Tysiące Wielkopolan chcą święta w dniu 27 grudnia - akcja zbierania podpisów wciąż trwa, choć za kilka dni dostanie je prezydent

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Grzegorz Okoński

Tysiące Wielkopolan chcą święta w dniu 27 grudnia - akcja zbierania podpisów wciąż trwa, choć za kilka dni dostanie je prezydent

Grzegorz Okoński

Rozmowa z Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wielka wspólna akcja Wielkopolan zbierania podpisów, by uczynić świętem państwowym rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przynosi efekty. Ile podpisów udało się zebrać?

Przemysław Terlecki: Na razie ponad osiem tysięcy podpisów, przy czym podkreślam – na razie – bo akcja trwa. Teraz zakończył się tylko jej pierwszy etap, zaplanowany do końca wakacji. Blisko połowa głosów została złożona przez Internet, przez ludzi młodych, ale już dumnych z naszej regionalnej historii. Ważnym wsparciem są także deklaracje wielkopolskich samorządów, które popierają ideę uczczenia rocznicy wybuchu Powstania jako święta także dlatego, że mają swoje własne tradycje powstańcze i chętnie o nich mówią. Wspierają akcję samorządowcy z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Ziemi Lubuskiej, regionaliści, muzealnicy, instytucje i stowarzyszenia, osoby prywatne - jest nas coraz więcej!

Ale święto miałoby mieć charakter państwowy, nie regionalny…

Dokładnie tak, bo Powstanie wywarło duży wpływ na kształtowanie się granic państwa polskiego: na odzyskanie Pomorza, na powstania śląskie, na walki na wschodzie, w tym na bitwę warszawską. Pułki wielkopolskie złożone z zaprawionych w walce powstańców wielkopolskich były istotną siłą Wojska Polskiego. Nasza akcja, inicjowana przez sześć równoprawnych podmiotów zasłużonych dla regionu – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundację Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – ma zresztą cztery główne cele zgodne z ogólnopolskim jej zasięgiem. Pierwszy z nich zakłada, że Polacy zasługują na święto zwycięstwa, drugi – że do kodów historycznych, z którymi się utożsamiamy, o których mówimy – o krwi, ofierze, poświęceniu - trzeba dodać kod zwycięstwa i wielkopolskiej drogi do niepodległości, uwieńczonej sukcesem.

Tysiące Wielkopolan chcą święta w dniu 27 grudnia - akcja zbierania podpisów wciąż trwa, choć za kilka dni dostanie je prezydent
poznan.pl Nie kończymy zbierania podpisów - zapowiada Przemysław Terlecki

Jest też cel edukacyjny – w regionie znamy dobrze Powstanie, jego historię i znaczenie, ale warto, by znano je w całym kraju i kojarzono z odzyskaniem niepodległości oraz wspomnianym kształtowaniem granic.

I wreszcie ostatni, ale równie ważny: chcemy o Powstaniu Wielkopolskim opowiadać w nowoczesny i przystępny sposób w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zbieramy pamiątki, dokumenty, zdjęcia, eksponaty, dotyczące drogi do niepodległości, z okresów zaborów, I wojny, Powstania, II Rzeczypospolitej. Chcemy jak najlepiej przybliżać w kraju historię, z której jesteśmy dumni.

Jak teraz potoczy się akcja?

W poniedziałek będziemy gościć wraz z delegacjami wielkopolskich samorządowców i regionalistów w kancelarii prezydenta RP, któremu przekażemy podpisy. Tak samo wręczymy je premierowi i marszałkom Senatu i Sejmu. Naturalnie ograniczamy sie tylko do delegacji ze względu na względy bezpieczeństwa związane z COVID-19, myślę bowiem, że chętnie o inicjatywie opowiedziałoby w Warszawie wielu sympatyków akcji. Wierzymy, że zostanie podjęta inicjatywa ustawodawcza, która doprowadzi do przyjęcia dnia 27 grudnia jako daty święta. Przypomnę, że gdy w 2018 roku prezydent Andrzej Duda był gościem obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości i stulecia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, to podkreślał, że było ono i jest fundamentem odrodzonej Polski i Niepodległości, a także, że „nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan”. Cześć i chwała Bohaterom – wołał wówczas w Poznaniu prezydent.

Jednocześnie podpisy będą nadal zbierane, bo akcja się nie kończy! Chcemy pokazać parlamentarzystom, którzy przystąpią do głosowania w Sejmie, że naszą ideę wspiera coraz więcej ludzi, nie tylko ci, którzy zdążyli do tej pory złożyć podpisy.

Zobacz też: Wielka wspólna akcja Wielkopolan - uczyńmy świętem państwowym rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego!

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.