Kazimierz Turkiewicz

Trzech papieży. Dziwne losy Kościoła

W XIV wieku francuski Awinion konkurował z Rzymem o miano stolicy chrześcijaństwa Fot. 123RF W XIV wieku francuski Awinion konkurował z Rzymem o miano stolicy chrześcijaństwa
Kazimierz Turkiewicz

- W wyborze ostatniego w dziejach antypapieża Feliksa V brał udział krakowski archidiakon Dziersław z Borzymowa, który wsławił się nieudaną próbą przemytu mięsa na konklawe - mówi dr hab. Tomasz Graff, historyk Kościoła, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W głośnym filmie „Dwóch papieży” jest scena, w której zaskoczony kardynał Bergoglio, przyszły papież Franciszek, dowiaduje się od Benedykta XVI o jego decyzji odejścia ze Stolicy Apostolskiej. Ta abdykacja była szokująca zapewne nie tylko dla niego?
Wydarzenie to było zaskoczeniem dla wszystkich. Dodam, że przy okazji owej rezygnacji z 28 lutego 2013 r. nieraz podaje się, że ostatnim papieżem, który złożył swój urząd, był Celestyn V w 1294 roku. To błąd, bowiem ostatnim, który abdykował, był Grzegorz XII w 1415 roku. Jeszcze później zresztą, w 1449 roku, dobrowolnie ustąpił Feliks V, ale on był antypapieżem.

Co to znaczy antypapież?
Uznaje się za prawowitych tylko tych papieży, których nazywamy papieżami rzymskimi. Wszyscy inni są określani jako antypapieże czy też pseudopapieże. Jednak gdy pojawiali się w dziejach Kościoła antypapieże, ówcześni teologowie i inni uczeni nie byli tak jednoznaczni w osądach. Co więcej, ludzie obawiali się, że popierając niewłaściwego papieża, skazują się na wieczne potępienie. Sytuacja była z ich punktu widzenia tragiczna.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • ilu pseudopapieży było w historii 
 • jak zachowała się Polska wobec wielkiej schizmy zachodniej
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Kazimierz Turkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.