Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przejmie Starą Papiernię. Rektor zapowiada koncerty i wystawy

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przejmie Starą Papiernię. Rektor zapowiada koncerty i wystawy

Błażej Dąbkowski

Miasto w przeciągu kilku najbliższych miesięcy przekaże Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu kompleks budynków po Starej Papierni znajdujący się przy ul. Szyperskiej. Uczelnia zamierza wyremontować obiekty i stworzyć w nich m.in. Uczelniane Centrum Cyfrowe. Rektor prof. Wojciech Hora zapowiada, że Stara Papiernia będzie otwarta dla wszystkich poznaniaków.

Już w sierpniu jako pierwsi informowaliśmy, że Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu rozmawia z władzami miasta o przejęciu kompleksu budynków po Starej Papierni. Mogło do nich dojść, bowiem na początku ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował, że obiekty - mimo starań dawnych właścicieli - pozostaną w rękach samorządu.

W kwietniu do urzędu miasta trafiło pismo z Uniwersytetu Artystycznego o ustalenie lokalizacji inwestycji w tym miejscu. W połowie lipca magistrat wydał pozytywną decyzję. Z kolei w grudniu doszło do podpisania umowy najmu pomiędzy UAP a Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Zobacz: Poznań: Stara Papiernia dla studentów? Uniwersytet Artystyczny chce rozbudować obiekt

W przeciągu kilku miesięcy miasto zamierza przekazać Starą Papiernię poznańskiej uczelni.

– Cieszę się, że wreszcie znaleźliśmy podmiot, który nie tylko zainwestuje tu swoje środki, ale przede wszystkim wiedzę kulturalna i artystyczną. Stara Papiernia do dziś nie miała szczęścia, ale od teraz będzie miejsce, które będzie żyło i stanie się otwarte dla mieszkańców

– podkreśla Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

Jak tłumaczy Michał Pawłowski, szef działu inwestycji na UAP w tej chwili trwają już prace koncepcyjne. – Następnie wyłonimy wykonawcę projektu architektonicznego i postaramy się uzyskać pozwolenie na budowę. Prace powinny się zakończyć jeszcze w 2022 roku – tłumaczy.

Choć uczelnia nie posiada jeszcze szczegółowych ekspertyz dotyczących stanu budynków, zakłada, że znajdują się one w dobrym stanie.

– Cegła i industrialny charakter kompleksu bardzo nam odpowiada i chcemy go zachować. Wyjątkowym obiektem w całym kompleksie jest dworek, gdzie zachowała się oryginalna stolarka okienna. W nim planujemy stworzyć część administracyjną i wystawienniczą

– mówi M. Pawłowski.

Jednak najważniejszym projektem realizowanym w Starej Papierni będzie Uczelniane Centrum Cyfrowe, gdzie studenci i pracownicy UAP będą mogli realizować projekty badawcze. W budynkach będzie też działać Centrum Aktywności Artystycznej, w których odbywać się będą warsztaty dla mieszkańców.

– Na wiosnę planujemy również koncert w tym miejscu. Zrobimy wszystko, żeby mieszkańcy mieli z tego obiektu i naszej uczelni jak najlepszy pożytek – zapowiada prof. Wojciech Hora, rektor UAP.

Obiekty przy ul. Szyperskiej, które w najbliższym czasie zostaną przekazane uczelni, to w tej chwili ponad 2,3 tys. mkw. Ta powierzchnia ma jednak ulec zmianie, bowiem UAP dokonać nadbudowy na najwyższym budynku. Łączny budżet całego projektu wynosi 39 mln zł. Uczelnia zamierza się ubiegać o środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.