Urząd Skarbowy sprawdza prezenty ślubne i komunijne. Od drogich prezentów trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo odpowiada na interpelację

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Monika Kaczyńska

Urząd Skarbowy sprawdza prezenty ślubne i komunijne. Od drogich prezentów trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo odpowiada na interpelację

Monika Kaczyńska

Od prezentów, w tym komunijnych i ślubnych, jeśli przekraczają określoną w przepisach wartość (tym wyższą im bliżej spokrewnieni są obdarowywany i obdarowujący) trzeba zapłacić podatek od darowizny. Polacy powszechnie zapominają o tym obowiązku. Interpelację w sprawie kontroli nowożeńców i rodziców dzieci komunijnych przeprowadzanych przez urzędy skarbowe złożył poseł Artur Dunin. Wiceminister finansów Piotr Dziedzic potwierdził, że urzędy skarbowe mają obowiązek takie kontrole przeprowadzać. Sprawdź kiedy i ile podatku od darowizn musisz zapłacić? Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Od kosztownych prezentów, w tym także komunijnych i ślubnych trzeba zapłacić podatek. Polacy powszechnie zapominają o tym obowiązku. Interpelację w tej sprawie złożył poseł Artur Dunin, do którego dotarły informacje, że urzędy skarbowe kontrolują nowożeńców i rodziców dzieci, które przystąpiły do komunii. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że takie kontrole się odbywają i będą odbywały.

Urząd skarbowy kontroluje prezenty ślubne

„W każdym przypadku, gdy organ podatkowy uzyska informację o nabyciu tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych (niezależnie od okoliczności nabycia), jest obowiązany z mocy prawa do podjęcia stosownych działań" – napisał wiceminister Piotr Dziedzic w odpowiedzi na interpelację posła Artura Dunina, który pytał o kontrole po weselach i komuniach. Informacje o nich dotarły do niego od wyborców.

Wszystko z tego powodu, że Polacy powszechnie zapominają, że wartościowe prezenty są opodatkowane. Jak wysoko? To zależy od pokrewieństwa (lub jego braku) między obdarowanym i obdarowującym. Im bliższe pokrewieństwo, tym wyższa kwota lub wartość prezentu, który można otrzymać bez podatku.

Zobacz też: Podatek od spadków i darowizn w kręgu najbliższej rodziny

Podatek od darowizny - wysokość

Podatek od darowizny wynosi od 3 do 20 proc. w zależności od wartości prezentu i bliskości związków z obdarowującym.

Stopień pokrewieństwa określają tzw. grupy podatkowe:

Wysokość podatku to:

Ile można dostać w prezencie? Kwoty wolne od podatku

W każdej z grup podatkowych inna jest też wysokość kwoty wolnej od podatku.
Kwota wolna od podatku to:

Zobacz też: Podatek od spadków i darowizn - kto płaci, kto nie

Jeśli otrzymamy w prezencie większą kwotę lub prezent wyższej wartości trzeba zapłacić podatek.

Sprawdź jak go obliczyć podatek od darowizny?

W I grupie podatkowej

Tu jednak jest wyjątek. W przypadku prezentów od najbliższych - nawet jeśli będzie to ferrari warte tyle co podmiejska willa zostaniemy zwolnieni z podatku, pod warunkiem, że w ciągu pół roku zgłosimy to do urzędu skarbowego. Służy do tego formularz SD-Z2. Jeśli zgłaszamy otrzymanie darowizny pieniężnej – dodatkowo musimy dołączyć dowody na to, że została ona przekazana na konto lub przekazem pocztowym.

W przypadku darowizny od członków najbliższej rodziny nie musimy płacić podatku, pod warunkiem, że w ciągu pół roku zgłosimy ten fakt w urzędzie skarbowym

W II grupie podatkowej zapłacimy podatek według następujących zasad.

W III grupie podatkowej[lista][*]12 proc. podatku zapłacimy do kwoty 10 278 zł
[*]do kwoty 20 556 zł: 1 233 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł
[*]ponad 20 556 zł: 2.877 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł

Otrzymując prezent, od którego trzeba zapłacić podatek mamy obowiązek w ciągu miesiąca sami poinformować o tym urząd skarbowy, wypełniając zeznanie na druku SD -3

Kara za niezapłacenie podatku

Jeżeli darczyńca i obdarowany nie zgłoszą darowizny do urzędu skarbowego a sprawa po latach się wyda (na przykład ktoś uprzejmie poinformuje o tym fakcie urząd skarbowy) darowizna zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Może się więc okazać, że zamiast 7 proc. podatku od podarowanego przez ciocię kompletu mebli zapłacimy 18 proc.

Urząd skarbowy może też nałożyć karę pieniężną za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego.

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.