Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W Kaliszu wydali przewodnik tylko dla kobiet. „Wszystko dla pań”, opisuje gród nad Prosną widziany oczami płci pięknej

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki

W Kaliszu wydali przewodnik tylko dla kobiet. „Wszystko dla pań”, opisuje gród nad Prosną widziany oczami płci pięknej

Bartłomiej Hypki

„Wszystko dla pań. Alternatywny przewodnik po Kaliszu i okolicy” Anny Tabaki to pierwsza książka, która przedstawia sylwetki kaliszanek oraz ich oczami pokazuje to miasto. Wydawcą jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

Anna Tabaka w książce „Wszystko dla pań” oddała głos kobietom, które stają się przewodniczkami po miejscach oraz historii Kalisza i okolic. To lekcja historii, a także fascynująca lektura o społeczności Kalisza i regionu w różnych epokach. Wśród bohaterek znalazły się patriotki, społeczniczki, nauczycielki i lekarki, kobiety bardzo znane, wybitne artystki, literatki oraz postaci do tej pory nieobecne w społecznej świadomości: bezimienne służące, prostytutki i robotnice, które tworzyły pejzaż Kalisza przez stulecia. Autorka tłumaczyła, że każda z nich musiała z nich musiała choć przez chwilę zaistnieć w grodzie nad Prosną.

- Są to 24 portrety kobiece i jeden męski. Wokół tych postaci snujemy historie o mieście

- tłumaczyła Anna Tabaka podczas promocji książki, która odbyła się w księgarni Staromiejskiej w Kaliszu. - Lokomotywami narracji są kobiety i ich życie, także na tle obyczajowym. Ich historie dzieją się w konkretnych miejscach Kalisza i te wszystkie miejsca opisujemy jako narrację poboczną. To ma być jednak przewodnik, choć inny i alternatywny - dodaje.

Dodaje, że jest celem było także, by książka była nasycona życiem i emocjami. Przewodnik jest bogato ilustrowany przez Przemysława Dunaja.

- Skoro przewodnik jest alternatywny, to i ta ilustracja musi wymagać od czytelnika trochę erudycji plastycznej - tłumaczy rysownik. - Jest tam trochę humoru, zadumy.

Dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa i Miasta Kalisza, książka jest pozycją bezpłatną. Odbiór książki możliwy jest w księgarni Staromiejskiej. Lista miejsc odbioru publikacji będzie sukcesywnie poszerzana.

Premierze publikacji towarzyszą wydarzenia dodatkowe. W listopadzie odbędą się dwa spacery tematyczne wokół wybranych postaci (8 i 25 listopada), warsztaty artystyczne dla dzieci (17 listopada) oraz spotkanie autorskie (18 listopada).

Skąd inspiracja do napisania przewodnika tylko dla kobiet i czy taka publikacja już kiedyś się ukazała? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartłomiej Hypki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.