to i ta ilustracja musi wymagać od czytelnika trochę erudycji plastycznej - tłumaczy rysownik. - Jest tam trochę humoru, zadumy.

Dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa i Miasta Kalisza, książka jest pozycją bezpłatną. Odbiór książki możliwy jest w księgarni Staromiejskiej. Lista miejsc odbioru publikacji będzie sukcesywnie poszerzana.

Premierze publikacji towarzyszą wydarzenia dodatkowe. W listopadzie odbędą się dwa spacery tematyczne wokół wybranych postaci (8 i 25 listopada), warsztaty artystyczne dla dzieci (17 listopada) oraz spotkanie autorskie (18 listopada).

Skąd inspiracja do napisania przewodnika tylko dla kobiet i czy taka publikacja już kiedyś się ukazała? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Hypki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.