Uczelnia z tradycją, ale na miarę XXI wieku - rozmowa z prof. Haliną Lorkowską, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marek Zaradniak

Uczelnia z tradycją, ale na miarę XXI wieku - rozmowa z prof. Haliną Lorkowską, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu

Marek Zaradniak

Z prof. Haliną Lorkowską, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, rozmawiamy o obchodach stulecia uczelni, jej kondycji i modernizacji.

Hasłem roku jubileuszowego jest przesłanie „Nasi mistrzowie i ich sztuka”. Odbywają się koncerty, warsztaty, sympozja, konferencje. Które z tych projektów warte są szczególnego polecenia?

Uczelnia z tradycją, ale na miarę XXI wieku - rozmowa z prof. Haliną Lorkowską, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu
Studio Kołecki Prof. Halina Lorkowska kieruje uczelnią w roku jej stulecia

Halina Lorkowska: 24 lutego odbył się koncert „Smyczkowy parnas”. Wspaniale zagrała orkiestra pedagogów - naszych mistrzów - skupionych w Katedrze Instrumentów Smyczkowych. Wykonali oni między innymi prawykonania utworów kolejnych mistrzów - kompozytorów zatrudnionych w Akademii. I tak pięknie spełnia się przesłanie roku jubileuszowego - na estradzie zasiedli mistrzowie, a publiczność mogła radować się ich sztuką. Koncertem, na który czekaliśmy, też było prawykonanie w farze poznańskiej kompozycji wokalno-instrumentalnej „Te Deum” pedagoga uczelni - kompozytora Zbigniewa Kozuba. W realizację tego dzieła zaangażowana była cała wspólnota akademicka: soliści - pedagodzy, chóry, orkiestra symfoniczna. Obok naszych zespołów w wykonaniu „Te Deum” uczestniczyły zespoły chóralne prowadzone przez naszych pedagogów m.in. Chór Politechniki Poznańskiej i Chór Dysonans. Dyrygował Jakub Chrenowicz. Gościnnie w roli narratora wystąpił aktor scen warszawskich - Adam Ferency. Ten koncert był jednym z najważniejszych wydarzeń roku naszego jubileuszowego.

20 marca w Auli Nova odbędzie się kolejny koncert naszych mistrzów - „4 razy fortepian” - zrealizowany przez pedagogów Katedry Fortepianu. Ideą wieczoru jest ukazanie brzmienia instrumentów znajdujących się w naszej sali koncertowej. Rozpoczniemy dźwiękami jednego fortepianu, a następnie współbrzmieć będą dwa, potem trzy, a w finale cztery instrumenty. Stało się to możliwe dzięki uzyskaniu grantu z wniosku złożonego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko” na lata 2014/2020. Zakupiliśmy dwa fortepiany koncertowe marki Steinway. Do tej pory uczelnia posiadała jeden fortepian Steinway i fortepian koncertowy Yamaha. Nie często zdarza się na estradach koncertowych, a teraz w Poznaniu jest to możliwe, że na estradzie Auli Nova staną obok siebie i zabrzmią trzy koncertowe fortepiany Steinway i koncertowy fortepian Yamaha. W finale koncertu na tych czterech instrumentach czwórka artystów - pedagogów uczelni zrealizuje prawykonanie kompozycji jednego z naszych młodszych nauczycieli akademickich Adama Domurata.

W roku jubileuszowym koncertów nie zabraknie - gmach nasz rozbrzmiewa muzyką prawie codziennie. Na przykład w marcu odbędzie się cyklicznie realizowana konferencja „Barwy instrumentów dętych” której towarzyszyć będą koncerty mistrzów. Jesteśmy uczelnią artystyczną i tak jak uczelnie akademickie szczycą się swoimi osiągnięciami w badaniach naukowych, tak my chwalimy się naszą działalnością artystyczną. W Konstytucji dla Nauki umieszczono zdanie: nauka równa się sztuka i my konsekwentnie realizujemy to przesłanie.

Ale w ramach tego roku odbywa się też wiele konkursów...

