Uczniowie z Zespołu Szkół Budownictwa numer 1 w Poznaniu będą budowali największy szpital w Europie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Justyna Dopierała

Uczniowie z Zespołu Szkół Budownictwa numer 1 w Poznaniu będą budowali największy szpital w Europie

Justyna Dopierała

Uczniowie Zespołu Szkół Budownictwa numer 1 w Poznaniu wezmą udział w budowie największego szpitala w Europie. Powstanie on w Danii, gdzie grupa poznańskich uczniów będzie pracowała przy jego budowie w ramach programu „Współpraca buduje”.

„Współpraca buduje” to nowatorski projekt Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu, który szkoła realizuje we współpracy z poznańskim przedsiębiorstwem Pekabex. Celem tego przedsięwzięcia jest wybudowanie w Danii największego szpitala w Europie.

Zobacz także: Poznań - Technikum Budowlane przy ulicy Rybaki 17: Uczniowie budują dom od podstaw! [ZDJĘCIA]

Szkoła przekonuje, że warto kłaść nacisk na kształcenie zawodowe, co w przyszłości przełoży się na realne działania na rynku pracy.

- Zależy nam, aby nasi uczniowie zdobywali nie tyko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną, jakiej oczekuje rynek

– podkreśla Krzysztof Kubiak, dyrektor ZSB nr 1.

- Nasza szkoła chce dać uczniom możliwość uczestnictwa w tego typu działaniach, przedsięwzięciach. To pokazuje uczniowi, jak wygląda prawdziwa realizacja zadania, a to jest największą wartością. Zawsze dążymy do tego, żeby oferta kształcenia zawodowego była jak najlepsza, dlatego współpracujemy z najlepszymi firmami – dodaje.

To kolejny taki projekt w tej szkole. Wcześniej uczniowie brali udział w programie ,,Budujemy razem” we współpracy z firmą deweloperską RBW. Wówczas uczniowie angażowali się w budowę domu w podpoznańskich Tulcach.

Czytaj także: UCZNIOWIE Z TECHNIKUM BUDOWLANEGO BUDUJĄ DOM W TULCACH

Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to jedyny taki projekt w Polsce, wspierający pozytywną zmianą w szkolnictwie zawodowym. Wzajemna współpraca szkoły z przedsiębiorstwem Pekabex przynosi wymienne efekty. Sprzyja rozwojowi zawodowemu młodzieży, a także przynosi korzyści firmie, która ma szanse pozyskać pracowników.

- Praktyki w takiej firmie to dla nas duża perspektywa i dobre przygotowanie nas do zawodu i pracy w przyszłości. Taka praktyka pokazuje nam, czym tak naprawdę się zajmuje technik budownictwa

– przyznają uczestnicy projektu.

Co ciekawe około połowa uczniów ZSB nr 1 to dziewczyny. Doskonale radzą one sobie z murarskim fachem i przyznają, że wiążą przyszłość z tym zawodem.

- Na hali w Pekabeksie jesteśmy jednymi z bardzo niewielu kobiet, ale odnajdujemy się tam jak najbardziej i wiążemy z tym zawodem przyszłość - przyznają Marta i Wiktoria, uczennice klasy III TB.

- Poza tym u nas w szkole mit o tym, że budowlanka jest dla mężczyzn już dawno został obalony

- dodają.

Marek Wrzesiński, kierownik warsztatu szkolnego podkreśla, że do ZSB nr 1 uczniowie nie trafiają przypadkowo. Jest to ich świadomy wybór. Oni wiedzą co chcą dalej robić i mają jasno określone cele.

Czytaj także: Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia

- Nasi uczniowie są zdecydowani, że chcą się tutaj uczyć, nie jest kwestia przypadku. Ich ścieżka zawodowa jest w pewnym sensie określona i uporządkowana – mówi. Uczniowie w ramach praktyk uczestniczą w różnych etapach tego projektu - zbrojarnia, produkcja i stolarnia, aż do montażu konstrukcji prefabrykatów w duńskim Odense.

- Jesteśmy zmieniani na poszczególnych działach, tak żebyśmy mogli zobaczyć cały proces i wszystkie fazy pracy – mówi Maciej uczeń klasy III TB.

Uczniowie ZSB nr 1 wyjadą do Dani na miesięczne praktyki. Tam będą brali udział w wielu fazach budowy szpitala, zachowując program nauczania.

- Czynności, które ustaliliśmy ze szkołą, że uczniowie będą wykonywali wynikają z programu nauczania. Jest to zbieżne z tym, jakie my mamy potrzeby w danym temacie, także właściwie wszystkie te czynności budowlane jakie realizujemy jako firma praktycznie w stu procentach się pokrywają. Ci uczniowie u nas w fabryce czy na budowie będą mogli zapoznać się z budownictwem w każdym etapie, w każdym zakresie – tłumaczy Marcin Szafczyk, kierownik firmy Pekabex.

Grupa uczniów, która wyjedzie do Danii będzie wybierana na podstawie kilku kryteriów ocenianych przez firmę Pekabex.

- Będzie brane pod uwagę nasze zaangażowanie, frekwencja na praktykach, umiejętność czytania rysunku technicznego oraz komunikacja w zespole – podkreśla Maciej.

Szkoła także będzie angażowała się w rekrutację uczniów, biorąc pod uwagę ich bieżące wyniki w nauce, czy zachowanie w szkole.

Na praktyki do Danii wyjedzie około 20 wybranych uczniów.

Zobacz też: Poznań: Studencka lokomotywa PUTrain wróciła z nagrodami z międzynarodowego konkursu. "To koncepcja z perspektywami" - twierdzą jej autorzy

- Jesteśmy jednym z podwykonawców, który dostarcza konstrukcję prefabrykowaną, czyli produkujemy budynek w Polsce, wywozimy go do Danii i tam go składamy. Uczniowie wezmą udział w budowie największego szpitala w Europie. Będzie na tyle duży, że będzie posiadał własną kolejkę podziemną, a także tramwaj, żeby można było się przetransportować do poszczególnych części budynku. To ogromne przedsięwzięcie, dające uczniom duże możliwości zdobywania wiedzy praktycznej - przyznaje Marcin Szafczyk.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.