Volkswagen Poznań pomaga swoim pracownikom dbać o zdrowie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Zbikowska

Volkswagen Poznań pomaga swoim pracownikom dbać o zdrowie

Marta Zbikowska

Jak dbać o zdrowie? W jaki sposób zmienić swoje nawyki, żeby czuć się lepiej? Na te pytania pracownikom Volkswagen Poznań odpowiada... pracodawca. Jest to możliwe dzięki programowi Checkup, z którego osoby zatrudnione w firmie mogą korzystać od 2012 roku.

- Program Checkup to pakiet badań dodatkowych wykonywanych przy okazji badań okresowych pracowników - tłumaczy Dorota Niedbalska, kierownik Działu Ochrony Zdrowia VW Poznań.

- Zależy nam, żeby nasi pracownicy dbali o siebie i jak najdłużej cieszyli się dobrym zdrowiem. Aby pokazać im korzystne dla nich rozwiązania, trzeba najpierw wiedzieć, w jakich obszarach przydałoby się im wsparcie.

Skorzystanie z programu Checkup jest proste. Wszystkie badania wykonywane są w ambulatoriach znajdujących się na terenie zakładów Volkswagen Poznań.

W ramach programu, oprócz standardowej morfologii, sprawdzane są dodatkowe parametry, takie jak poziom kreatyniny (pozwalający wykryć choroby nerek), profil lipidowy (cholesterol), próby wątrobowe (ocena pracy wątroby), a także antygeny wirusów zapalenia wątroby typu B i C. Dla mężczyzn po 40. roku życia w pakiecie znalazło się badanie PSA, które ułatwia wczesne wykrycie raka prostaty. Kobiety po 50. roku życia mogą skorzystać z oznaczenia markerów nowotworowych jajnika i piersi.

Volkswagen Poznań pomaga swoim pracownikom dbać o zdrowie
Materiały prasowe Magdalena Mielcarek, specjalista ds. promocji zdrowia

- Na potrzeby programu zakupiliśmy także analizatory składu ciała - mówi Dorota Niedbalska. - Pozwalają one określić wskaźnik BMI, masę tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej, wiek metaboliczny. Pracownicy korzystający z programu mogą liczyć także na sprawdzenie ciśnienia krwi i tętna, a także na badanie EKG. Od 40 roku życia zostaje też oszacowane prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu kolejnych 10 lat zawału serca lub udaru mózgu u danego pracownika. W pakiecie znalazło się także badanie ostrości wzroku, słuchu oraz pojemności płuc. Udział w programie Checkup jest dobrowolny. Aby z niego skorzystać pracownik musi wyrazić na to zgodę.

- Nie namawiamy, ale zachęcamy naszych pracowników do udziału w programie, zależy nam na tym, aby ludzie robili to świadomie w trosce o samych siebie - mówi Magdalena Mielcarek, specjalista ds. promocji zdrowia w VW Poznań. - Przyznaję, że najtrudniej do badań przekonać mężczyzn, którzy stanowią ponad 90 procent naszej załogi. Dotarcie do panów to prawdziwe wyzwanie komunikacyjne.

Wysiłek, cierpliwość i spokojne przekazywanie wiedzy przynosi efekty. Z programu Checkup w 2017 skorzystało 72 proc. uprawnionych pracowników. Decyzja o wykonaniu dodatkowych badań mogła niektórym osobom uratować życie.

- Nieprawidłowości, które najczęściej pojawiają się w wynikach badań naszych pracowników nie odbiegają znacząco od statystyk dotyczących wszystkich Polaków - mówi Dorota Niedbalska.

- Wykrywamy najczęściej cukrzycę typu 2, nadciśnienie i inne choroby układu krążenia, zaburzenia gospodarki lipidowej, ale też choroby nowotworowe, w tym nowotwory prostaty i układu krwiotwórczego, a nawet tętniaki. Przy tak dokładnych badaniach, kiedy wielu specjalistów przygląda się wynikom badań, łatwiej dostrzec przyczynę nieprawidłowości.

Na udział w programie Checkup trzeba sobie zarezerwować dwa dni. Podczas pierwszej wizyty zostaną przeprowadzone wszystkie badania diagnostyczne, a po otrzymaniu wyników pracownika czeka konsultacja lekarska z przedstawieniem i omówieniem aktualnego stanu zdrowia. Ponadto, uczestnik badania otrzymuje broszurę z opisanymi badaniami, tak by sam mógł dokładnie poznać i zrozumieć swoje parametry.

- Do każdego pracownika mamy indywidualne podejście - tłumaczy Dorota Niedbalska. - Każdy otrzyma zalecenia dostosowane do wyników badań. W przypadku wykrycia choroby umożliwiamy pracownikom powtórzenie badań, kierujemy na bardziej pogłębioną diagnostykę. Nie pozostawiamy ich samych sobie w sytuacji, kiedy trzeba wdrożyć konkretne leczenie. Dodatkowy pakiet medyczny, z którego mogą korzystać pracownicy VW Poznań pozwala na łatwiejszy dostęp do specjalistów i szybką diagnostykę.

Volkswagen Poznań pomaga swoim pracownikom dbać o zdrowie
Materiały prasowe Dr Dorota Niedbalska, kierownik Działu Ochrony Zdrowia

Podczas konsultacji, lekarz może także zalecić pracownikowi zmianę trybu życia, poradzić, aby ten więcej się ruszał, zrzucił zbędne kilogramy czy zadbał o właściwe nawyki żywieniowe.

- Program Checkup przynosi korzyści indywidualnym pracownikom, ale też pozwala na podejmowanie działań, które będą korzystne dla całej grupy - mówi Magdalena Mielcarek.

- Dzięki temu, że wiemy, co dolega pracownikom, możemy organizować dedykowane im akcje profilaktyczne i prozdrowotne. Każdy z naszych pracowników może np. bezpłatnie skorzystać z oferty Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego zlokalizowanego przy naszym zakładzie, w którym prowadzone są zajęcia indywidualne i grupowe. Jeśli dolegliwości związane z narządem ruchu wynikają z niewłaściwej pozycji na stanowisku pracy, wysyłamy na miejsce ergonomistę i fizjoterapeutę, którzy przyglądają się pracy w danym miejscu i pomogą wprowadzić zmiany korzystne dla zdrowia. Celem naszych działań jest troska o zdrowie całej załogi. Chcielibyśmy, aby pracownicy widzieli potrzebę dbania o siebie, a my, jako pracodawca tylko im to umożliwiamy i ułatwiamy.

Marta Zbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.