Na początku kwietnia odbędzie się XVIII Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych im. Stanisława Kulczyńskiego. Młodzi dyrygenci kształtujący swoje osobowości artystyczne staną w szranki szlachetnej rywalizacji. Ten konkurs o ogromnej tradycji odbywa się co dwa lata.

W stulecie obchodów uczelni wpisują się też setne urodziny profesora Stefana Stuligrosza.

Obchody te zrealizowane będą w drugiej połowie roku 2020. To Grand Prix Chóralistyki Polskiej im. prof. Stefana Stuligrosza (przełom listopada i grudnia). Jednocześnie będzie to ukoronowanie naszego roku jubileuszowego. Często mówimy, że wybitni ludzie zostawiają swój ślad w instytucjach, w których pracowali. Ten ślad profesora jest widoczny poprzez pracę jego wychowanków, czyli naszych mistrzów, pedagogów chórmistrzów. Oni z kolei przekazują swą wiedzę kolejnym pokoleniom. Dzięki Grand Prix do Poznania przyjadą chóry i na przełomie listopada i grudnia nasze miasto stanie się stolicą polskiej chóralistyki, choć ja uważam, że Poznań i tak chórami stoi.

Uczelnia w ostatnich latach się rozrosła, powstały nowe gmachy. A jak będzie modernizowany stary budynek?

Będzie modernizowany zgodnie z projektem, na który dostaliśmy pieniądze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014/2020. To kwota 6 687 604,05 zł. Mamy ten projekt dokładnie rozpisany. Data jego zakończenia to 30 listopada 2021 roku. Będziemy modernizować infrastrukturę uczelni. przeprowadzimy remont auli im. Stefana Stuligrosza wraz z montażem nowej widowni i barokowych organów, remont sali kameralnej, remont i przebudowę głównej klatki schodowej i montaż windy. Stary budynek był bardzo często trudno dostępny dla osób niepełnosprawnych i chcemy to zmienić.

W salach koncertowych zainstalujemy klimatyzację, zrealizujemy termomodernizację budynku oraz wymienimy stolarkę okienną i drzwiową. Te zamierzenia są już są realizowane. W tej chwili jesteśmy na etapie przetargów. Jednocześnie w ramach grantu, jaki pozyskaliśmy w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w auli im. Stefana Stuligrosza będą budowane barokowe organy.

Organy barokowe to jedno. A jakie instrumenty jeszcze zakupiła uczelnia?

Zakupiliśmy instrumenty o łącznej wartości 3 294 583 zł i 77 gr. To dwa fortepiany koncertowe marki Steinway, dwa fortepiany półkoncertowe marki Yamaha, pięć fortepianów edukacyjnych marki Yamaha, trzy fortepiany cyfrowe marki Yamaha, trzy pianina cyfrowe marki Yamaha, pozytyw organowy jednogłosowy, pozytyw organowy trójgłosowy, małe organy piszczałkowe, klawikord, pianoforte, fagot barokowy, dwa rogi naturalne, dwa flety klasyczne, dwa oboje barokowe, lutnie barokowa, dwie trąbki naturalne, tuba i klawesyn muselar, klawesyn włoski, klawesyn francuski, wirginał, dwie wiolonczele i violone.

W tym projekcie mieści się także doposażenie koncertowe Auli Nova. Zakupimy nowy komplet stojaków i pulpitów, specjalne krzesła dla muzyków orkiestry, przenośne nagłośnienie i system oświetlenia sceny, system realizacji transmisji.

Jesteśmy też beneficjentem mechanizmu finansowego europejskiego obszaru gospodarczego i norweskiego mechanizmu finansowego. Znaleźliśmy się w programie edukacyjnym, którego operatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Celem tego programu jest zmniejszanie różnic i stosunki dwustronne. A nasi partnerzy to Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Kiedy opublikowano wyniki okazało się, że jesteśmy w ścisłej czołówce beneficjentów, a łączna kwota dofinansowania to 180 tys. euro. Zostanie ona przeznaczona na mobilność pedagogów i studentów. Jesteśmy jedyną polską instytucją z obszaru edukacji kulturalnej, która uzyskała takie dofinansowanie. Nasze działania będą realizowane w ramach programu "Edu-Akcja 2020/2021".

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.