Trudne początki Miejskiego Biura Najmu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Trudne początki Miejskiego Biura Najmu

Błażej Dąbkowski

Deweloperzy i wspólnoty mieszkaniowe nie garną się do współpracy z miastem. Czy projekt Miejskiego Biura Najmu wypali?

Dzięki Miejskiemu Biuru Najmu miała się powiększyć baza lokali komunalnych w Poznaniu. Niestety, na razie niewiele wskazuje na to, by projekt ten wypalił, bowiem do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych niechętnie zgłaszają się wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperzy, chcący wynająć mieszkania miastu.

- Do tej pory chęć współpracy wyraziły wspólnoty mieszkaniowe, oferując kilkanaście lokali. W ostatnich dniach otrzymaliśmy również zapytanie od jednego z deweloperów, który wyraził chęć wynajęcia kilkudziesięciu mieszkań, ale tej oferty nie zdążyliśmy jeszcze dokładnie przeanalizować - przyznaje Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Przypomnijmy, iż projekt realizowany w Poznaniu, jak i kilku innych ośrodkach, takich jak Warszawa czy Gdańsk, ma polegać na tym, by miasto wchodziło w role wynajmującego. Miasto ma „brać” mieszkanie z rynku, negocjować z właścicielem poziom czynszu, gwarantować jego wysokość i trwałość płatności. Różnice w czynszu, między tym, co w miejskim zasobie płacą lokatorzy, a między czynszem wynegocjowanym, będzie pokrywało miasto, na co w tegorocznym budżecie przeznaczono 900 tys. zł.

- Nie wiem, czy uda się nam wykorzystać ten budżet

- dodaje A. Stasica. - Docelowo władze miejskiej spółki chcą posiadać w swej puli 300-350 takich mieszkań. Natomiast w tym roku chciałbym, żebyśmy pozyskali 180-200 lokali z dofinansowaniem - stwierdza prezes ZKZL.

Zarząd spółki nie chce zdradzić, jakie stawki za wynajem metra kwadratowego proponuje partnerom. - Te są ustalane w toku indywidualnych rozmów - zaznacza A. Stasica.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.