Urządzenie z Wielkopolski dla niewidomych z całego świata

Czytaj dalej
Fot. Harpo
Monika Kaczyńska

Urządzenie z Wielkopolski dla niewidomych z całego świata

Monika Kaczyńska

Wyroby poznańskiej firmy Harpo, ułatwiające korzystanie z technologii osobom niewidomym, to często urządzenia unikalne na skalę światową

Poznańska firma Harpo, działająca od 1995 roku, niemal od początku swojego istnienia dostarczała sprzęt elektroniczny, komputerowy oraz oprogramowanie osobom niewidomym. Od 2001 roku dostarcza także sprzęt ułatwiający komunikację.

Wiele z urządzeń produkowanych w Harpo praktycznie nie ma na świecie konkurentów. Poznańska firma chce je popularyzować na światowych rynkach, w tym amerykańskim i kanadyjskim. By robić to skuteczniej, przedsiębiorstwo skorzystało z unijnego dofinansowania rozwoju eksportu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Ponad 147 mln dofinansowania pozwoli na obecność na specjalistycznych imprezach targowych i konferencjach organizowanych na całym świecie, a także rozwijanie samych produktów.

Równe szanse na starcie

Mountbatten Braille Whisperer to urządzenie służące do nauki języka Braille’a, z którego mogą korzystać już dwulatki.

- O ile widzące kilkulatki mogą w pełni korzystać np. z tabletu i wchodzić w interakcje z technologią, o tyle dla dzieci niewidzących dotąd było to niedostępne - wyjaśnia Jarosław Urbański, prezes zarządu „Harpo”. - Mountbatten Braille Whisperer daje dziecku niewidzącemu możliwość pełnej interakcji z technologią. Co więcej, maluch może przy jego użyciu „gryzmolić” po kartce. Gdy punkty układają się w znaki, są one odczytywane - wyjaśnia.

Dzięki urządzeniu niewidzący może też dowiedzieć się, co oznaczają takie pojęcia jak wiersz, strona tekstu czy jego akapit.
Mountbatten Braille Whisperer jest dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych.

- Pracujemy już nad rozwiązaniem, które pozwoli w jednym urządzeniu języki przełączać - podkreśla Urbański.

Czego nie widać

Innym urządzeniem przydatnym w przybliżaniu niewidzącym świata widzących jest Piaf. Podobne produkuje jeszcze jedna firma na świecie.
- Najprościej rzecz ujmując,

to wyżymaczka podgrzewająca specjalny papier, który pod wpływem temperatury robi się wypukły, ale tylko w tych miejscach, w których jest zadrukowana

- mówi Jarosław Urbański. - Produkujemy i urządzenia, i papier, który pozwala na wielokrotny - nawet do 100 razy - zadruk. Dzięki temu można osobom niewidzącym prezentować np. wykresy etapami.

BraillePen to urządzenie pozwalające osobom posługującym się językiem Braille’a na korzystanie np. ze smartfonów. Z jednej strony przy pomocy pokazujących się i chowających igiełek „wyświetla”, co jest na ekranie, z drugiej pozwala na zapisanie informacji tekstowych, które mogą być przesyłane i odczytywane na innym urządzeniu. BraillePen może współpracować zarówno z iPhonem, iPodem, jak i smartfonami opartymi o system operacyjny Android czy Windows, a także z tabletami i komputerami.

-

Nasze urządzenia sprzedajemy na całym świecie, ale chcemy, by były jeszcze bardziej dostępne

- mówi prezes Harpo. - W ostatnim czasie prezentowaliśmy je na specjalistycznych targach w USA i w Niemczech, w najbliższym czasie wybieramy się na specjalistyczną konferencję do Sztokholmu, gdzie także zaprezentujemy nasze urządzenia.

Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka Przez ponad dwie dekady pracy w Polskapress publikowałam na wszystkich stronach (łącznie ze sportowymi). Od początku swojej kariery buduję, remontuję, urządzam i jestem w tym prawie tak dobra, jak pewna znana sieciówka. Nie obce są mi problemy gospodarki (także rolnictwa) i przyrody. Gdy zmęczą mnie dane i liczby – przyglądam się ludziom. Po godzinach – robię właściwie to samo, z tą różnicą, że zamiast pisać – czytam. I rozpieszczam kota.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.