Trwa chaos wokół TK

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Jolanta Zielazna

Trwa chaos wokół TK

Jolanta Zielazna

Wyrok TK z 3 grudnia został opublikowany. Prezydent Duda nie zamierza go jednak wykonać. Posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o TK. Pierwsze czytanie może odbyć się dziś.

Projekt złożony został we wtorek. Posłem sprawozdawcą jest Stanisław Piotrowicz.

Wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa polityczny spór od czasu uchwalenia nowej ustawy w czerwcu 2015 r. Jej projekt przygotował poprzedni prezydent Bronisław Komorowski. Po wygranych wyborach parlamentarnych PiS szybko (20 listopada) ustawę zmienił. Teraz przygotował następną nowelę.


W uzasadnieniu, które wylicza dlaczego niektóre artykuły mają zostać z ustawy usunięte, napisano, że chodzi o wyeliminowanie powtórzeń zawartych w konstytucji, usunięcie przepisów wykonanych lub bezprzedmiotowych, usunięcie rozwiązań konkurencyjnych między ustawą a regulaminem Sejmu, „a także dopasowanie rozwiązań prawnych do zamierzeń programowych większości parlamentarnej”.

Wczorajszy dzień, nie tylko w Sejmie, upłynął pod znakiem pytań, dyskusji, kłótni nad proponowanymi zapisami. Od początku wczorajszego posiedzenia posłowie opozycji, poza porządkiem obrad, wnosili pytania i oświadczenia dotyczące złożonego projektu. Najwięcej wątpliwości budziło zwiększenie pełnego składu do 13 sędziów i wprowadzenie zasady większości 2/3 głosów. Opozycja podkreślała, że skutecznie może to sparaliżować prace Trybunału. Jeśli ze sprawy będzie chciało (lub musiało) wyłączyć się więcej niż 2 sędziów, orzeczenie nie zapadnie.

Jeśli postępowania prowadzone przed wejściem w życie nowelizacji nie są z zgodne z nowelizacją (dotyczy składu sędziowskiego) będą musiały rozpocząć się od początku zgodnie z nowymi przepisami.

Konstytucjonalista dr Ryszard Balicki w rozmowie z AIP mówi, że nie ma w tej chwili potrzeby nowelizowania ustawy o TK. Natomiast powinien być wykonany wyrok Trybunału i przywrócony stan zgodny z prawem.

Tomasz Rzymkowski z Ruchu Kukiz’15 uważa, że nowe zasady pozwolą PiS na skuteczne blokowanie wyroków.

- Kryzys konstytucyjny nie zostanie zażegnany, tylko wejdzie na wyższy poziom absurdu - powiedział poseł Rzymkowski.

Dobrze natomiast ocenia pomysł ślubowania sędziów przed marszałkiem Sejmu, usunięcia przepisów dublujących się, przeniesienia siedziby poza Warszawę.

Z kolei Jacek Żalek (Polska Razem) przekonywał, że obecny kryzys można zażegnać tylko przyjmując nową ustawę, która zagwarantuje, że TK nie będzie upolityczniony.

Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

Jest

Ma być

Podejmowanie uchwał przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TKustawa nie określa, ilu co najmniej sędziów musi w tym uczestniczyćmusi uczestniczyć co najmniej 13 sędziów TK, w tym prezes lub wiceprezes, chyba że ustawa stanowi inaczej
Wybór na sędziego TKosoba wybrana na stanowisko sędziego składa ślubowanie wobec prezydenta w ciągu 30 dni od dnia wyboruślubowanie składa wobec marszałka Sejmu; nie jest podany termin, w którym ma się to odbyć
Skład orzekający TK w różnych sprawach
  • w pełnym składzie TK orzeka tylko w sprawach wymienionych w ustawie, m.in. o zgodności z konstytucją ustaw przed ich podpisaniem i umów międzynarodowych przed ratyfikacją; stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta RP i powierzenia marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków prezydenta; sporów kompetencyjnych między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa; o szczególnej doniosłości lub zawiłości,
  • pełny skład TK to obecnie 9 sędziów,
  • ustawa wskazuje 5- i 3-osobowe składy sędziowskie do orzekania.
  • Trybunał Konstytucyjny generalnie ma orzekać w pełnym składzie, który ma wynosić 13 sędziów,
  • nie ma składu 5-osobowego,
  • wprowadzono skład 7-osobowy w sprawach zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, na których ratyfikację Sejm musiał wcześniej zgodzić się w drodze ustawy
Wydawanie orzeczeńorzeczenia TK zapadają większością głosóworzeczenia wydawane w pełnym składzie zapadają większością 2/3 głosów

Uchylone mają być między innymi zapisy, że:

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.