Ustawa deweloperska podniesie ceny mieszkań i zaszkodzi kupującym? To dodatkowy podatek - mówią wielkopolskie organizacje gospodarcze

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Monika Kaczyńska

Ustawa deweloperska podniesie ceny mieszkań i zaszkodzi kupującym? To dodatkowy podatek - mówią wielkopolskie organizacje gospodarcze

Monika Kaczyńska

Szkodliwa i zbędna - tak projekt nowej ustawy deweloperskiej podsumowali przedstawiciele organizacji gospodarczych Wielkopolski. Od chwili rozpoczęcia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prac nad projektem zupełnie nowego aktu prawnego regulującego relacje między deweloperem a kupującym mieszkanie siedem organizacji gospodarczych naszego regionu solidarnie zgłasza uwagi do projektu. Żadna nie została w jakimkolwiek stopniu uwzględniona. Projekt zakłada utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz szereg rozwiązań, które mają chronić klientów, ale jednocześnie otwierają drogę spekulacji na rynku nieruchomości. - Wpłaty na Fundusz staną się nowym podatkiem - ostrzegają deweloperzy.

Wpłaty wysokości 2 proc. wartości inwestycji na Fundusz Gwarancji Deweloperskich to tylko jeden z zapisów nowego projektu ustawy deweloperskiej przygotowanej przez UOKiK.

[video]13995[/video]

Wprowadzeniu go w obecnym kształcie sprzeciwia się solidarnie siedem organizacji gospodarczych Wielkopolski.
Są to:

- Przez cały czas prac nad ustawą zgłaszamy swoje uwagi

- mówi Zenon Kierczyński, prezes zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa - Żadna z nich nie została uwzględniona.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - dla kogo?

Największą kością niezgody jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego na wzór tego, do którego wpłat dokonują biura podróży. Miałby chronić on klientów deweloperów, którzy wpłacili pieniądze, a nie otrzymali mieszkań z powodu upadłości firmy.

Jak podkreślają deweloperzy - w ciągu ostatnich pięciu lat w całym kraju zdarzyły się tylko trzy przypadki upadłości deweloperów, a tylko w jednym klienci zostali bez mieszkań. Ich roszczenia oceniają na około 140 mln zł. Wysokość rocznych wpłat do DFG - według wzoru ustalonego w projekcie ustawy - nawet na około miliarda złotych rocznie.

- Będzie nowy podatek - twierdzą przedstawiciele organizacji gospodarczych.

Twierdzą, że wynika to i z wysokości wpłat, określonych w projekcie jest na wyrost, a także faktu że będą one bezzwrotne.
Autorzy projektu ustawy nie przewidzieli także, co miałoby się dziać z niewykorzystanymi zgodnie z celem pieniędzmi z DFG.

- To projekt zbędny i szkodliwy

- twierdzi Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Wpłaty do funduszu sięgną miliarda złotych rocznie. To zbędny wydatek - podkreśla.

Podniesie on koszty inwestycji i w ostatecznym rozrachunku i tak zapłacą go klienci, zwłaszcza, że i inne regulacje zawarte w ustawie niosą ze sobą ryzyko dodatkowych kosztów.
Są to rozwiązania takie jak:

Zdaniem przedsiębiorców otwiera to pole do działania dla spekulujących mieszkaniami, dla firm zaś oznacza wyższe koszty.

Podkreślają zgodnie, że nowe regulacje wpłyną na wzrost cen mieszkań i wyeliminują z rynku mniejsze firmy, budujące na niewielką skalę, z reguły mieszkania w segmencie ekonomicznym. To sprawi, że średnia cena mieszkań wzrośnie o około 5 proc.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.