"Trojaczki+": Co roku po tysiąc złotych na dziecko

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Bogna Kisiel

"Trojaczki+": Co roku po tysiąc złotych na dziecko

Bogna Kisiel

W maju Poznańskie Centrum Świadczeń po raz pierwszy wypłaci świadczenie dla wieloraczków. Wsparcie otrzyma 14 poznańskich rodzin.

Z propozycją wsparcia rodzin posiadających wieloraczki wystąpił prezydent Jacek Jaśkowiak, a radni ją poparli.

Z danych magistratu wynika, że w Poznaniu obecnie jest 14 rodzin, które posiadają wieloraczki w wieku do 18 lat. Wszystkie z nich to trojaczki.

Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń, wskazuje, że tak duże obciążenie finansowe wpływa na dotychczasowy poziom życia rodzin. Od tego roku mogą one liczyć na pomoc finansową miasta. Rodzice co najmniej trojaczków co roku otrzymają po tysiąc złotych na każde z tych dzieci. Pieniądze będą wypłacane aż do ukończenia przez dzieci 18 lat. W tym roku świadczenie zostanie wypłacone przez PCŚ w maju.

- Wpisuje się ono w program „Poznań PRO Rodzina”, który opiera się na promocji, rozwoju i ochronie rodzin wielodzietnych, uznając za priorytetowe i strategiczne podejmowanie działań właśnie na ich rzecz

- podkreśla Grzegorz Karolczyk.

Na tym jednak nie koniec. Urzędnicy spotkali się z rodzinami wieloraczków, by spytać samych zainteresowanych, jakie są ich potrzeby. Na tej podstawie powstał pilotażowy projekt, realizowany przez Fundację Cali Mali.

Zakłada on m.in. wsparcie specjalistów w formie wizyt domowych (np. logopedy, fizjoterapeuty), zorganizowanie wolontariuszy, którzy będą pomagać w opiece nad dziećmi, czynnościach domowych, przygotowanie sieci przyjaznego transportu, w tym udostępnienie bazy przewoźników, dostosowanych do potrzeb wieloraczków (odpowiednia liczba fotelików), utworzenie i prowadzenie grupy wsparcia czy strony na Facebooku, która umożliwi wymianę informacji.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.