Monika Kaczyńska

Ustawa o cyberbezpieczeństwie czeka tylko na podpis prezydenta. Firmy zgłaszają zastrzeżenia

Ustawa powołuje do życia Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC), który będzie zapobiegał, wykrywał oraz minimalizował skutki ataków naruszających bezpieczeństwo Fot. Tomasz Hołod Ustawa powołuje do życia Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC), który będzie zapobiegał, wykrywał oraz minimalizował skutki ataków naruszających bezpieczeństwo informatyczne kraju.
Monika Kaczyńska

Senat bez żadnych poprawek przyjął ustawę o cyberbezpieczeństwie. Teraz pozostaje tylko prezydencki podpis, by weszła w życie. Jednak przedsiębiorcy mają w stosunku do niej sporo zastrzeżeń.

Ustawa jest wdrożeniem unijnej dyrektywy, zobowiązującej państwa wspólnoty do stworzenia systemu zabezpieczającego przed atakami cyfrowymi. Nieco zresztą spóźnionym, bo termin, który wyznaczyła Komisja Europejska, upłynął 9 maja. Do tego czasu jednak przygotowywany co najmniej od ubiegłego roku akt prawny nie zdążył przejść ścieżki legislacyjnej.

Teraz przyjęta w piątek przez Senat ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta. O ile nie ma wątpliwości, że jej uchwalenie było koniecznością, o tyle sama jej treść budzi obawy. Zwłaszcza przedsiębiorcy mają szereg wątpliwości co do jej zapisów.

Bezpieczeństwo rozproszone

Ustawa powołuje do życia Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC), który będzie zapobiegał, wykrywał oraz minimalizował skutki ataków naruszających bezpieczeństwo informatyczne kraju. Taki wymóg postawiła przed Polską dyrektywa unijna.
Zgodnie z ustawą system ten będzie się składał z trzech zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CSIRT). Będą to CSIRT GOV Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CSIRT NASK Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz CSIRT MON resortu obrony narodowej. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości.

Co budzi wątpliwości przedsiębiorców i czy są one uzasadnione? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.