Urząd Skarbowy sprawdza prezenty ślubne i komunijne. Od drogich prezentów trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo odpowiada na interpelację

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Monika Kaczyńska

Urząd Skarbowy sprawdza prezenty ślubne i komunijne. Od drogich prezentów trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo odpowiada na interpelację

Monika Kaczyńska

Od prezentów, w tym komunijnych i ślubnych, jeśli przekraczają określoną w przepisach wartość (tym wyższą im bliżej spokrewnieni są obdarowywany i obdarowujący) trzeba zapłacić podatek od darowizny. Polacy powszechnie zapominają o tym obowiązku. Interpelację w sprawie kontroli nowożeńców i rodziców dzieci komunijnych przeprowadzanych przez urzędy skarbowe złożył poseł Artur Dunin. Wiceminister finansów Piotr Dziedzic potwierdził, że urzędy skarbowe mają obowiązek takie kontrole przeprowadzać. Sprawdź kiedy i ile podatku od darowizn musisz zapłacić? Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Od kosztownych prezentów, w tym także komunijnych i ślubnych trzeba zapłacić podatek. Polacy powszechnie zapominają o tym obowiązku. Interpelację w tej sprawie złożył poseł Artur Dunin, do którego dotarły informacje, że urzędy skarbowe kontrolują nowożeńców i rodziców dzieci, które przystąpiły do komunii. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że takie kontrole się odbywają i będą odbywały.

Urząd skarbowy kontroluje prezenty ślubne

„W każdym przypadku, gdy organ podatkowy uzyska informację o nabyciu tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych (niezależnie od okoliczności nabycia), jest obowiązany z mocy prawa do podjęcia stosownych działań" – napisał wiceminister Piotr Dziedzic w odpowiedzi na interpelację posła Artura Dunina, który pytał o kontrole po weselach i komuniach. Informacje o nich dotarły do niego od wyborców.

Wszystko z tego powodu, że Polacy powszechnie zapominają, że wartościowe prezenty są opodatkowane. Jak wysoko? To zależy od pokrewieństwa (lub jego braku) między obdarowanym i obdarowującym. Im bliższe pokrewieństwo, tym wyższa kwota lub wartość prezentu, który można otrzymać bez podatku.

Zobacz też: Podatek od spadków i darowizn w kręgu najbliższej rodziny

Podatek od darowizny - wysokość

Podatek od darowizny wynosi od 3 do 20 proc. w zależności od wartości prezentu i bliskości związków z obdarowującym.

Stopień pokrewieństwa określają tzw. grupy podatkowe:

Wysokość podatku to:

Ile można dostać w prezencie? Kwoty wolne od podatku

W każdej z grup podatkowych inna jest też wysokość kwoty wolnej od podatku.
Kwota wolna od podatku to:

Zobacz też: Podatek od spadków i darowizn - kto płaci, kto nie

Jeśli otrzymamy w prezencie większą kwotę lub prezent wyższej wartości trzeba zapłacić podatek.

Sprawdź jak go obliczyć podatek od darowizny?

W I grupie podatkowej

Tu jednak jest wyjątek. W przypadku prezentów od najbliższych - nawet jeśli będzie to ferrari warte tyle co podmiejska willa zostaniemy zwolnieni z podatku, pod warunkiem, że w ciągu pół roku zgłosimy to do urzędu skarbowego. Służy do tego formularz SD-Z2. Jeśli zgłaszamy otrzymanie darowizny pieniężnej – dodatkowo musimy dołączyć dowody na to, że została ona przekazana na konto lub przekazem pocztowym.

W przypadku darowizny od członków najbliższej rodziny nie musimy płacić podatku, pod warunkiem, że w ciągu pół roku zgłosimy ten fakt w urzędzie skarbowym

W II grupie podatkowej zapłacimy podatek według następujących zasad.

W III grupie podatkowej[lista][*]12 proc. podatku zapłacimy do kwoty 10 278 zł
[*]do kwoty 20 556 zł: 1 233 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł
[*]ponad 20 556 zł: 2.877 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł

Otrzymując prezent, od którego trzeba zapłacić podatek mamy obowiązek w ciągu miesiąca sami poinformować o tym urząd skarbowy, wypełniając zeznanie na druku SD -3

Kara za niezapłacenie podatku

Jeżeli darczyńca i obdarowany nie zgłoszą darowizny do urzędu skarbowego a sprawa po latach się wyda (na przykład ktoś uprzejmie poinformuje o tym fakcie urząd skarbowy) darowizna zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Może się więc okazać, że zamiast 7 proc. podatku od podarowanego przez ciocię kompletu mebli zapłacimy 18 proc.

Urząd skarbowy może też nałożyć karę pieniężną za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego.

Monika Kaczyńska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.