Umów się! Nie czekaj aż rozpocznie się szturm na PCŚ

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Umów się! Nie czekaj aż rozpocznie się szturm na PCŚ

Bogna Kisiel

Umów się, nie czekaj – zachęca Poznańskie Centrum Świadczeń. Lepiej z tym nie zwlekać i wcześniej zarezerwować termin wizyty, by uniknąć stania w gigantycznych kolejkach, ponieważ po 1 sierpnia w PCŚ może pojawić się nawet 80 tysięcy mieszkańców.

Od lutego Poznańskie Centrum Świadczeń przygotowuje się do olbrzymiej akcji logistycznej.

Może być jeszcze gorzej niż w kwietniu 2016 r., kiedy to wszyscy, którym przysługiwało 500 +, ruszyli do składania wniosków.

Dlaczego?

- Od lipca przyjmujemy wnioski o stypendia szkolne, a od 1 sierpnia na 500+, świadczenia alimentacyjne, rodzinne – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. - Spodziewamy się od 60 tys. do 80 tys. osób. Samych tylko klientów 500+ mamy dotychczas ponad 38 tys.

- A trzeba pamiętać, że są jeszcze dodatki mieszkaniowe – przypomina Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ. - Zgłasza się po nie ponad tysiąc osób miesięcznie i są to głównie starsi poznaniacy. Oni raczej nie umawiają się wcześniej, przychodzą osobiście.

Świadczenie 500+ przyznane jest wszystkim do 30 września. Osoby, które chcą je nadal dostawać muszą złożyć wniosek do końca października.

Zasiłki rodzinne przyznane są do 31 października, dlatego trzeba o nie wystąpić najpóźniej do końca listopada. Wnioski na stypendia szkolne można składać do 15 września. Trzeba jednak pamiętać, że im później zawnioskujemy o świadczenie, tym później zostanie wniosek rozpatrzony i na pieniądze trzeba będzie poczekać.

Umów wizytę wcześniej
Dla samorządów wakacje będą okresem wytężonej pracy. Wcześniej nie można ruszyć z przyjmowaniem wniosków o przyznanie większości tych świadczeń, ponieważ trwają prace nad zmianą przepisów. Ustawa jest jeszcze w Sejmie. Trzeba poczekać do końca lipca, gdy mają się pojawić rozporządzenia wykonawcze i dopiero wtedy będą dostępne nowe druki wniosków.

- Obawiamy się tego co nastąpi w sierpniu

– przyznaje G. Karolczyk. - Zależy nam, aby nasi klienci byli obsłużeni w komfortowych warunkach, dlatego prowadzimy akcję „Umów się, nie czekaj”. Zachęcamy mieszkańcy, by wcześniej umawiali się na konkretny termin wizyty w PCŚ po 1 sierpnia. W trakcie trwania Poznańskich Dni Rodziny, na miejskich piknikach zachęcaliśmy do rezerewacji wizyt. W tej chwili mamy umówionych tysiąc klientów.

Pracownicy PCŚ dzwonią także do osób, które wyraziły zgodę na kontakt telefoniczny i zapisują je na wizytę w centrum. W różnego rodzaju instytucjach miejskich pojawią się też plakaty przypominające o akcji „Umów się, nie czekaj.

- Nie wyobrażam sobie tysiąca klientów stojących w kolejce – mówi G. Karolczyk. - Z tego względu apelujemy o umawianie wizyt. Zrobimy wszystko, aby klienci nie zostali narażeni na uciążliwości. Dlatego postanowiliśmy wydłużyć godziny otwarcia PCŚ oraz zaplanowaliśmy sobotę pracującą.

- Pracujemy do ostatniego klienta. Ten kto wejdzie, zostanie obsłużony – zaznacza D. Napierała.

Zmienią się przepisy
Przed złożeniem wniosku warto przyjść np. na „Drzwi otwarte”, by dowiedzieć się, jakie zmiany przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mają one służyć między innymi uszczelnieniu systemu wypłaty 500+.

- Zmiany nie są wielkie, ale dla niektórych osób znaczące – twierdzi D. Napierała. - Do tej pory osoby, prowadzące działalność gospodarczą, występując o 500+ czy zasiłki rodzinne składały jedynie oświadczenie o swoich dochodach, które nie podlegało sprawdzaniu. W wielu przypadkach okazywało się, że nie osiągają żadnych dochodów ze swojej działalności. To ma się zmienić. Kwota dochodu zostanie odgórnie ustalona tak, jak to jest np. w gospodarstwach rolnych, gdzie dochód jest obliczany od hektara, a kwota co roku jest podawana.

Ponadto odniesieniu do 500+ czy tzw. becikowego będzie wprowadzony wymóg alimentacyjny, który obecnie obowiązuje przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego. Osoba, deklarująca, że samotnie wychowuje dziecko, musi mieć zasądzone alimenty od drugiego z rodziców. Zdarzały się bowiem przypadki, gdy para nie miała zalegalizowanego związku, ale wspólnie wychowywała dziecko, mieszkała razem. Tymczasem o 500+ występowało jedno z nich, które miało na tyle niski dochód, że świadczenie mu przysługiwało.

Po zmianie przepisów, jeśli drugi z rodziców dziecka nie zostanie zgłoszony, to musi mieć zasądzone alimenty.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.