W centrum jest gdzie odpocząć. Miasto stawia na rekreację

Czytaj dalej
Fot. UM Poznania
RED

W centrum jest gdzie odpocząć. Miasto stawia na rekreację

RED

W centrum wciąż pojawiają się nowe miejsca rekreacji. Spora ich część została usytuowana nad Wartą, dzięki czemu poznaniacy mogą przyjemnie spędzić czas nad wodą. Miasto planuje już kolejne inwestycje związane z przestrzenią wypoczynkową.

Dwa lata temu poznaniacy zyskali kolejne miejsce wypoczynku - park w Starym Korycie Warty. Są tam fontanny, ławki oraz amfiteatr. Na terenie Starego Koryta posadzono ponad 100 drzew.

Jest też 20 miejsc postojowych dla rowerów, a rok temu pojawił się tu jeden z najnowocześniejszych placów zabaw w mieście - Wartofrajda. Najmłodsi mogą tam spędzać czas w specjalnych domkach do kreatywnej zabawy, wirować na karuzeli, huśtać na obrotowych huśtawkach i bujakach, wspinać po ścianie wspinaczkowej i linearium, skakać na trampolinie, a także korzystać ze zjeżdżalni, zjazdu na linie czy podestu grającego.

Ta różnorodność sprawia, że plac cieszy się dużą popularnością. Teren, który od ponad czterdziestu lat ulegał niszczeniu, teraz stał się atrakcyjną oazą zieleni w samym centrum miasta.

W centrum jest gdzie odpocząć. Miasto stawia na rekreację
UM Poznania

- Z niezagospodarowanego dotąd terenu utworzono miejsce rekreacji i rozrywki dla każdego poznaniaka. Taki park w samym centrum miasta cieszy. To jedna z tych inwestycji, które mają poprawić komfort życia mieszkańców

- mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Co dzieje się nad Wartą?

W ramach projektu Rzeka Warta Poznania poznaniacy mogą skorzystać z wielu atrakcji. Jedną z nich są plaże miejskie. Na terenie miasta funkcjonują cztery takie miejsca: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu.

Plaże są wyposażone w bezpłatne leżaki, hamaki i sprzęt sportowy. Mieszkańcy mogą też skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, a także z licznych atrakcji wodnych. Na plażach organizowanych jest wiele wydarzeń takich jak koncerty, stand-upy, spotkania z podróżnikami, warsztaty artystyczne i ekologiczne oraz zajęcia sportowe. Nad Wartą są też strefy biwakowe dla miłośników spędzania czasu przy ognisku. Jedna z nich znajduje się na Szelągu przy ulicy Nadbrzeże, druga położona jest przy ulicy Głównej.

Pod koniec kwietnia, po zimowej przerwie, na Wartę wrócił tramwaj wodny. Jego trasa zaczyna się przy Katedrze i biegnie aż do plaży miejskiej na Wildzie. Tam tramwaj wodny nawraca i płynie w kierunku przystanku końcowego przy plaży Szeląg. Każdy z rejsów to okazja do tego, by podziwiać miasto z perspektywy rzeki. Podczas wycieczki tramwajem wodnym organizowane są też warsztaty ekologiczne i animacje dla najmłodszych.

Miasto planuje odcinki Wartostrady

W 2016 r. oddano do użytku trasę pieszo-rowerową o długości dwóch kilometrów od rzeki Głównej do Cybiny na wschodnim brzegu Warty. W ubiegłym roku zakończyła się też budowa odcinka od Cybiny do mostu Królowej Jadwigi.

Od stycznia jest gotowy nowy odcinek Wartostrady od mostu Królowej Jadwigi do mostu Przemysła I. Dzięki temu ścieżka wzdłuż Warty wydłużyła się o dwa kilometry.

- Warta, którą dzisiaj widzimy, to zupełnie inny obrazek niż ten, który widzieliśmy jeszcze cztery lata temu. Poznaniacy znowu zaczynają szanować rzekę i czas, który tutaj spędzają. Te dwa kilometry trasy są bardzo ważnym elementem Wartostrady

- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W centrum jest gdzie odpocząć. Miasto stawia na rekreację
UM Poznania

Kolejny odcinek rozbudowy Wartostrady będzie prowadzić od mostu Królowej Jadwigi do Czartorii. Trasa pobiegnie dolnym tarasem Warty. Remont czeka też odcinek biegnący przez park Tadeusza Mazowieckiego oraz starą trasę wzdłuż os. Piastowskiego.

- Planujemy też budowę łącznika Wartostrady z Jeziorem Maltańskim. Trasa będzie przebiegała pod ulicą Jana Pawła II. Zamierzamy wykorzystać fragment dawnych umocnień fortyfikacyjnych, co będzie dodatkową atrakcją tego odcinka - zapowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowy ogródek jordanowski

Jednym z miejsc na Starym Mieście, gdzie można pobawić się z dziećmi, jest ogród jordanowski przy ul. Solnej. Obecnie niektóre urządzenia są tam przestarzałe, ale ma się to zmienić dzięki modernizacji ogrodu. Obecnie rada osiedla ma pieniądze na pierwszy etap - budowę dwóch boisk.

- Mówimy cały czas o tym, by zatrzymać mieszkańców w Poznaniu, szczególnie młode małżeństwa z dziećmi. Dlatego uważamy modernizację placu zabaw za priorytetową kwestię

- tłumaczy Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący rady osiedla Stare Miasto.

W centrum jest gdzie odpocząć. Miasto stawia na rekreację
UM Poznania

Na budowę boisk rada osiedla przeznaczy 760 tys. zł. Jedno będzie do gry w koszykówkę, a drugie - wielofunkcyjne. Oba boiska będą miały powierzchnię z poliuretanu, która ma dwie zalety: jest miękka i przepuszcza wodę, więc nie ma problemu kałuż.

Przygotowana została też koncepcja drugiego i trzeciego etapu prac. Jeśli radzie uda się pozyskać pieniądze z budżetu miasta na ten cel, w przyszłym roku przy boiskach powstanie nowa szatnia oraz świetlica. O środki na realizację etapu trzeciego -modernizację placu zabaw muszą powalczyć sami mieszkańcy, głosując na ten projekt w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

RED

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.